Ministerstvo pro místní rozvoj nezvládá zajistit digitalizaci stavebního řízení od 1. července příštího roku, jak mu to ukládá nový stavební zákon. Podle místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO) hrozí ostuda a chaos. S návrhem, aby poslanci dnes debatovali o převodu agendy digitalizace z ministerstva na Dopravní a energetický stavební úřad, však neuspěl.
»Všichni víme, že získání stavebního povolení digitální cestou by mělo být od 1. července 2024. A my tvrdíme, že pod ministrem Bartošem je dnes tato agenda v troskách a hrozí nám nevídaná blamáž,« prohlásil Havlíček. Ministerstvo podle něj nemá na tuto činnost kompetentní pracovníky. Hnutí ANO proto v otevřeném dopise vyzvalo premiéra Petra Fialu (ODS) k přesunu agendy digitalizace stavebního řízení z ministerstva pro místní rozvoj na Dopravní a energetický stavební úřad, který spadá pod ministerstvo dopravy. Jsou tam podle Havlíčka profesionálové, kteří by to dokázali zvládnout tak, aby se stanovený termín dal stihnout. »Pokud se okamžitě na vládě nezatáhne za ruční brzdu, hrozí stavební chaos a degradace celého stavebního zákona,« uvedl. O problematice chtěl dnes debatovat i na půdě Sněmovny. »V tuhle chvíli je ještě šance tu ostudu odvrátit,« apeloval Havlíček. Koalice však jeho návrh nepodpořila.
Havlíček připomněl, že digitalizace stavebního řízení je jedna z mála věcí, na které panuje mezi koalicí a opozicí shoda. Pochyby o tom, že digitální stavební řízení bude fungovat od července příštího roku, jak stanoví zákon, mají ale podle něj i hejtmani a zástupci starostů. »Prosím, věnujme tomu pozornost, protože se to dá ještě v tuto chvíli změnit,« vyzval poslance.
Právníci dostanou 30 milionů za boj o zpackanou zakázku za 37 milionů
Havlíček připomněl, že minulá vláda po diskusi s odbornou veřejností připravila digitalizaci takzvaných soutěžních dialogů, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) je ale podle něj »ideologicky nepochopitelně« zrušil. Netransparentnost jeho postupu následně potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS). Bartoš poté připravil bez širší odborné diskuse další řešení, zakázku měla dostat z pohledu ANO nedůvěryhodná firma. ÚHOS to opět zrušil. Navzdory tomu ministr Bartoš uzavřel s touto problematickou firmou smlouvu na částku 37,5 milionu korun, a to v režimu jednacího řízení bez uveřejnění (JŘBU). ÚHOS řízení bez uveřejnění napadl. »Fraška pokračuje dál a dokoná se tím, že pan ministr Bartoš najme právnickou kancelář, které dá 30,5 milionu korun za to, že bojuje o zpackanou zakázku napadenou ÚHOSem ve výši 37,5 milionu korun. To fakt nevymyslíš,« prohlásil Havlíček. Podotkl také, že v mezidobí ministr Bartoš ztratil možnost čerpat jednu miliardu korun z Evropské unie. »To znamená nedůvěryhodná firma, předražená zakázka ve smyslu právních služeb, současně se přijde o jednu miliardu korun,« shrnul Havlíček. Připomněl, že proti se staví také Svaz měst a obcí, Asociace krajů i Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů.
Ministerstvo chystá na verdikt ÚOHS správní žalobu
Bartoš na úterní tiskové konferenci uvedl, že klíčové informační systémy pro digitalizaci stavebního řízení dodá za 37 milionů korun společnost InQool. Smlouvu s ní uzavřelo ministerstvo po jednacím řízením bez uveřejnění. Testování by se mělo konat podle Bartoše na jaře, od června mají být systémy nasazeny na stavebních úřadech.
Stejná společnost vyhrála dřívější výběrové řízení, které zrušil ÚOHS. Ministerstvo chystá na verdikt antimonopolního úřadu správní žalobu. Úřad se zajímá i o postup zadání další zakázky na digitalizaci stavebního řízení.
(jad)