Domácí produkce je z dlouhodobého pohledu na žalostně nízké úrovni

Data o tuzemské produkci, které dnes zveřejnil Český statistický úřad, jen potvrzují dlouhodobě žalostný stav tuzemské ekonomiky. Průmyslová výroba byla v červenci meziročně nižší o 1,9 procenta  (loni ve stejném měsíci přitom klesla o 2,8 %), a proti předchozímu měsíci se snížila o 0,8 %. Stavební produkce vzrostla meziročně o dvě procenta, ovšem po loňském poklesu o 2,1 %. Meziměsíčně byla vyšší o 6,9 %, avšak jen »díky« tomu, že v červnu zaznamenala hluboký propad. Bilance zahraničního obchodu pak skončila ve schodku 4,1 miliardy korun.

Připomeňme, že měsíc před tím, tedy v červnu, si průmysl meziročně pohoršil o 3,4 %, stavebnictví po dlouhodobém sešupu zaznamenalo další propad o 10,2 %, a zahraniční obchod skončil s přebytkem ve výši 29,3 mld. Kč, export ovšem meziročně klesl a bilanci »zachraňoval« ještě větší pokles vývozu.

Výpadek v produkci aut se nahradit nepodařilo

»Průmyslová produkce poklesla zejména kvůli posunu celozávodních dovolených v podnicích vyrábějících motorová vozidla. Naproti tomu řada odvětví, například výroba potravin, vykázala v červenci meziroční nárůst,« ‚ospravedlňuje‘ červencový výsledek průmyslu Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ. Podle statistiků ale také pokračoval pokles produkce ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, v těžbě a dobývání (zejména černého a hnědého uhlí) a také ve výrobě strojů a zařízení.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v červenci ve sledovaných odvětvích klesla meziročně o 1,8 %, přičemž nové zakázky ze zahraničí se snížily o dvě procenta a tuzemské nové zakázky klesly o 1,5 %.

»Nové zakázky meziročně přibyly ve většině sledovaných průmyslových odvětví. Celkový meziroční pokles jejich hodnoty však podobně jako pokles produkce nejvíce ovlivnila výroba automobilů, zčásti se zde projevila i vyšší srovnávací základna,« uvedla k tomu Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Zaměstnanost v průmyslu přitom dál klesala, průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde v červenci snížil meziročně o 1,9 %.

Tahounem bylo inženýrské stavitelství, bytová výstavba skomírá

Produkce v pozemním stavitelství, které zahrnuje především stavby budov, byla v červenci podle statistiků nepatrně pod úrovní loňského července, inženýrské stavitelství, do něhož patří stavby infrastruktury, zejména dopravní, zaznamenalo meziroční nárůst o 7,1 %.

Orientační hodnota staveb, na které bylo v červenci vydáno stavební povolení, dosáhla 39,4 mld. Kč a meziročně se snížila o 2,1 %.

Zahájena byla výstavba 2806 bytů, meziročně o 5,5 % méně. Dokončeno bylo 2719 bytů, což znamenalo meziroční pokles o 7,2 %.

Zaměstnanost ve stavebnictví ČSÚ v měsíční periodicitě neuvádí, její vývoj je obsažen ve čtvrtletní statistice o zaměstnanosti a mzdách.

Hodnota dovozu letos poprvé převýšila hodnotu exportu

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v červenci se schodkem 4,1 mld. Kč, který byl oproti stejnému období předchozího roku o 2,1 mld. menší.

Celkové saldo zahraničního obchodu příznivě ovlivnil zejména obchod s elektrickými zařízeními, který se přechodem z pasiva do aktiva meziročně zlepšil o 5,3 mld. Kč. Kladné saldo se o 2,4 mld. Kč zvýšilo v obchodu se stroji a zařízeními a o 1,7 mld. Kč v obchodu s motorovými vozidly.

Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně větší deficit v obchodu se základními kovy (o 3,7 mld. Kč), s počítači, elektronickými a optickými přístroji (o 2,1 mld. Kč) a s rafinovanými ropnými produkty (o 1,9 mld. Kč).

Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v červenci zvětšil meziročně o 5,8 mld. Kč a deficit v obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 3,4 mld. Kč.

Vývoz v červenci vzrostl meziročně o 12,9 % na 355,8 mld. Kč, dovoz stoupl o 11,3 % na 359,9 mld. Kč. »Červenec 2024 měl o tři pracovní dny více než červenec 2023,« upozornili v té souvislosti statistici.

»Po deseti měsících skončila obchodní bilance ve schodku, červencová bilance byla tedy první zápornou bilancí v letošním roce. Hodnota dovozu převýšila stranu vývozu, a to i proto, že vývoz motorových vozidel a jejich dílů stagnoval zejména kvůli celozávodním dovoleným, naopak stranu dovozu nejvíce navýšily počítače, elektronické a optické přístroje,« komentovala zveřejněná data Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Přebytek obchodní bilance za prvních sedm měsíců letošního roku dosáhl 155,2 mld. Kč, což představovalo meziroční přírůstek o 84,3 mld. Kč. Vývoz stoupl od počátku roku o 3,5 % a dovoz se zvýšil o 0,3 %.

ČSÚ také včera informoval, že provedl pravidelné roční zpřesnění údajů. Podle definitivních dat za minulý rok vzrostl vývoz meziročně o 0,8 % na 4442,4 mld. Kč, zatímco dovoz klesl o 6,3 % na 4319,9 mld. Kč. Bilance zahraničního obchodu se zbožím tak skončila s přebytkem 122,5 mld. Kč ve srovnání s deficitem 204,8 mld. Kč v roce 2022.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy