Žijeme ve zlomové době, kdy lidé potřebují naději na změnu. Uvedl to v rámci oslav Svátku práce předseda ČSSD Michal Šmarda. Sociální demokraté si tento svátek připomněli již dnes, s třídenním předstihem. Jeho aktuálnost podle nich spočívá ve zlepšení pracovních podmínek, ve spravedlivé odměně za práci a v možnostech sladit pracovní a osobní život.
ČSSD se sešla u pamětní desky, která byla na pražském Střeleckém ostrově umístěna na počest prvních oslav tohoto svátku, spolu se zástupci odborových svazů. Po boku Šmardy nechyběl ani předseda ČMKOS Josef Středula.
»Žijeme ve zlomové době, kdy lidé potřebují naději na změnu. S novými technologiemi a rostoucí automatizací se zásadně mění trh práce. Mnoho profesí zaniká a mění se požadavky na kvalifikaci. Lidé se bojí ztráty zaměstnání, a proto často pracují i za nevyhovujících pracovních i finančních podmínek. Svátek práce je z tohoto pohledu pořád velmi aktuální,« uvedl Šmarda.
Původ Svátku práce sahá do roku 1890, kdy dělníci v americkém Chicagu usilovali o osmihodinovou pracovní dobu. Jejich snaha se brzy roznesla napříč celým světem a zprvu bláznivý nápad zkrácení pracovní doby, který mnozí konzervativní pravicoví politici považovali za likvidační pro světovou ekonomiku, se stal skutečností. Zástupci tehdejší sociální demokracie prosadili uzákonění osmihodinové pracovní doby v Československu krátce po vniku samostatného státu, tedy před více než sto lety. Nyní se v mnoha státech začínají stále častěji zvažovat varianty možného zkrácení pracovního týdne.
»Debatuje se o čtyřdenním pracovním týdnu. A i dnes zaznívají ve spojitosti se změnou pracovní doby slova jako ‚zničení ekonomiky‘ a ‚naprostá hloupost‘,« připomněl Šmarda. Důvodů k připomenutí Svátku práce je podle něj mnohem více. »Naše minimální mzda je několikanásobně menší než v Německu a nižší než například v Polsku, Řecku či Lotyšsku,« připomněl předseda sociální demokracie. Délka pracovní doby je také v evropských zemích velmi rozdílná. Zatímco u nás zaměstnanci za týden stráví v práci 40 hodin, tak například v Nizozemsku je to pouze necelých 31.
»Sociální demokracie vždy stála v čele změn, které měly za cíl běžným lidem zlepšit kvalitu života. Ulehčit jim od jejich každodenních starostí. Chceme otevřít debatu o podobě našeho pracovního trhu, nad tím, aby se posunula emancipace pracujících,« uzavřel Šmarda.
(pk)
FOTO – archiv ČSSD
Přišli dřív, aby si s přáteli z pravice užili prodloužený víkend. Jednu ženu už ze strany vystrnadili, tak už snad žádnou v neděli neupálí a jen se ožerou. Na svátek práce budou mít slečnu kocovinu.
ČSSD je dnes absolutně nevolitelná politická strana.
Předseda ČSSD Šmarda volil v prezidentských volbách válečného štváče lampasáka v.v. Pavla. Teď by Šmarda chtěl, aby mu lidé věřili a volili jej. Milý Šmardo, jak se lidově říká – nasr**at, ČSSD ani náhodou.
ČSSD – jeden úředník a Sobotka- převedli do svého vlastnictví víc než 40 000 t.zv. bytů OKD a předali je uhlobaronu Bakalovi Podle mne členové ČSSD oloupili víc než 80 000 lidí o jejich byty (předpoklad 2 lidé v jednom bytě) – 80 000 lidí je OKRESNÍ MĚSTO -tak volte ČSSD.
—ČSSD se pokusila předat část ČR, horu Cínovec , australským soukromým okupantům a kolonizátorům – tak volte ČSSD.
—V době vlády ČSSD vyšel zákon o EXEKUTORECH – na batole, jehož rodiče nebo pěstouni platí za odpady na špatném místě, zakleknou, po jeho dosažení plnoletosti EXEKUTOR, advokáti, vyšší soudní úředník a členové ČSSD – volte ČSSD.
—Jestli někdo ví, co udělala ČSSD obecně prospěšného , tak by to sem mohl napsat
Ano práce , ale ne prašule za každou cenu a bez práce….