Vládním takzvaným konsolidačním balíčkem se koncem srpna začnou zabývat sněmovní výbory. Projednat ho má hned pět výborů, garančním je rozpočtový. Balíček přináší řadu daňových změn, mimo jiné ruší či omezuje některé daňové výjimky. Část z nich je podle bývalé předsedkyně rozpočtového výboru Miloslavy Vostré (KSČM) skutečně vhodná ke zrušení, jiné, které budou mít dopad na rodiny, by však podle ní měly být zachovány.
Balíček prošel prvním čtením v polovině července, další kolo se má uskutečnit začátkem září. Opozice balíček kritizovala a navrhovala jeho zamítnutí, které ale neprosadila.
Návrh zákona má přinést státu v příštím roce navíc 35,2 miliardy korun. V roce 2025, až začne platit zvýšená sazba daně z příjmů firem, mají příjmy státu stoupnout o 37,1 miliardy korun. Podle vlády by navrhovaná opatření v balíčku měla v příštím roce zlepšit saldo státního rozpočtu o 97,7 miliardy. Společně za příští a přespříští rok má jít až o 150,7 miliardy korun.
Balíček mění 63 zákonů. Jde hlavně o daňové změny, mění se sazby DPH, ruší se řada daňových výjimek. Vláda navrhuje zrušit nebo omezit na dvě desítky výjimek. Státu to má přinést úsporu 7,6 miliardy korun.
»Určitě nemám nic proti tomu, když se zruší některé daňové výjimky, které se dlouhodobě neuplatňovaly, myslím si, že to je správné, že to přispěje i k zpřehlednění daňového zákona,« řekla pro iportaL24.cz Vostrá. Otázkou ale podle ní je, že ne všechny výjimky jsou ke zrušení tak, jak je vláda navrhuje. Týká se to podle ní především těch výjimek, které mají dopady na rodiny s dětmi nebo seniory.
Vláda navrhuje například snížení slevy na dani na manželku. Nově bude úleva omezena pouze na manžela či manželku, kteří pečují o dítě do tří let. Cílem opatření je vrátit dříve lidi na pracovní trh. Zrušit se má také školkovné nebo sleva na dani na studenta. »Odpočty na studenty a podobné věci by měly být zachovány. Myslím si, že pořád by mělo platit to, co jsme prosazovali, a to je podpora rodiny jako takové, což jsou nejen senioři a výhody pro seniory, jako třeba příspěvek na cestovné, který se ruší, ale jsou to samozřejmě i děti a také studenti, takže rušení těchto slev jde podle mě proti podpoře rodiny, já osobně jsem proti jejich rušení. Ne všechny navrhované výjimky jsou tedy z mého pohledu akceptovatelné ke zrušení,« dodala Vostrá.
Mezi dalšími daňovými výjimkami, které vláda navrhuje zrušit, je také osvobození nepeněžitých benefitů zaměstnanců, osvobození nadlimitních stravenek či odpočtu za členské příspěvky odborům.
Elektronické cigarety mohou zdražit až na dvojnásobek
Koalice připouští, že v balíčku by mohlo dojít ke změnám. Již existuje dohoda na tom, že zájmoví včelaři dál nebudou platit daň z příjmů. Osvobození, které se týká chovatelů s maximálně šedesáti včelstvy, mělo původně ze zákona vypadnout. Rovněž daň z nemovitosti mají nadále inkasovat jen obce.
Nejnověji koalice diskutuje o výši nově zaváděné spotřební daně na elektronické cigarety. Původní plán počítá s deseti korunami na mililitr, což by mohlo produkty až dvojnásobně zdražit. Část vládních stran proto navrhuje menší zatížení, ODS, Piráti i hnutí STAN chtějí snížit taxu na méně než polovinu.
Balíček plánuje víc zdanit také klasické cigarety, zahřívaný tabák nebo nikotinové sáčky. U tabákových výrobků se má spotřební daň zvýšit o deset procent, u zahřívaného tabáku dokonce až o patnáct. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale prosazuje zatížení ještě vyšší.
Najít shodu u této změny, ale také u několika dalších, musí koalice nejpozději do 25. srpna. Tento termín pro podání pozměňovacích návrhů k celému balíčku stanovil sněmovní rozpočtový výbor.
Zástupci opozičních stran už podali na tři desítky pozměňovacích návrhů, z koaličních řad zatím vzešel jeden. Jde o návrh předsedy pirátského klubu Jakuba Michálka namířený proti zvýšení renty bývalých prezidentů. Koalice zatím o balíčku diskutuje, očekává se, že se shodne na jednom souhrnném návrhu.
V předkládaní pozměňovacích návrhů jsou zatím nejaktivnější poslanci SPD. Například Jiří Kobza navrhuje vypustit zvýšení minimálního ročního vyměřovacího základu pro pojistné na důchodové pojištění pro podnikatele. Marie Pošarová chce zachovat podíl obcí na celkovém ročním výnosu daně z příjmu fyzických i právnických osob na dosavadní úrovni. Jan Hrnčíř chce zdanit dividendy od tuzemských dceřiných firem jejich zahraničním mateřským společnostem. Lucie Šafránková chce zachovat osvobození u státní podpory stavebního spoření.
Skupina poslanců ANO v čele s Josefem Kottem navrhuje zachovat sníženou sazbu daně z přidané hodnoty pro řezané květiny. Vztahovala by se na ně nově navržená sazba 12 procent.
(jad)