Drtivá většina Poláků se do války zapojit nechce, přesto chtějí, aby NATO proti Rusku přitvrdilo

Přestože nový průzkum polského statistického úřadu (CBOS) zjistil, že 74,8 % Poláků je proti zapojení polské armády nebo jiné země NATO do konfliktu, přičemž pouze 10,2 % je takové podpoře nakloněno, 39 % Poláků považuje kroky NATO v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině za »příliš opatrné«. Téměř stejný počet (37 %) se domnívá, že Aliance na situaci reaguje přiměřeně, ukazuje podle serveru Euractiv poslední průzkum.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na únorovém summitu o Ukrajině prohlásil, že Evropa by neměla vyloučit vyslání svých vojáků na Ukrajinu. To se setkalo s odezvou v mnoha evropských hlavních městech, načež mnozí lídři potvrdili, že se do války nehodlají zapojit vojenskou účastí.

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski po zasedání NATO v Bruselu minulý týden oznámil, že na Ukrajině bude zřízena mise NATO, a upřesnil, že to neznamená, že se Aliance do konfliktu zapojí.

»Znamená to pouze, že nyní budeme moci využít koordinačních, výcvikových a plánovacích schopností Aliance, abychom Ukrajinu podpořili koordinovanějším způsobem,« řekl Sikorski.

Generální tajemník Jens Stoltenberg trvá na tom, že »spojenci NATO poskytují Ukrajině bezprecedentní podporu, ale žádné bojové jednotky NATO na Ukrajině se neplánují«.

Podle průzkumu by si téměř 40 % Poláků přálo, aby NATO zaujalo tvrdší postoj vůči Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině. Přestože 39 % Poláků považuje kroky NATO v souvislosti s válkou na Ukrajině za »příliš opatrné«, téměř stejný počet (37 %) se domnívá, že Aliance na situaci reaguje přiměřeně, ukazuje průzkum. Pouze 14 % respondentů průzkumu si myslí, že NATO na konflikt reaguje přehnaně, zatímco 10 % nemělo jasný názor.

Polsko je členem NATO od roku 1999 a aliance se mezi Poláky těší velmi vysoké popularitě – její členství podporuje více než 90 % dotázaných.

Podle CBOS dosáhla podpora polské veřejnosti rekordních 94 % v březnu 2022, tedy první měsíc po eskalaci války na Ukrajině.

Podle ekonomického výzkumného think tanku Kiel Institute Polsko přijalo miliony ukrajinských uprchlíků a patří mezi hlavní dárce pomoci Ukrajině.

Poláci jsou v otázce okamžitého vstupu Ukrajiny do NATO více rozděleni, neboť v loňském průzkumu agentury IBRiS se téměř polovina (47,7 %) respondentů vyslovila proti takovému scénáři, 40 % jej podporovalo.

Stoltenberg tvrdí, že Ukrajina se dříve či později stane členem, a upřesnil, že »stát se členem uprostřed války není na pořadu dne«.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy