Církvím osm miliard korun, důchodcům nic

Koalice dnes názorně předvedla, jak lze převálcovat opozici, a navíc ji ukrátit na jejich právech. Při projednávání novely snižující valorizaci důchodů tlačí vládu čas. Opozice si je toho vědoma a včasnému přijetí zákona se snaží bránit obstrukcemi. Koalice ji tento legitimní nástroj odebrala, a aniž by se mohli vyjádřit všichni poslanci, hlasování o trvání stavu legislativní nouze si prosadila pevně na 16. hodinu. Následně tento stav potvrdila.

Stalo se tak po zhruba 30 hodinách od úterního zahájení jednání. Pro potvrzení stavu legislativní nouze hlasovalo 100 zástupců koalice, proti bylo 80 opozičních zákonodárců. Stanovení pevného času prosadila koalice navzdory protestům opozičních zákonodárců. Do debaty bylo nadále přihlášených šest desítek poslanců, kteří už se svým příspěvkem vystoupit nemohli.

»Tak jste překonali první překážku, první kopec na cestě k bezprecedentnímu porušení Ústavy, bezprecedentnímu porušení všeho, co tady dosud platilo, k tomu, že připravíte důchodce o sedm tisíc v průměru ještě letos,« pronesla směrem ke koaličním poslancům po hlasování předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Zároveň slíbila, že boj o důchody nevzdávají. »Pamatujte si, že my to nevzdáváme, budeme bojovat dál. Pamatujte si, že všechno neplatí donekonečna, ani vaše stoosmička,« varovala Schillerová.

Návrh na pevné hlasování předložil předseda lidoveckých poslanců Marek Výborný. Opoziční poslanci následně začali předkládat své protinávrhy. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) je ale přerušila s argumentem, že může jít o zneužití předkládání protinávrhů. »Hlásí se vás příliš mnoho,« prohlásila Pekarová Adamová a další návrhy neumožnila předložit.

Její postup vyvolal bouři nevole u opozičních poslanců. »To, co předvedla předsedkyně Sněmovny, je hvězdná pěchota vedení schůze, bizár, šikana,« uvedl Richard Brabec (ANO). Podle Heleny Válkové (ANO) došlo k závažnému porušení jednacího řádu. Její stranický kolega Milan Brázdil předsedkyni Sněmovny označil za »čertici«.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) dostali všichni poslanci prostor pro své argumenty. Právo na obstrukce premiér opozici neubírá, současně je podle něj ale nutné hledat rovnováhu mezi právem na použití obstrukce a právem většiny prosadit svou vůli.

Babiš chce zorganizovat demonstraci důchodců

Opozice během debaty opakovaně vytýkala vládě, že chce snížení červnové valorizace důchodů a že to chce prosadit ve stavu legislativní nouze. Pokud bude novela schválená, podá stížnost k Ústavnímu soudu.

Podle bývalého předsedy KSČM a místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Filipa má velkou šanci uspět. »Nevidím žádný důvod pro stav legislativní nouze. Vláda na to měla času dost a jestli to dělala z důvodu politických, že nechtěla přiznat, co chce udělat po volbách, buď komunálních nebo prezidentských, tak je to pořád její problém,« řekl pro iportaL24.cz. Nakonec to, že neexistuje důvod pro vyhlášení stavu legislativní nouze, řekl podle něj i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), když uvedl, že pokud návrh na omezení valorizace penzí neprojde, tak ji vyplatí, protože státní rozpočet je dostatečně robustní. »To znamená, že ten důvod, že by tady vznikly nějaké škody, neexistuje, takže stav legislativní nouze není oprávněný. Navíc je to zneužití většiny, což je z Ústavy nepřípustné, protože Ústava ČR říká, že většina dbá zájmů menšin, a tady jsou důchodci menšinou, kterou nyní reprezentuje parlamentní opozice, která říká, že ten samotný krok nemůže být úspěšný, že to rozhodnutí nemůže Ústavní soud potvrdit,« míní Filip.

Zopakoval, že kromě toho, že nejsou důvody pro stav legislativní nouze, premiér Petr Fiala i ministr práce Marian Jurečka už loni potvrdili, že bude mimořádná valorizace a vláda s tím tedy počítala. »Mimo jiné to je veřejný příslib, a ten potvrzuje legitimní očekávání důchodců. Navíc valorizace vůči inflaci je ze zákona povinná a vláda se při valorizaci platů ústavních činitelů také odvolávala na legitimní očekávání státních zaměstnanců, ústavních činitelů nebo soudců,« připomněl Filip.

Je přesvědčený, že návrh má šanci u Ústavního soudu uspět. »Jednak tam bude problém se samotným procesem přijímání, protože vláda neprokáže, že stav legislativní nouze trvá, protože zmíněný výrok Stanjury je přímo v kontradikci k požadavku vlády, a druhá věc je legitimní očekávání důchodců,« dodal bývalý místopředseda Sněmovny.

Pokud jde o samotný institut obstrukcí, k němuž se opozice uchýlila, Filip zdůraznil, že »obstrukce jsou legitimní nástroj opozice, která ukazuje na to, jakým způsobem je nikoliv pouze ohýbán ale přímo porušován zákon o jednacím řádu«.

Předseda ANO Andrej Babiš slíbil zorganizovat demonstraci důchodců, pokud koalice prosadí nižší červnový růst penzí. »Já jsem hrdý populista, já tady hájím důchodce,« prohlásil. Podotkl, že církvím chce dát vláda díky inflační doložce k takzvaným církevním restitucím osm miliard korun a důchodcům nic. Vyzval premiéra, aby vláda návrh stáhla a valorizaci vyplatila podle nynějších zákonných pravidel. »Topíte se v penězích,« prohlásil směrem k vládě. Lídr ANO vybídl nastupujícího prezidenta Petra Pavla, aby normu nepodepsal. »Prezident, pokud je rozumný, tak to spojí a on do toho hodí vidle,« řekl Babiš.

Znásilnění jednacího řádu

Sněmovna začala o potvrzení stavu legislativní nouze jednat už v úterý dopoledne. Opozice dopředu avizovala, že je připravena k obstrukcím. Plně se toho chopil předseda SPD Tomio Okamura, který obsadil řečnický pultík na více než sedm hodin. Reakce koalice přišla dnes dopoledne. Po 18 hodinách diskusí si prosadila k nelibosti opozice, že řečnická doba pro řadového poslance se omezí nejvýše na deset minut. »Tady dochází jednoznačně k bezprecedentnímu znásilnění jednacího řádu,« prohlásila Schillerová. »Až to jednou doputuje k Ústavnímu soudu, všechny tyto kroky vám budou bezesporu k tíži,« varovala koalici.

Vláda o zrychlené projednání požádala kvůli hrozbě značných hospodářských škod, tedy zvýšení výdajů na důchody o desítky miliard korun. Stav legislativní nouze umožňuje zrychlené schvalování zákonů. Sněmovna souhlasila s tím, že potrvá do 22. března.

Sněmovna nyní bude rozhodovat o tom, zda vládní penzijní novelu projedná zkráceně s vynecháním prvního čtení. Do běžné debaty k tomuto návrhu sněmovní systém eviduje šest desítek poslaneckých přihlášek.

Novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun.

(jad)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Podle mne ten článek má odvrátit , štvaním proti církvím, pozornost od skutečných důvodů zoufalé bídy chudých lidí
    V tom článku chybí, kolik se má církvím dát – nejen katolické církvi (Jako Církev se označila ubytovací služba ARMÁDA SPÁSY , která sem přišla z USA a ubytovává chudé za 100 Kč na noc) Někde se psalo, že by měly dostat zhruba 50 miliard. Na zbraně pro NATO musí pracující ČR odvádět 80 miliard a budou prý muset odvádět 100 miliard ročně Oproti tomu jsou církevní restituce směšné.
    V Česku působilo, v r.2020, 3006 soudců obecných soudů Soudcům vypomáhalo 6490 členů soudů Platová základna pro soudce 100 872 korun.Začínající soudce 100 100 korun. Státní zástupci 90 000
    ——-Životní minimum pro samotně žijícího člověka 4 860 Kč ( po zaplacení daně z odpadků 4 760) existenční minimum 3 130 Kč (3 030 (po zaplacení daně z odpadků )

  2. –V roce 2021 činila platová základna 84 060 korun a pro soudce 100 872 korun
    — Začínající soudce 100 100 korun.
    — Odhadem průměrný plat učitele 47 713 korun hrubého.
    –Řadoví poslanci si přijdou na 102 400 korun hrubého za měsíc, což je o 11 600 více než doposud.
    –Náhrady za stravu, dopravu a reprezentaci. Ty se pohybují mezi 53 200 až 72 100 korunami.
    — Ministři si přijdou na 195 300 korun za měsíc.
    –Prezident se 341 200 korun měsíčně na platu a více než 317 000 na náhradách.
    –Tak jako tak se přidáním peněz ve veřejném sektoru solidně
    roztočí inflace.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy