Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) svolala na úterý 21. května protest proti změnám v zákoníku práce a v oblasti důchodů, které připravuje současná vláda premiéra Petra Fialy (ODS). Akce, o které odborová centrála informovala na svých webových stránkách, se uskuteční od 12 hodin na Malostranském náměstí v Praze.
O tom, že svaz chystá protestní akce, kvůli novele zákoníku práce, ČMKOS informoval již v polovině dubna. Odboráři protestují především proti propouštění bez udání důvodu. »Takové opatření nikomu nepomůže a mnohé může poškodit. Je nepřijatelné ještě více zhoršovat situaci zaměstnanců a zaměstnankyň. Je nepřípustné, aby zákoník práce otevíral dveře diskriminaci,« uvádí ČMKOS. Proti tomuto návrhu chystá kampaň také aliance 14 odborových svazů.
Proti změnám v zákoníku práce je namířeno i společné memorandum, na němž se 30. dubna při tradičním setkání u pamětní desky prvmájové oslavy roku 1890 na Střeleckém ostrově v Praze shodli zástupci ČMKOS v čele s Josefem Středulou spolu s vedení Sociální demokracie (SOCDEM). Středula při té příležitosti připomněl, že 1. května 1890 hrál hlavní roli boj o osmihodinovou pracovní dobu a její zkrácení bez ztráty mezd. »Mám pocit, jako by se historie opakovala,« řekl doslovně.
Odborářům se nelíbí ani rušení zaručených mezd, které zohledňují náročnost práce, prodlužování zkušební doby či zkracování výpovědní doby. »Znamenalo by, že propuštění zaměstnanci a zaměstnankyně budou mít mnohem méně času najít si novou práci. Jedná se opět o zhoršení jejich postavení,« uvádí ČMKOS.
Ta kritizuje i prodlužování věku odchodu do důchodu. »Je nepřijatelné, aby se věk odchodu do důchodu zvyšoval do nekonečna.« vadí odborářům, kteří upozorňují, že si zaměstnanci a zaměstnankyně v ČR odpracují za svůj produktivní věk mnohem více času, než je tomu ve vyspělých zemích Evropy.
Sám Středula již po podpisu memoranda na Střeleckém ostrově kritizoval, že není dané přesné číslo věku odchodu do důchodu, a obává se, že pro narozené po roce 2002 bude vyšší než 70 let. »Už se nikdo nebaví o tom, že věk dožití ve zdraví je 62 let. Člověk bude nemocný a v ten moment nebude schopen pracovat, jak si to vysnívají v teoretických debatách. Nebylo by lepší se podívat, jak ten důchodový systém vysáli?« vyzval.
ČMKOS je s 31 svazy a přibližně 270 tisíci členy nejsilnější odborovou centrálou v zemi. Její vedení se 25. března na mimořádném sněmu částečně obměnilo, nicméně staronovým předsedou byl znovu zvolen Středula. Ten byl loni i jedním z kandidátů na prezidenta republiky, ale na poslední chvíli se před prvním kolem přímé volby vzdal kandidatury ve prospěch ekonomky Danuše Nerudové.
(pk)
FOTO – iportaL24.cz/Petr Kojzar
„Budete otroky ve vlastní zemi,“ to řekl v listopadu 1989 v ČKD Praha tajemník KSČ Miroslav Štěpán. Historie mu dala za pravdu. Tehdy jej zblblí dělníci ČKD vypískali, dnes tito pískající pracující otročí ve vlastní zemi na cizáky za ubohé mzdy.