Drogy v Evropě jsou stále silnější, nejvíce se užívá konopí a kokain

Nelegální drogy zůstávají snadno dostupné ve velké části Evropy a napříč všemi typy látek. Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) v pátek ve své výroční zprávě odhalilo, že v roce 2022 bylo zaregistrováno 41 nových látek, napsal deník The Brussel Times.

Zpráva zdůraznila nejen to, že dostupnost a výroba drog se v Evropě nadále rozšiřuje; zjistila také, že tyto látky jsou stále silnější a mnohé z nich mají znepokojivě vysokou čistotu. Upozornila na omezené znalosti veřejnosti o zdravotních rizicích.

Kokain je po konopí druhou nejrozšířenější drogou na kontinentu. V současnosti je o 43 % čistší než před deseti lety, což zvyšuje zdravotní rizika pro uživatele. Kokain se nyní podílí na každém pátém předávkování v Evropě.

Alternativní cesty dovozu kokainu

V roce 2022 bylo v Evropě zabaveno 303 tun kokainu – z toho 110 v Antverpách. Úřady však přiznávají, že jde jen o zlomek celkového množství dováženého do Evropy. Studie zmiňuje nárůst organizovaných zločineckých skupin, které se zaměřují na menší přístavy EU a sousední země. Toto rozšíření pašeráckých tras může vysvětlovat stabilní cenu kokainu navzdory rostoucímu úsilí o potlačení tohoto obchodu.

Kromě dalších přepravních tras zpráva upozornila na »dobře zavedený průmysl druhotné výroby kokainu v Evropě«. V roce 2022 bylo v Evropě zlikvidováno 34 kokainových laboratoří. Tyto laboratoře zahrnovaly »rozsáhlá místa sekundární extrakce a výroby hydrochloridu kokainu a dalších 14 míst pro řezání a balení«.

Zvýšené užívání kokainu bylo prokázáno také v rozborech odpadních vod – 37 z 65 měst s údaji za roky 2022 i 2021 zaznamenalo výrazný nárůst spotřeby této drogy.

Nejužívanější droga v Evropě

Konopí bylo zdaleka nejvýznamnější nelegální drogou na evropském kontinentu – odhaduje se, že v posledním roce tuto drogu užilo přibližně 22,6 milionu osob ve věku 15 až 64 let. Zpráva odhaduje, že denně nebo téměř denně užívá konopí v EU přibližně 307 milionů dospělých.

Zpráva upozorňuje na obavy z derivátů konopí, jako je polosyntetický kanabinoid hexahydrokanabinol (HHC). Ten byl v členských státech EU komerčně prodáván jako legální alternativa drogy. Kromě toho, že komplikuje regulační procesy, však tato droga představuje vážná zdravotní rizika a ve Francii byla zakázána poté, co byla klasifikována jako omamná látka.

Zpráva se rovněž zabývala užíváním heroinu v Evropě a uvedla, že se jedná o nejčastěji užívaný nelegální opioid. Z 9,5 tuny heroinu zabaveného v EU v roce 2021 bylo 1,5 tuny zachyceno v Belgii.

Ve značném množství se v Evropě užívá řada dalších halucinogenních, anestetických, disociativních nebo tlumivých látek. Zpráva vyzdvihuje LSD, halucinogenní houby, ketamin a oxid dusný, ale uvádí, že užívání »není dobře monitorováno stávajícími systémy dohledu«, takže je obtížné získat správný odhad.

Nové psychoaktivní látky

Agentura EMCDDA rovněž informovala o 41 nových psychoaktivních látkách nahlášených v Evropě v roce 2022, čímž se jejich celkový počet na konci roku 2022 zvýšil na 930. Zdravotní rizika těchto nových látek jsou obvykle neznámá, což »potenciálně vystavuje spotřebitele riziku vážných nebo dokonce smrtelných otrav či jiných zdravotních problémů«.

Ředitelka EMCDDA Alexis Goosdeelová se domnívá, že členské státy nyní mají »prostředky k přijetí důležitých politických rozhodnutí«, která pomohou řešit organizovaný zločin související s drogami. Jako příklad uvádí operaci Sky ECC, kdy orgány činné v trestním řízení pronikly do šifrovaného komunikačního systému a rozbily obrovskou síť podezřelých zločineckých organizací.

(jb)

FOTO – pixabay, Twitter a archiv

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy