ČMKOS chce okamžitou cenovou regulaci základních životních potřeb

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS), která na sobotní demonstraci na pražském Václavském náměstí očekává desítky tisíc protestujících, vyzvala vládu k okamžitému zavedení cenové regulace základních životních potřeb – tedy u potravin, u tepla a teplé vody, u nájemného, pohonných hmot a ostatních paliv.

U stanovení maximálních cen plynu a silové elektrické energie odbory požadují snížit cenový strop na úroveň, kterou doporučila Evropská komise na straně výrobce, nikoliv distribuce. Chce také zastavení dalšího poklesu reálných mezd a platů v roce 2023 a co nejrychlejší vyrovnání propadu reálných mezd a platů za rok 2022. »Požadujeme zásadní podporu vlády kolektivnímu vyjednávání na rok 2023 v zájmu udržení kupní síly mezd a platů, a to zejména zvýšením minimální mzdy o 2000 korun měsíčně ještě letos, zvýšením procentní výměry nemocenské a ošetřovného o 20 procent a zvýšením platů v celé rozpočtové sféře o deset procent od 1. ledna 2023,« uvedl předseda ČMKOS Josef Středula.

Je podle něj nutné, aby vláda bezodkladně navýšila nejen minimální mzdu, ale také sociální dávky, včetně příspěvku na péči a rodičovského příspěvku. »Dále vyzýváme vládu, aby zastavila rozklad veřejných financí a zajistila dostatečné rozpočtové příjmy potřebné pro pomoc podnikům i občanům zvýšením solidarity v daňovém systému. Vládu dále žádáme, aby připravila a co nejrychleji uvedla do života za účasti sociálních partnerů národní protikrizový plán,« dodal.

Odbory podle něj nejsou spokojení s tím, jak vláda současnou krizovou situaci zvládá. Případná obměna členů vlády by podle něj mohla uklidnit situaci, ale je pouze na premiérovi. »Respektujeme výsledky voleb, jsme demokraté,« podotkl. O vyhlášení generální stávky vedení odborů podle něj zatím nemluvilo, ale do budoucna Středula tento krok nevyloučil. »Nikdy se žádného nástroje nevzdáváme dopředu,« poznamenal.

»Demonstrace nespokojených zástupců zaměstnanců a občanů bude slušná, korektní, ale nekompromisní,« uvedl Středula. Na žádné z předchozích odborářských demonstrací se podle něj žádné incidenty neuskutečnily. »Požádáme skupiny, které se demonstrace zúčastní, aby ustoupily od extremistických požadavků,« doplnil předseda. Pořadatelé v tomto ohledu budou podle něj také spolupracovat s policií, která bude demonstraci monitorovat. »Zkontaktovali jsme se s policií a požádali ji o koordinaci, aby k žádnému zneužití demonstrace nedošlo,« dodal odborový předák.

Kandidatura na prezidenta zpochybňuje demonstraci?

Středula plánuje na začátku příštího roku kandidovat na prezidenta. Jako nezávislý kandidát potřebuje, aby jeho kandidaturu podpořila petice s alespoň 50 000 podpisy voličů. Spojení demonstrace s kandidaturou odmítl. »Středula nechystá žádnou podpisovou akci v souvislosti s demonstrací. Hanba by mě fackovala. Jsem předsedou odborů, je to odborová akce,« uzavřel.

Samozřejmě se už také vyrojily věty odpůrců protestů proti Fialově vládě. Jako hlavní téma útoků na prezidentského kandidáta a současně zpochybnění demonstrací si vybrali informaci, že členové ČMKOS za účast na demonstraci dostanou zaplaceno. Vyplývá to z dokumentu, který se objevil na sociálních sítích a sdílel ho například exministr financí Miroslav Kalousek. »To je dneska peněz mezi lidma… Když pořádaly odbory demonstrace proti nám v r. 2012, platily jenom dopravu. Dneska za to dávají ještě pětikilo na ruku. Koneckonců, když nešetří vláda, proč by měly šetřit odbory…« okomentoval to na Twitteru.

Web Forum24.cz přímo tvrdí, že »Středula bude mít na své demonstraci placené účastníky. Dostávají 500 korun«. V textu pak bylo vyjasněno, že se jedná o příspěvek na občerstvení, který vyplácí účastníkům ze svých řad odborová organizace KOVO ostravské huti Rourovny, která ze svých peněz též zajišťuje dopravu z Ostravy do Prahy.

Na oznámení demonstrace reagoval i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Uvedl, že v pořádání takových akcí v době, kdy vláda opatření chystá, nevidí logiku. Zmínil, že buď odbory chtějí konstruktivně jednat a hledat řešení, nebo demonstrovat.

Odbory nepočítaly s odvoláním demonstrace ani po rozhodnutí vlády o zastropování cen energií 13. září. »Jedno rozhodnutí celou situaci nemění, protože vláda sice rozhodla o stropu na ceny energií, ale stále zbývají požadavky na růst minimální mzdy a platů či kolem daňových změn. Vláda má příležitost do toho dne (8. října) činit kroky. Bohužel zatím nemáme příliš důvod věřit, že to zvládne. Jsme nespokojeni, rozzlobeni, odhodláni bojovat za lepší Českou republiku. Vláda má dostatek času, aby konala,« řekl tehdy Středula.

»Ceny elektřiny by se měly zastropovat na 4000 korun za MWh a plyn by měl stát maximálně 1500 Kč za MWh pro domácnosti i pro firmy,« uvedl předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy