Donald Trump bude hrát klíčovou roli ohledně mírových jednání v rusko-ukrajinském konfliktu, protože USA sehrály klíčovou roli při vzniku celého problému. To je názor poslance SPD Jaroslava Foldyny, který potvrdil, že by se hnutí chtělo podílet na příští vládě, jež vzejde z podzimních voleb. Jakou formou? Odpovědi na tyto, ale i další otázky dává aktuální rozhovor pro iportaL24.cz…
Podle týden starého průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS by SPD volilo 8,5 procenta lidí. Nicméně komentátor Dalibor Balšínek následně na Primě při rozboru na téma, zda může hnutí ANO postavit jednobarevnou vládu, uvedl, že SPD bude mít velký problém dostat se do Sněmovny, protože lidem od vašeho hnutí chybějí výsledky a navíc vás vysávají STAČILO! a Motoristé sobě. Jak to vnímáte vy? Bude mít SPD skutečně onen zmiňovaný problém?
Já to nepodceňuji ani nepřeceňuji. Vycházím z reality, že SPD je v tuto chvíli na naší politické scéně pevně ukotvená a dá se říct, že je respektovanou politickou silou v rámci opozice. Má strukturu a prostředí v parlamentu, kde je schopná svoji politiku prezentovat veřejnosti.
Konkurenci cítím, ta existuje a je jednoznačně znát, nicméně nemá strukturu, není v parlamentu a předpoklad, že by nás přebila něčím zajímavějším, je spíš menší než větší. Takže SPD do parlamentu určitě projde, ale naší snahou je projít s co nejlepším výsledkem, abychom byli v budoucnu součástí nějakého vládnutí.
Konkurence tu je v zásadě ve formě STAČILO! a Motoristů. Oba subjekty jsou viditelné v podobě svých lídrů, ale struktura neexistuje. V zásadě ani nemáme, s čím bychom identifikovali Motoristy. S motory – a u toho končíme. Život ale není jenom o Green Dealu a o motorech. Je taky o sociální politice, o školství, o průmyslu a tak dále. Já chápu Motoristy, že mají jedno velké téma: nechtějí už vládu Petra Fialy. Na tom se shodujeme, jinak jsou to takové Věci veřejné. Můžou uspět, ale taky nemusí. Těžko je identifikovat s nějakým problémem. Oni se identifikovali s Green Dealem, respektive s motory na paliva a s obnovitelnými zdroji, ale v dalších věcech už o nich těžko můžeme hovořit. Není to můj atak na ně, je to jenom definice, že těžko se v nich vyznat.
No a STAČILO!? To je KSČM – a tím to stačilo… Domnívám se, že nás všechny spojuje to, že nechceme vládu Petra Fialy. Tudíž bych mluvil o konkurenci, ale ne o nepřátelství. Nemyslím si, že by bylo efektivní se vzájemně napadat a pomlouvat. Prostě uvidíme, kdo bude úspěšnější.
Zmínil jste, že chcete co největší zisk, abyste se mohli podílet na vládě. Andrej Babiš před dvěma týdny v rozhovoru na CNN Prima NEWS prohlásil, že by hnutí SPD mohlo tolerovat vládu ANO. Není to pro vás málo? Nechtěli byste být přímo součástí nového kabinetu?
Politika má hodně tváří a hodně podob všelijakých účastí, od otevřených koalic po deklaratorní dohody o podpoře. Vždycky ale bude všechno odvislé od výsledku voleb. Od výsledku Andreje Babiše i od výsledku SPD. To je axiom všeho. O tom se pak bude mluvit.
Ale – že bychom neumožnili za nějakých podmínek novou vládu Andreje Babiše, kdybychom si měli vybrat mezi ní a mezi pokračováním vlády Petra Fialy? Tam je odpověď jasná. Ale jak to celé bude definované, jestli to bude přímá koalice, nebo – v uvozovkách – nějaká dohoda o podpoře, to je otázka konkrétního politického výsledku a vyjednávání. Ale rozhodně to tak bude.
Poslední rozhovory iportaL24.cz s místopředsedy PRO a Trikolory Petrem Vackem a Josefem Slámou se nesly v podobném duchu – v tom, že by jejich stranám nevadilo kandidovat pod značkou SPD. Co vy na to, jako jeden z řečníků na demonstracích strany PRO na Václavském náměstí i jako jeden z prvních iniciátorů krajských národně-konzervativních koalic? Je to důkaz, že se tato scéna spojuje, nebo jde o sňatek z rozumu?
Odpověď je 50 na 50. Sjednocuje se národní scéna a byli bychom hloupí, kdybychom nechali propadnout hlasy, které je schopen získat pan Rajchl nebo paní Majerová. Navíc se jedná i se Svobodnými.
Politika má mnoho různých forem spolupráce. Od koalic, jak už jsem říkal, až po ty nepsané koalice, kdy se na kandidátce SPD mohou objevit na předních místech lidé z Trikolory, nebo pan Rajchl a jeho lidé. Když to pomůže porazit Petra Fialu, je potřeba toho využít. Axiom všeho je porazit tuto neschopnou a protinárodní vládu a vytvořit podmínky, aby tady vznikla nějaká jiná. Uděláme pro to všechno. Konkrétních forem je mnoho a nevylučuji v této chvíli žádnou z nich. Vítám tu spolupráci. Já si pana Reichla, Zuzany Majerové i lidí od Svobodných vážím. A spojuje nás snaha dělat realistickou politiku pro Českou republiku. Bez Petra Fialy. Protože ten určitě nedělá politiku pro Českou republiku.
V jednom z posledních stanovisek k aktuální politické situaci SPD kritizuje přílepek k zákonu Lex Ukrajina 7, a sice tolik skloňovaný nový trestný čin neoprávněné činnosti pro cizí moc. Mnozí odpůrci této novinky varují, že tím už nežijeme v demokracii. Co vy na to? Žijeme ještě v demokracii?
Žijeme v liberální demokracii, a protože mně je 64, mám zkušenosti i ze života v lidové demokracii. Ale nikdy jsem nežil v demokracii jako takové. Ani teď. Protože liberální demokracie je v této chvíli v podstatě totalitním politickým nástrojem s lidskou tváří. Ona se tváří jako demokracie, ale je to liberální demokracie. Předtím to byla lidová demokracie. Tvářila se jako demokracie a dala vám hadrem přes držku, protože byla lidová. A stávající liberální demokracie se přiklání k totalitním metodám, to znamená zákonem prosazovat jednu pravdu.
Oni chtějí říct, že mají jenom jednu pravdu a tu bude chránit zákon, konkrétně přílepek zákona o cizí moci. Aniž by bylo jakkoliv definováno, co je cizí moc. Jak se bude prokazovat, kde je ten úmysl? Je to pendrekový zákon jako za bolševika, který se tady prosazuje po iks letech od roku 89. Když jsme dospěli až sem, je odpověď zcela evidentní.
A co nám tím vlastně říkají? My jsme se po nástupu Trumpa dostali do doby Jakeše, když v roce 1985 nastoupil Gorbačov a československá komunistická strana nevěděla, jak se má zachovat. A s Rumuny jsme byli poslední, kteří reagovali na to, co se odehrává. A Ceauceska zastřelili, že ano… Ani Petr Fiala a jeho melody boys, zkrátka zdejší liberálové, nyní nejsou s to zareagovat. Až na ty lidovce – když jste viděl Zdechovského, jak otočil kolem Green Dealu…
Nikdo zkrátka není schopen předpokládat, co se bude odehrávat. Takže jsem přesvědčený, že SPD má své opodstatnění, přičemž zákony, které se teď připravují, jenom potvrzují to, že začíná trajektorie sestupu liberální demokracie. Že jdou do hajzlu! Mají strach sami o sebe a chtějí si udržet moc prostřednictvím zákonů, policie, šikanování obyvatelstva formou neziskových organizací, které sledují jeho činnost na sociálních sítích. A připravili si k tomu nástroj v podobě korespondenční volby. Navíc budou chtít nabízet české občanství čtvrté generaci Čechů žijících v cizině, kteří nějakým místopřísežným prohlášením prokáží, že jsou Češi. A už nevíme jakým. Máme notářskou unii v rámci Evropy, a tak jsme schopni zjistit, zdali to ověřil notář, ale už ji nemáme na Novém Zélandě a v Austrálii. A když se podíváme, že pan prezident cestoval do Austrálie a navštívil krajany, je evidentní, že sháněl voliče. A jestli je něco převratného v této podivné demokracii, kterou oni dělají, tak to vypadá, že chtějí umožnit i těm, co jsou dva roky po smrti, aby volili.
S tím souvisí otázka ohledně možného trestního stíhání vašeho předsedy Tomia Okamury kvůli plakátům z krajských voleb. Co říkáte, nebyl plakát s řezníkem z dovozu tak trochu za hranou?
To si rozhodně nemyslím. Podívejte se, jaké zprávy k nám v poslední době přicházejí ze západní Evropy. Neustále každý týden slyšíme, že nějaký migrant zaútočil na určitou skupinu obyvatel. Tu pořezal děti ve škole, tu na ulici… A náš plakát jen alegoricky poukázal na to, co na nás připravila Evropská unie a všichni ti progresivisti, kteří podporují migrační politiku a migrační pakt, jejž podepsali. Ten plakát vyburcoval veřejnost, vyvolal diskusi a splnil své očekávání. A protože chcípající liberálně demokratická kobyla kope kolem sebe, tak to hodlá kriminalizovat. Dobře, tak chtějí zavřít Okamuru a zavřít pravdu. Jenže Okamuru zavřít můžou, ale pravdu ne. Ta se zavřít nedá! I kdyby nakrásně skončil Okamura za mřížemi, pravda zůstane venku a jenom se potvrdí.
Zmínil jste Donalda Trumpa. Jak hodnotíte jeho první kroky při návratu do Bílého domu po čtyřech letech?
Trump je určitou nadějí, ale není výsledkem a vítězstvím pro nás. Trump je výsledkem a vítězstvím pro Spojené státy. Ale já jsem občan České republiky a Evropy, a ta je trošku někde jinde. Čili já vítám nástup Donalda Trumpa v tom, že pojmenovává některé věci, ovšem jsem připravený, že ve svém úsilí naplňovat podstatu toho, že na prvním místě jsou Spojené státy, se nám bude snažit i diktovat své podmínky obchodního a hospodářského charakteru, takže to bude o velké diskuzi.
Ale to základní, že existují jen dvě pohlaví a že Green Deal je nesmyslná ideologie, na tom se můžeme shodnout a musíme mu zatleskat. Ale pojďme čekat. A ad hoc, jako suverénní stát musíme umět jednat s politikem, který reprezentuje také zájmy svého suverénního státu. A největším nedostatkem České republiky je, že definici toho, co je suverénní stát, nesplňujeme. Petr Fiala neprosazuje suverénní politiku českého státu. Připadá mi jako protektorátní loutka, která tady papouškuje názory buď Spojených států, nebo Spojených států prostřednictvím Bruselu, anebo přímo Bruselu. Každopádně však nehájí zájmy České republiky, což jasně vidíme i na krizi, kterou tady v této chvíli máme.
Je to krize uměle vyvolaná, krize energetická, která, jak říkal Baťa, je jenom takovou krizí morálky. My jsme ji vytvořili. My jsme obětí té krize a toho, že nemáme politiky, kteří by nás reprezentovali a vytvořili by národní suverenitu a národní politiku v oblasti energetiky. My jenom poklonkujeme tomu, co nám někdo říká. Navíc my už při pohledu na dotyčného člověka děláme to, co si myslíme, že by nám měl říct. A to je nejhorší! Proto už ani ten Zelenský nepozve Fialu na oběd. My jsme do něj narvali tolik prachů, a to, že našeho premiéra nepozve, jasně ukazuje, co chce.
Donald Trump nám vzkázal, že nám nedodá čipy. Že je dodá jenom do západní Evropy. Takže dochází k novému rozdělení sfér vlivu, nebo se vracíme k tomu starému? Bude podporovat jen tradiční státy západní Evropy a už ne nás, Poláky, Slováky nebo Rumuny? Asi ano. Ale že by na to Petr Fiala byl schopen reagovat? Kdepak, to bych chtěl moc.
Já se vrátím ještě k Trumpovi. Myslíte si, že bude hrát skutečně zásadní roli ohledně míru na Ukrajině? Nebo se nic důležitého dít nebude ani po jeho nástupu do Bílého domu?
Jsem přesvědčen, že Donald Trump bude hrát klíčovou roli, protože v rozpoutání celého problému, který vznikl, hrály klíčovou roli také Spojené státy ve své zahraniční politické orientaci, která vytvořila podmínky k tomu, k čemu došlo.
Víte, já jsem měl tu čest, že jsem se setkal s Gorbačovem někdy v roce 2003-2005, teď si to nepamatuji přesně. Bylo to v Karlových Varech a Michail Gorbačov dostal otázku, jak hodnotí rozšiřování NATO na východ. Odpověděl, že se s Bushem starším dohodli jinak. Mы, дураки, řekl. Čili »my hlupáci«. Oni se na něčem džentlmensky dohodli, i když ne podpisem, ale šlo o politickou dohodu mezi Bushem starším a Gorbačovem, a vývoj přinesl jiné výsledky. Takže jsem přesvědčen, že pragmatický politik, jakým je Trump, může krizi ukončit. Dá určité podmínky Rusku a to na ně může přistoupit, protože zároveň dá podmínky tomu pragmatickému Trumpovi.
A ti političtí eunuši, kteří jsou dneska u moci v Evropě a u nás (o tom vůbec nechci ani mluvit, to je zbytečné), jen vyslechnou, co jim řeknou lidi ze Spojených států. A bude po válce.
Pane poslanče, vy jste zároveň i zastupitelem Ústeckého kraje. A nedávno jste – neúspěšně – navrhl sundat ukrajinskou vlajku z budovy krajského úřadu. Proč?
Je to taková symbolika. Podívejte se, já jsem navrhl dvě věci. V Ústeckém kraji to bylo, abychom sundali ukrajinskou vlajku, neboť jsme už udělali všechny kroky, které jsme mohli udělat v rámci vývoje a toho, že jsme členy Evropské unie a NATO. Podpořili jsme Ukrajinu politicky i hospodářsky, ale nemyslím si, že slouží ve prospěch Ukrajiny, abychom ji ještě více forsírovali. Máme tady tisíce Ukrajinců, kteří přišli, protože jsme je pozvali. Oni by tady jinak nebyli. Petr Fiala je pozval a vytvořil finanční a hospodářské podmínky, aby tu byli. Jenže když se pak přežene politika forsírování Ukrajiny, pak se negativní odezva ve společnosti dotkne i těchto lidí. A já si nemyslím, že bychom se jich měli dotknout.
Politika by měla být trošku prozíravá. Když jsem na cestách v Drážďanech nebo v Sasku, žádné ukrajinské vlajky nikde nevidím, přestože Němci vyjádřili s Ukrajinou solidaritu stejně jako my – jak politickou, tak hospodářskou i vojenskou.
Udělali jsme všechno, co jsme měli, ale proč by v mém Ústeckém kraji měla na úřadě viset ukrajinská vlajka? To by tam musely každou chvíli viset nějaké vlajky, protože svět je neustále v konfliktech. Irák, Izrael, Palestina, Írán, Libye… – všechny tyto vlajky tam měli v minulosti pověsit, ne…? Domnívám se, že to už nemá smysl, a tak jsem navrhl ukrajinskou vlajku sundat.
Ale v parlamentu jsem měl ještě jiný návrh. Když pan Zelenský vypověděl, nebo lépe řečeno neobnovil, transit ruského plynu přes Slovensko, dotklo se to samozřejmě i nás. A tak jsem navrhl přijetí bodu, že český parlament vyzývá vládu, aby do doby, než se obnoví dodávky plynu, skončila s veškerou pomocí Ukrajiny. Protože plyn je pro nás strategická surovina – hospodářský i životně. A pak, když mě někdo ohrozí natolik, že mi tu surovinu vypne, jako to udělal pan Zelenský, pak já musím recipročně říct, že si nemyslím, že by to takhle mělo být. Stejně jako to vyjádřil premiér Fico. Takže i tohle jsem tady navrhl, bohužel ani jednou mé body nebyly dány na program.
To, že je nepřijali Starostové nebo ODS, mě netrápí. To považuji za normální. Ale že se k tomu nedokázalo postavit hnutí ANO, mě docela mrzí.
Jenže premiér Fiala několikrát zopakoval, že se jeho vládě povedlo odstřihnout naši republiku od ruského plynu…
On nás odstřihl tím, že kupujeme ruský plyn demokratizovaný od někoho jiného a dáváme k tomu plus 20 procent. Slováci si uvědomili, že vypnutí ruského plynu je bude stát 300 milionů euro. To znamená, že hovořit o tom, že jsme nebo nejsme závislí na ruském plynu, je jenom otázka, jakou cenu za tu závislost nebo nezávislost zaplatíme. A jestli jsme ještě konkurenceschopní vyrábět ve fabrikách. Stačí se podívat, jak nám klesá hospodářská výroba, jak se tady uzavírají fabriky. Aktuálně například Dr. Oetker ukončuje výrobu ve výrobním závodě Kladno. Firmy odcházejí do Spojených států, kde mají třetinové náklady na energie. Jaká je tedy před námi budoucnost, když naše zdroje budou takhle drahé, jak jsou? A když říká premiér, že máme plynu dost, pak se ptám, co je slovo »dost« za kategorii. Dost je u nás i vozů Mercedes a Ferrari, ale málokdo v tom jezdí. Takže se ptám, kolik ta demokratizace plynu stojí. To znamená, co nás stojí to, že kupujeme od nějaké jiné země plyn, který je ruský a ona ho jenom zdemokratizovala tím, že mi ho prodává sama? A jak to má co do efektivity výroby český průmysl vydržet? Hospodářské propady jsou viditelné. Inflace je celá postavená na tom, co už říkával Baťa – není to žádná finanční krize, jde o krizi morálky, protože politika je o morálce. Oni navrhli věci, které nás postihnou více než samotné Rusko. Celá Evropa se střelila do obou kolen tím, že nebere ruský plyn a ruskou ropu. A Rusové se přeorientovali na východ, na čínské a další trhy, zatímco my dostáváme energetiku do situace, kdy nakupujeme mnohem dražší energie než kdysi. Stáváme se nekonkurenceschopnými.
A jak hodnotí SPD hit posledních dní, tzn. potenciální výpověď bez udání důvodu? Odbory dokonce hrozí generální stávkou…
Podívejte se, to už byla součást vašich předchozích otázek. Hospodářský pokles a to, že se nám zavírají fabriky, vytvoří podmínky k tomu, že se musíme vypořádat se zaměstnaneckou silou. Takže oni přicházejí vstříc těm, co odcházejí a zavírají fabriky, a to tak, že dají lidem výpověď bez udání důvodu. To je jedno s druhým. Jedná se zkrátka o rozhodnutí asociální vlády, která v této zemi vládne. Je to nejhorší vláda od roku 1948!
Petr Kojzar