Odboráři vzkázali vládě: Nepochybujte o našem odhodlání!

Po dnešním jednání Odborových svazů ve veřejných službách a správě (OS RoPo) hrozí odboroví předáci podáním stížnosti inspekci práce na vládu pro porušování zákoníku práce. OS RoPo považují za jasné selhání sociálního dialogu a narušení sociálního smíru vládou vedenou Petrem Fialou ignorování dvou dopisů OS RoPo předsedovi vlády, na které nabylo ze strany premiéra vůbec reagováno.

»Jsme ve stávkové pohotovosti a hodláme se bránit všemi možnými způsoby,« řekl místopředseda Odborového svazu orgánů a organizací Pavel Bednář. Důsledkem vládního balíčku je podle odborů zhoršení zdravotní péče, vzdělávání, kultury či využití volného času u zaměstnanců. Kabinet podle odborářů převedl disproporčně velkou část úspor na zaměstnance. »Procenta sem, procenta tam, vládní úspory mohou nenávratně poškodit veřejnou správu a občany. Vláda hodí disproporčně velkou část úspor na zaměstnance a tvrdí, že hodlá šetřit na sobě,« uvedl na tiskové konferenci Bednář.

»Lidé po zveřejnění vládních návrhů zjišťují, že vláda porušuje zákoník práce. Co nás napadlo okamžitě, tak dáme návrh a podání Státnímu úřadu inspekce práce pro porušení zákoníku práce ze strany vlády. To nám ale připadá, že je to už absurdní. To nemá s normálním způsobem komunikace nic společného. Vláda by měla podle zákoníku práce jednat se zástupci zaměstnanců ve veřejné správě. Nedělá to… Říkám to jako jednu z možností. Pokud nebude adekvátní reakce ze strany vlády, tak nám nic jiného nezbude,« řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

ČR je podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové v paradoxní situaci. Sociální dialog by mělo ještě posílit. Podporuje ho totiž nová evropská směrnice o přiměřených mzdách, kterou má ČR přenést do svých zákonů a do praxe. »Nedostáváme věci, které se týkají dopadů na zaměstnance. Bylo by záhodno, aby vláda akceptovala nejenom český právní řád, ale i přijatou evropskou legislativu a sociální dialog nevedla pouze formálně,« řekla Žitníková.

Podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františka Dobšíka je jako veřejná služba ohroženo i školství. »Máme sice schválený zákon, který čeká na podpis prezidenta, ohledně 130 procent pro učitele k průměrné hrubé mzdě, ale ta radost která by z toho měla nastat, je velmi, velmi zakalená. Ministerstvo financí tady popřelo samo sebe, protože pokud vzdělání mělo být jakousi výstavní lodí současné vlády, tak škrty v platech nepedagogických pracovníků, které už jsou teď mizerné, z nich udělají nejohroženější druh. Za těch průměrně 23 600 se žít nedá a my jsme připraveni jednat, ale také se bránit,« vzkázal Dobšík.

Středula řekl, že jednání s premiérem a dalšími ministry a šéfy vládních stran by se mělo konat v úterý 13. června v 9.00. Dodal, že o termínu se dozvěděl v úterý večer. Podle něj za ČMKOS mohou přijít na schůzku dva lidé, zúčastnit by se měli pak i zástupci Asociace samostatných odborů.

(zmk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. „Budete otroky ve vlastní zemi,“ to řekl v listopadu 1989 v ČKD Praha tajemník KSČ Miroslav Štěpán. Historie mu dala zapravdu. Tehdy jej zblblí dělníci ČKD vypískali, dnes tito pracující otročí ve vlastní zemi na cizáky za ubohé mzdy.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy