Domácí produkce se dál propadá, Fialův pravicový kabinet to neřeší

Dlouhodobý propad tuzemské produkce pokračuje. Dnes zveřejněné údaje Českého statistického úřadu o letošním vývoji průmyslu, stavebnictví a zahraničním obchodu jsou dalším dokladem totální neschopnosti Fialovy pravicové vlády. Průmyslová výroba v říjnu klesla meziročně o 2,1 procenta (loni ve stejném měsíci stoupla o 1,9 %), a proti předchozímu měsíci byla nižší o 0,7 %. Stavební produkce se po loňském poklesu o 0,9 % propadla meziročně o 3,6 % a meziměsíčně se snížila o 3,8 %. Bilance zahraničního obchodu pak skončila s přebytkem 11 miliard korun, meziročně o 3,2 mld. Kč menším.

Připomeňme, že měsíc před tím, tedy v září, si průmysl meziročně »polepšil« jen o 0,8 %, stavebnictví zaznamenalo i kvůli nadprůměrným srážkám další propad o 7,1 % a zahraniční obchod skončil s přebytkem 21,3 mld. Kč.

Ani výroba dopravních prostředků na loňský výsledek nedosáhla

»Říjnový výsledek průmyslu byl zčásti ovlivněn vysokou srovnávací základnou v některých významných odvětvích zpracovatelského průmyslu, zejména ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení a výrobě motorových vozidel,« zdůvodňoval celkový pokles průmyslové výroby Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Vysoká srovnávací základna se podle statistiků projevila rovněž poklesem v odvětví opravy a instalace strojů a zařízení. Faktem ale zůstává, že v loňském říjnu si průmysl celkově nijak zvlášť nepolepšil. Letos navíc pokračoval pokles ve výrobě strojů a zařízení a ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.

Nejvyšší kladné příspěvky k vývoji průmyslové produkce naopak zaznamenala odvětví výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba potravinářských výrobků a také těžba a dobývání, kde se u meziročního srovnání projevila zejména velmi nízká srovnávací základna v odvětví těžby uhlí, uvedl ČSÚ.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v říjnu ve sledovaných odvětvích vzrostla meziročně o dvě procenta, přičemž nové zakázky ze zahraničí stouply o 3,1 % a tuzemské nové zakázky se zvýšily o 0,2 %.

»K růstu hodnoty nových průmyslových zakázek nejvíce přispěla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Nové dlouhodobé zakázky přibyly i podnikům ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení,« doplnila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Zaměstnanost v průmyslu přitom dál klesala, průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde v říjnu snížil meziročně o dvě procenta.

Bytová výstavba rozhodně neslibuje překonání krize bydlení

Produkce v pozemním stavitelství, které zahrnuje především stavby budov, se v říjnu podle statistiků snížila o 3,1 %, inženýrské stavitelství, do něhož patří stavby infrastruktury, zejména dopravní, zaznamenalo pokles o 4,3 %.

»Orientační hodnota staveb, na které bylo v říjnu vydáno stavební povolení, dosáhla 43,5 mld. Kč a meziročně klesla o 17,6 %. Za tímto poklesem stojí spíše vysoká základna loňského října, kdy bylo povoleno osm velkých staveb s rozpočty nad miliardu korun. Po jejich odečtení by orientační hodnota vzrostla o 12 %,« vysvětlila Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Zahájena byla výstavba 2571 bytů, meziročně o 14,6 % méně. Dokončeno bylo 1846 bytů, což opět znamenalo meziroční pokles, a to skoro o polovinu (-48,4 %).

Dovoz rostl rychleji než export

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v říjnu s přebytkem 11 mld. Kč, který byl oproti stejnému období předchozího roku o 3,2 mld. menší.

Celkové saldo zahraničního obchodu podle statistiků příznivě ovlivnil zejména meziročně o 2,8 mld. Kč vyšší přebytek v obchodu s motorovými vozidly. O stejnou částku se snížil deficit v obchodu s ropou a zemním plynem a o 1,9 mld. Kč se zmenšilo záporné saldo v obchodu s chemickými látkami a přípravky.

Nepříznivý vliv měl naopak hlavně menší přebytek v obchodu se stroji a zařízeními (o 3,3 mld. Kč) a kovodělnými výrobky (o 1,5 mld. Kč). Deficit obchodní bilance u základních kovů se pak prohloubil o 3,3 mld. Kč.

Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v říjnu snížil meziročně o 11,6 mld. Kč a deficit v obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 8,1 mld. Kč.

Vývoz se v říjnu zvýšil meziročně o 2,8 % na 426,4 mld. Kč, dovoz vzrostl o 3,7 % na 415,4 mld. Kč.

»V říjnu pokračoval meziroční růst vývozu i dovozu, a to již čtvrtý měsíc za sebou. Tentokrát ovšem tempo růstu dovozu převýšilo tempo růstu vývozu. Zatímco vývoz vzrostl meziročně o 11,5 mld. Kč, dovoz o 14,8 mld. Kč. Růst dovozu souvisel mimo jiné již s předvánočním zásobením některých obchodníků,« poznamenala Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Přebytek obchodní bilance za prvních deset měsíců letošního roku dosáhl 195 mld. Kč, což představovalo meziroční přírůstek ve výši 104,9 mld. Kč. Vývoz stoupl od počátku roku o 4,7 % a dovoz se zvýšil o 1,9 %.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy