Dluhy nám dál utěšeně rostou, objem nesplácených úvěrů přitom loni stoupl o víc než desetinu

Zadlužení obyvatel loni meziročně vzrostlo o 295,7 miliardy korun (o 8,9 procenta) na 3,6 bilionu Kč, v tom objem dluhu z úvěrů na bydlení se zvýšil o 257,3 mld. Kč (+9,4 %) na 2,99 bil. Kč a objem dluhu na spotřebu stoupl o 38,4 mld. Kč (+6,6 %) na 618 mld. Kč. Údaje uvádí na svém webu společnost CRIF – Czech Credit Bureau s tím, že objem nespláceného dluhu vzrostl o 10,9 % na 32,7 mld. Kč, přičemž jeho převážnou část tvoří spotřební úvěry.

CRIF vychází z evidence Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Úvěr na bydlení má méně lidí, ale půjčují si vyšší částky

Nárůst objemu dluhu z úvěrů na bydlení je nejvyšší od dosud rekordního přírůstku v roce 2021. Zároveň se loni poprvé po deseti letech meziročně zvýšil objem nespláceného dluhu na bydlení, a to o tři procenta na 4,6 mld. Kč.

»Trh s úvěry na bydlení v minulém roce výrazně ožil. Počet lidí, kteří mají úvěr na bydlení, se sice zmenšil o jedno procento, průměrný objem dlouhodobého dluhu na klienta se ale zvýšil o 10,5 % na 2,85 mil. Kč. Úvěr na bydlení má tedy méně lidí, ale půjčují si vyšší částky. To koresponduje s růstem cen nemovitostí v posledních letech,« vysvětlila výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací Lenka Novotná s tím, že průměrná částka dlouhodobého dluhu na klienta byla o milion korun vyšší než před pěti lety.

Krátkodobý dluh se za pět let zvýšil skoro o čtvrtinu

V růstu pokračoval i objem dluhu na spotřebu a to obdobným tempem jako v letech 2022 a 2023. Z dlouhodobého pohledu je objem krátkodobého dluhu oproti situaci před pěti lety vyšší o 24 %. Dynamika růstu krátkodobého dluhu byla v předešlých letech vyšší než u dlouhodobého dluhu, což ale loni neplatilo a dlouhodobý dluh rostl rychleji než krátkodobý. Počet lidí s úvěrem na spotřebu meziročně klesl o 64 tisíc (-2,7 %), průměrná částka na klienta se ale zvýšila o 9,6 % na 272 250 Kč.

Rizikovou skupinou se nyní stávají především 35-44letí

Tempo růstu objemu ohroženého dluhu na spotřebu se přitom loni dál zvyšovalo. (Jde o částku dluhu po splatnosti o více jak 90 dní nebo o zesplatněné úvěry.) Oproti konci roku 2022, kdy začala výrazně růst inflace, stoupal ohrožený dluh více než trojnásobným tempem. Meziročně se objem ohroženého dluhu na spotřebu zvýšil na 28 mld. Kč (+12,3 %).

»V loňském roce pokračoval růst objemu ohroženého dluhu na spotřebu u mladších lidí. A to jak u nejmladší věkové kategorie 15 až 24 let, kde narostl o čtvrtinu, tak u lidí ve věku 30 až 34 let. V této věkové kategorii se objem nesplacené částky zvýšil o 21 % na 4,8 mld. Kč. Potíže se splácením krátkodobých dluhů mají i lidé v kategorii 35 až 44 let, kterých je v Česku více než 41 tis. a každý z nich nesplácí v průměru přes 177 000 Kč. Růst objemu ohroženého krátkodobého dluhu v této kategorii v posledních třech letech zrychloval. Jde zároveň o věkovou kategorii, která má největší objem dluhu na bydlení. Kombinace nesplácení krátkodobých úvěrů a hypoték může pro tuto věkovou kategorii do budoucna představovat významné riziko. Lidé by proto měli pečlivě zvažovat, zda si mohou nový úvěr dovolit a počítat s neočekávanými výdaji,« doplnil Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

(ici)

Předchozí článek
Další článek

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy