Důchodce čeká další valorizace penzí, v průměru si polepší o 700 Kč

V září se senioři mohou těšit na další, letos již třetí, zákonnou valorizaci penzí. Důvodem je vysoká inflace. Nejde tak o dobrou vůli Fialovy vlády, na přidání mají důchodci ze zákona nárok. Důchody se od září zvýší o 5,2 procenta, u průměrného důchodu to podle ministerstva práce a sociálních věcí znamená přilepšení o 700 Kč.

Zvýšení se bude týkat všech důchodů, to znamená nejen starobních, ale také invalidních nebo vdovských. Jde o téměř 3,5 milionu příjemců, o zvýšení nemusí žádat, bude jim přidáno automaticky.

Letos jde již o třetí, a také poslední, valorizaci důchodů. K řádné valorizaci došlo v lednu, kdy se důchodcům přidalo v průměru 805 Kč. O dalších v průměru 1017 Kč si penzisti přilepšili při mimořádné valorizaci od června a od září si při další mimořádné valorizaci penzí přilepší v průměru o 700 Kč. Výše průměrné starobní penze by tak měla dosáhnout 17 996 korun. »To je oproti loňskému roku o 2 500 Kč více. Toto navýšení pomůže seniorům zvládat lépe důsledky rostoucích cen,« uvedl předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Se zvyšováním důchodů je spokojený také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). »Když se podíváme na vývoj, i s ohledem na to, co nás bude čekat v lednu příštího roku, výše důchodů se vůči průměrné mzdě dostane na nejvyšší náhradový poměr od roku 1991. Důchody tak budou vůči průměrné mzdě nejvyšší za posledních třicet let,« řekl. Dodal, že letošní valorizace přijdou stát na 57 miliard korun.

Naopak opoziční ANO považuje valorizace za nedostatečné. Na podzim znovu navrhne, aby vláda penzistům jednorázově vyplatila šest tisíc korun. »Budeme se také radit o tom, zda nenavrhnout navýšení nad rámec zákonné valorizace,« uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Lucie Šafránková (SPD) zdůraznila, že valorizace důchodů probíhá ze zákona, nedá se tedy říct, že by vláda cokoli přidávala. »Je to ze zákona, a vzhledem k vysokému zdražování všeho, ať už potravin, pohonných hmot ale hlavně energií, to je zcela nedostatečné,« řekla pro iportaL24.cz.

Vláda nedává nic navíc

»Vláda na rozdíl od předchozí vlády Andreje Babiše nedává nic navíc, drží se čistě zákonné valorizace, která je samozřejmě vysoká, protože je vysoká inflace,« zdůraznil pro iportaL24.cz také expert KSČM na problematiku důchodů Miroslav Opálka. I tak jsou ale podle něj na rozdíl od zaměstnanců a pobíratelů sociálních dávek důchodci přece jenom valorizačním vzorcem ošetřeni lépe. »Samozřejmě, že vždy to je s určitým zpožděním, ale pokud na to nikdo nešáhne, tak je to pro ně určitá jistota,« dodal.

Šafránková připomněla, že hnutí SPD valorizaci samozřejmě podporuje, chce ale, aby se přidávalo všem o stejnou částku. »Jde nám o to, aby se základní výměra, která je pro všechny příjemce důchodu stejná, pokud samozřejmě splnili zákonné podmínky, tak aby se zvýšila z deseti procent průměrné mzdy na třináct procent, a tím pádem by pobíratelům důchodů bylo přidáno zhruba o 1800 Kč měsíčně navíc,« vysvětlila Šafránková. Jde podle ní o nejvhodnější způsob, jak při nynějším růstu cen pomoci zejména nízkopříjmovým penzistům. Příslušný návrh již hnutí předložilo, vláda k němu přijala negativní stanovisko. Podle kabinetu by si návrh jen příští rok vyžádal navíc 20 miliard korun ze státního rozpočtu. Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou materiál k projednání poslanci. Šafránková doufá, že se k projednávání novely dostanou co nejdříve.

Předložený návrh odpovídá podle Opálky také představám KSČM. Souhlasí s tím, že je potřeba zvýšit základní výměru, na druhou stranu se ale podle něj nemůže zcela opomenout ani zásluhovost, protože by to mohlo být napadnuto u Ústavního soudu. »Určitě by mělo dojít k navýšení té pevné částky, ale zas se nemůže všechno dát do této složky, protože Ústavní soud by to mohl zrušit,« varoval Opálka.

Nejméně dostanou lidé s nejnižšími důchody

Starobní důchod se skládá ze základní a procentní výměry. Základní výměra je pro všechny stejná a odpovídá deseti procentům průměrné mzdy, letos činí 3900 korun. K ní se připočítává zásluhová procentní výměra podle odpracovaných let a výše odvodů z výdělků. Základní výměra se zvyšuje pouze u standardní valorizace, která byla letos v lednu, u mimořádných valorizací, to znamená u červnové a nyní zářijové, se zvyšuje pouze procentní výměra důchodů. To vede k tomu, že penzisté s nejnižšími důchody dostanou přidáno nejméně, naopak nejvíc dostanou ti, kteří pobírají vysoké důchody.

Například důchodce, který po červnové valorizaci pobírá důchod kolem 11 tisíc korun dostane přidáno necelé čtyři stovky. Penzista s důchodem přes 22 tisíc bude od září dostávat téměř o tisícovku více. Zatímco v prvním případě stoupne důchod za celý letošní rok o zhruba 1600 Kč, penzista s důchodem převyšujícím 22 tisíc si polepší o více než tři tisíce korun.

Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela na konci prvního čtvrtletí přes 2,84 milionu penzí, z toho 2,36 milionu starobních. Průměrný starobní důchod činil 16 249 korun. Po zářijové valorizaci by výše průměrné starobní penze měla dosáhnout 17 996 korun.

Další řádné zvýšení důchodů čeká seniory od ledna 2023. Základní výměra důchodů by se podle informací ministerstva práce v lednu mohla podle dosavadního vývoje cen a mezd zvednout o asi 150 korun a procentní výměra pak v průměru o dalších 700 Kč. Přesné částky budou známy až v září. Průměrný starobní důchod by tak mohl od ledna vzrůst o dalších zhruba 850 korun.

Navíc tomu z rodičů, který převážně pečoval o dítě, se po Novém roce zvýší starobní důchod o 500 Kč za každé vychované dítě.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy