Daňové prostředí v Česku není pro sázkové firmy žádný šlágr

Proti tomu, že by sázkové a herní společnosti v Česku měly podléhat přiměřenému sektorovému zdanění, lze těžko něco namítat. Pravdou je, že tuzemská legislativa je jednou z nejpřísnějších, a to jak v otázkách samotného provozování, tak i ve smyslu daňového zatížení. Výkřiky typu »je potřeba zdanit hazard«, nebo »musíme více regulovat hazard« jsou důsledkem buď naprosté neznalosti, nebo vědomé a účelové popíráním reality. Uvedla to sázková kancelář Fortuna, která na svých stránkách vypočítala následující:

1,424 miliardy korun odvedla Fortuna českému státu v roce 2022 prostřednictvím sektorové daně

55,8 milionů korun zaplatila Fortuna Česku v roce 2022 na dani z příjmu

93,7 milionů korun činily odvody DPH v roce 2022

348,8 milionů korun v roce 2022 putovalo z Fortuny do sociálního a zdravotního systému

Herní firmy v Česku platí daň z příjmu jako všechny ostatní, a to ve výši 19 %. Vedle toho ale odvádí také zmiňovanou sektorovou daň, která je aktuálně v Česku nastavena na 23 a 35 % v návaznosti na konkrétní produkt. Tato daň nicméně není vztažena na zisk, ale na výnosy. Jinými slovy, z každé stovky, kterou sázkař vsadí v ruletě na červenou a padne černá, odvede firma 35 korun rovnou do státní kasy. Firmě sice zbyde hezkých 75 korun, nicméně na rozdíl od státu musí platit provoz, zaměstnance, dodavatele, partnery, nájmy a ze zbytku pak odvést zmiňovanou daň z příjmu.

Specifikem je pak nemožnost odečítat DPH. Pro sázkové kanceláře to v praxi znamená, že veškeré zboží a služby, které nakupuje, je pro ni o 15 či 21 % dražší než pro společnosti, které odpočet DPH uplatňují standardně. Tento rozdíl ve výsledku opět putuje přímo do státní kasy, upozorňuje Fortuna.

(koz)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy