Další zlato na kanále ve Vaires-sur-Marne! Olympijským vítězem je kajakář Dostál, Ogrodníková v oštěpu přidala bronz

Česká rychlostní kanoistika je světovou veličinou! Po včerejším zlatu Martina Fuksy na kilometrové trati v kategorii C1 slaví nejcennější olympijskou medaili i Josef Dostál mezi kajakáři. Bravo, a ještě jednou bravo!

Fuksa i Dostál mají jedno společné. Oba jsou to několikanásobní světoví šampioni, ovšem olympijské zlato jim až do letoška unikalo. V Paříži se dočkal jak kanoista, tak kajakář.

Dostál byl dosud na kilometrové distanci nejlépe stříbrný v Riu, před třemi lety v Tokiu zůstal mimo medailová pořadí. K tomu má ve sbírce tři bronzy z kategorií K2 a K4.

Jeho zlato je třetí pro českou výpravu na letošních Hrách. Kromě Fuksy se stali olympijskými vítězi i Kateřina Siniaková s Tomášem Macháčem v tenisovém mixu. Čtvrtou medaili do jinak nečekaně chudé sbírky našich olympioniků přidal senzačně bronzový tým kordistů. A pak dnes večer přišla nečekaně i pátá – v oštěpu žen v podání Nikoly Ogrodníkové! Ale nepředbíhejme…

Dostál si uvědomoval, že je potřeba vylepšit nepříliš pozitivní bilanci. »Bylo to emočně náročné, zvláště když český olympijský tým získal tak málo medailí. Říkal jsem si, že je s tím potřeba něco udělat. A když po dojetí do cíle svítilo na prvním místě CZE, byl to skvělý pocit,« popsal Dostál.

Zatímco vodní slalomáři, judisté či střelci po medailích pokukovali marně (a trochu překvapivě), rychlostní kanoisté jsou bezesporu nejúspěšnější částí tuzemské výpravy. Jen to budou mít novináři v prosinci při hledání Sportovce roku 2024 těžké. Co je víc? Zlato Fuksy, nebo zlato Dostála?

Ale to příliš předbíháme. Dnešní výkon jednatřicetiletého rodáka z Prahy byl famózní. Na rozdíl od Fuksy však nebral zlato systémem start-cíl. »Včera jsem byl tak nervózní, že by se ta nervozita dala krájet. Cítil jsem se vystresovaný. Viděl jsem, že to Martin dokázal, a chtěl jsem taky. Naštěstí jsme si pak s trenérem zahráli šachy, já usnul v pohodě a pak jsem věděl, že to bude dobré,« popisoval Dostál.

Ve finále, do něhož se kvalifikoval z třetí semifinálové příčky a s viditelnou snahou šetřit v závěru síly, se sice držel v popředí, ovšem na 500 metrech byl druhý za Portugalcem Fernandem Pimentou. Za dalších 200 metrů se však již posunul do čela a nedal soupeřům šanci, aby jej předhonili. Portugalec nakonec zůstal bez medaile, stříbro i bronz putují do Maďarska – druhou nejcennější medaili bere Ádám Varga, třetí pak obhájce zlata z Tokia Bálint Kopasz.

Dostál přiznal, že nejdojemnějším momentem byla česká hymna na stupních vítězů. »Moc se mi líbilo, že se hymna hrála jen o mně. Mohl jsem si ji zazpívat a přijde mi úžasné, že neopěvuje žádné vítězství, ale jen to, jak je naše země krásná,« liboval si Dostál.

Dostálova snoubenka Anežka Paloudová, která byla první gratulantkou, do finále olympijského závodu kajakářek na poloviční trati nepostoupila a nakonec obsadila konečné 15. místo. Největší radost ale měla z partnerova triumfu. »Je to ten nejlepší chlap vůbec a teď to ukázal celému světu,« zářila.

Finále si dnes užila i jiná žena – oštěpařka Nikola Ogrodníková. A ukázala, že Česko na LOH umí nečekané bronzy. Ano, naše atletika nakonec nezůstala bez medaile. Zatímco úřadující mistr Evropy Jakub Vadlejch bral v Paříži jen »brambory«, Ogrodníková si připsala životní úspěch v podobě třetího místa!

Ve třetí sérii byla třiatřicetiletá rodačka z Ostravy jen kousek od vyřazení ze soutěže, fantastickým pokusem ale hodila 63,68 a posunula se na třetí pozici, na které i po užším finále zůstala až do konce. Olympijskou šampionkou se stala japonská svěřenkyně českého kouče Davida Sekeráka Haruka Kitaguchiová, jež s přehledem finále opanovala výkonem 65,80. Stříbro putuje do Jihoafrické republiky zásluhou Jo-Ane Van Dykové (63,93).

»Nemohla jsem se zkoncentrovat na první dva pokusy. Po kvalifikaci, kdy jsem poznala, že je rozběh rychlý, jsem si posunula rozběh víc dozadu a bylo to až moc. Na třetí pokus jsem to posunula trošku zpátky a běžela na to jednoduše a letělo to. O medaili jsem se samozřejmě obávala až do samotného konce. Byly tam tři holky, které mě mohly přehodit. Samozřejmě i já jsem se snažila ještě nějaké metry přidat, protože v kvalifikaci jsem házela mnohem lépe. Můj partner Petr mi dneska řekl, že budu třetí, a ono se to opravdu stalo. Už se za kluky moc těším,« sdělila Ogrodníková pro oficiální stránky atletického svazu své bezprostřední dojmy po životním závodě.

Neztratil se ani výškař Jan Štefela, který v pařížském finále obsadil deváté místo výkonem 222 centimetrů.

Do finále se zítra podívá ve zhola jiném sportu Lucie Hlaváčková. Osmnáctiletá svěřenkyně někdejšího olympijského vítěze Davida Svobody obsadila ve své semifinálové skupině závodu moderních pětibojařek šesté místo a bez problémů se probila mezi devět postupujících. Finále naopak na střelnici uteklo Veronice Novotné…

Dodejme, že čeští dráhaři Jan Voneš a Denis Rugovac obsadili v madisonu osmou příčku. Původně byli dokonce pátí, ovšem dodatečně přišli o 20 bodů za najetý okruh na své soupeře.