Státní platby do zdravotnictví za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané se po lednovém zvýšení od července asi opět sníží. Předpokládá to vládní novela, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna po mnohahodinových obstrukcích opozice.
Hnutí ANO neprosadilo vrácení předlohy kabinetu k přepracování a SPD její zamítnutí už v prvním čtení. Nyní ji posoudí ve zkrácené měsíční lhůtě zdravotnický výbor.
Opoziční zákonodárci se obávají možného snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče. »Zdravotnictví by mělo být hlavní prioritou této vlády a já tento pocit zatím nemám,« uvedl předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Lídr SPD Tomio Okamura předlohu označil za bezprecedentní krádež ve financování zdravotnictví. »Ukrást cizí peníze není úspora, ale loupež,« prohlásil. Vystoupení obou opozičních politiků trvalo několik hodin.
»Je otázkou, proč se pětikoalice tak úporně snaží snížit finanční prostředky ve zdravotnictví, když se zároveň dozvídáme, že se kvůli vysoké inflaci vybere letos na daních o 97 miliard více než vloni. Umělým vytvořením nedostatku veřejných peněz se otevře cesta k soukromému připojištění, celkovému navýšení spoluúčasti pacientů a k dlouhodobému cíli v duchu hesla: Bez peněz do zdravotnictví nelez,« upozornila pro iportaL24.cz ve svém komentáři expertka na zdravotnictví Soňa Marková.
Opoziční zákonodárci projednávání novely od půlnoci obstruovali. Po odpolední dohodě koalice a opozice na dalším postupu ve Sněmovně se debata dostala do běžné podoby. Poslanci z řad kritiků mnohdy ani nevyužívali plnou řečnickou dobu, kterou nechala koalice omezit na nejvýše dvakrát deset minut. Sněmovna o novele nakonec i tak jednala zhruba 14,5 hodiny.
Systém zdravotního pojištění má snížením plateb přijít letos o 14 miliard korun, s čímž už počítá schválený státní rozpočet. Stát platí od ledna za každého svého pojištěnce z rozhodnutí bývalého Babišova kabinetu 1967 korun měsíčně, o 200 korun víc než loni. Od července to má být podle novely o 400 korun méně. Platby státu do systému veřejného zdravotního pojištění se za poslední tři roky i kvůli enormním nákladům způsobeným epidemií koronaviru téměř zdvojnásobily. Letos jsou plánované výdaje asi 440 miliard korun a příjmy o 9,5 miliardy korun nižší. Z této částky měl tvořit státní příspěvek 127 miliard korun.
(cik)