Davos vyzývá k obnovení důvěry v situaci, kdy je výhled na globální růst slabý

Švýcarské alpské městečko Davos opět hostí světové osobnosti, od politických elit po podnikatele, na každoročním setkání Světového ekonomického fóra (WEF), na němž se bude hovořit o tom, jak oživit světovou ekonomiku.

Slabý růst trápí světovou ekonomiku již příliš dlouho. Začátkem minulého týdne Světová banka oznámila, že globální ekonomický růst již třetím rokem v řadě poklesne a do konce roku 2024 dosáhne »žalostného rekordu«, což bude způsobeno přísnou měnovou politikou, geopolitickým napětím a slabým celosvětovým obchodem a investicemi.

Kvůli tomuto prostředí je WEF, které se letos koná od 15. do 19. ledna, pro svět významnější. Klaus Schwab, zakladatel a výkonný předseda WEF, vyzval mezinárodní společenství, aby si znovu budovalo důvěru a přijalo silná a účinná globální opatření k oživení churavějící světové ekonomiky.

Nemocná světová ekonomika

Prezident WEF Borge Brende uvedl, že globální hospodářský růst brzdí faktory, jako je dluhová krize, vysoká inflace a úrokové sazby a slabá obchodní bilance.

Současný celkový globální dluh představuje více než 200 % světového hrubého domácího produktu (HDP), což je nejvyšší úroveň za více než sto let. »Situace je vážná,« řekl Brende.

Prezident Světového ekonomického fóra (WEF) Borge Brende při rozhovoru s agenturou Xinhua v sídle WEF v Ženevě, Švýcarsko, 9. ledna 2024. FOTO – Xinhua/Lian Yi

Celosvětový obchod je nevýrazný a Světová obchodní organizace snížila svou prognózu růstu objemu světového obchodu se zbožím na 0,8 % v roce 2023. Brende uvedl, že tento výsledek zbrzdil dynamiku hospodářského oživení, neboť světový obchod je jedním z motorů globálního hospodářského růstu.

Brende dále uvedl, že inflace má dominový efekt na úrokové sazby a investice. Pokud se úroveň globální inflace sníží, úrokové sazby odpovídajícím způsobem klesnou, což podpoří růst investic, vytvoří více pracovních míst a podpoří hospodářské oživení, uvedl.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj rovněž předpověděla, že rok 2024 bude rokem nejpomalejšího globálního hospodářského růstu od roku 2020.

Podobné obavy vyjádřila i Organizace spojených národů (OSN). V nově vydané publikaci World Economic Situation and Prospects 2024 OSN uvedla, že přetrvávající vysoké úrokové sazby, další eskalace konfliktů, pomalý mezinárodní obchod a rostoucí počet klimatických katastrof představují pro globální růst významné výzvy. Zpráva uvádí, že globální ekonomický růst se podle odhadů zpomalí z 2,7 % v roce 2023 na 2,4 % v roce 2024, což je trend pod úrovní 3,0 % před pandemií.

Růst několika velkých vyspělých ekonomik, zejména Spojených států, by měl v roce 2024 zpomalit vzhledem k vysokým úrokovým sazbám, poklesu spotřebitelských výdajů a slabšímu trhu práce, dodává zpráva.

Krátkodobé vyhlídky růstu mnoha rozvojových zemí – zejména ve východní Asii, západní Asii a Latinské Americe a Karibiku – se pak podle zprávy rovněž zhoršují kvůli přísnějším finančním podmínkám, zmenšujícímu se fiskálnímu prostoru a poklesu zahraniční poptávky.

Motorem růstu zůstává Čína

Brende uvedl, že navzdory vážným problémům, kterým světová ekonomika čelí, zůstává důležitým motorem světového hospodářského růstu Čína. Ohledně vyhlídek čínského hospodářského rozvoje je optimistický a uvádí, že Čína má dostatek nástrojů k posílení ekonomiky a zároveň k přechodu od růstu založeného na investicích a infrastruktuře k růstu založenému na nových oblastech, jako jsou například elektromobily.

Snímek z dronu pořízený 10. ledna 2024 zachycuje kontejnerový terminál přístavu Ž‘-čao ve východočínské provincii Šan-tung. FOTO – Xinhua/Guo Xulei

Čína přechází od vývozu ke službám a digitálnímu byznysu a je také významným výrobcem zařízení souvisejících s obnovitelnými zdroji energie, dodal prezident WEF.

Zpráva o globálních rizicích do roku 2024, kterou WEF nedávno zveřejnil, odhaduje, že nadcházející roky budou ve znamení přetrvávající ekonomické nejistoty a rostoucích ekonomických a technologických rozdílů.

»Nejistota je klíčovým slovem pro většinu ekonomik na celém světě, včetně Číny. Pozitivní je, že Čína je jednou z mála velkých ekonomik na světě, která se nepotýká s inflací, ani nemá problémy s velmi vysokými úrokovými sazbami,« uvedla výkonná ředitelka WEF Saadia Zahidiová.

»Opatření přijatá čínským vedením začínají fungovat a začínají přinášet ovoce, ať už se jedná o větší zaměření se na výrobní sektor, větší zaměření se na zelené a ekologické technologie nebo na zajištění oživení trhu,« dodala.

Liang Kuo-jung, hlavní ekonom působící při Konferenci OSN o obchodu a rozvoji, uvedl, že čínská ekonomika má pro svět zásadní význam, neboť Čína bude i nadále prosazovat otevírání své ekonomiky na vysoké úrovni, což má velký význam pro podporu rozvoje mezinárodního obchodu a růstu světové ekonomiky.

Pokud jde o obavy ohledně vyhlídek růstu Číny, banka UBS plánuje rozšířit čínská aktiva na území pevninské Číny a podnikání v oblasti správy majetku. Švýcarská banka vidí v čínské ekonomice »světlé body« a věří, že vláda země může udělat více pro růst ekonomiky »s mnoha nástroji v zásobě«, citovala agentura Bloomberg Eugena Qiana, vedoucího UBS v zemi.

Obnovení důvěry, podpora růstu
Hlavní témata fóra se týkají jak dosažení bezpečnosti a spolupráce v rozděleném světě, tak vytváření pracovních míst a růstu v nové éře a dlouhodobé strategie pro klima, životní prostředí a energetiku. Analytici se domnívají, že tato témata jsou důležitá pro připravení cesty k oživení globálního hospodářského růstu.

Několik dní před tímto výročním setkáním Schwab ve svém článku uvedl, že prohlubující se rozdělení, rostoucí nepřátelství a probíhající konflikty společně tvoří charakteristiku současné globální situace. »Současná míra pesimismu je bezprecedentní a obnovení důvěry v budoucnost je klíčové,« uvedl.

Schwab vyzval země, aby využily příležitostí rozvoje zelené, digitální a inkluzivní ekonomiky k vytváření pracovních míst, zvýšení kupní síly a v konečném důsledku k podpoře udržitelného hospodářského růstu.

Na snímku z 20. ledna 2023 je pohled na zasněžený Davos ve Švýcarsku. FOTO – Xinhua/Lian Yi

K přijetí důrazných a účinných opatření v rámci celosvětové spolupráce, která by zabránila dluhové krizi a poskytla rozvojovým zemím odpovídající finanční prostředky, vyzvala rovněž OSN. Země s nízkými a středními příjmy, jejichž fiskální pozice je křehká, potřebují oddlužení a restrukturalizaci dluhu, aby se vyhnuly dlouhodobému cyklu slabých investic, pomalého růstu a velkého zatížení splátkami dluhů, uvádí se ve zprávě OSN.

»Rok 2024 musí být rokem, kdy se z tohoto marasmu dostaneme. Uvolněním velkých a odvážných investic můžeme podpořit udržitelný rozvoj a opatření v oblasti klimatu a nasměrovat globální ekonomiku na cestu silnějšího růstu pro všechny,« uvedl generální tajemník OSN Antonio Guterres.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy