Čína v neděli odpoledne úspěšně vypustila na oběžnou dráhu své vesmírné stanice laboratorní modul Wentian, největší kosmickou loď, jakou kdy země vyvinula.
Raketa Dlouhý pochod-5B Y3, nesoucí Wentian (což znamená »výprava do nebes«), odstartovala ve 14.22 pekingského času z kosmodromu Wen-čchang v jihočínské provincii Che-nan.
Přibližně o osm minut později se laboratorní modul oddělil od nosné rakety a vstoupil na přednastavenou oběžnou dráhu. Čínský úřad pro pilotovanou vesmírnou techniku (CMSEO) prohlásil start za zcela úspěšný.
V následujících několika hodinách se Wentian setká a připojí k základnímu modulu Tianhe na oběžné dráze, čímž vytvoří druhou část čínské třímodulové vesmírné stanice.
Už dne 17. července se nákladní loď Tchien-čou-3 odpojila od modulu Tchien-che a ponechala svůj přední dokovací otvor pro připravovaný laboratorní modul Wentian.
Posádka Šen-čou-14, která se v současné době nachází v základním modulu, poté vstoupí do kabiny Wentian. Stanou se tak prvními čínskými astronauty, kteří budou svědky dokování dvou velkých modulů kosmické stanice na oběžné dráze.
S délkou 17,9 metru, maximálním průměrem 4,2 metru a vzletovou hmotností 23 tun je modul Wentian největší a nejtěžší kosmickou lodí, kterou Čína vyvinula.
Má stejné obytné prostory pro kosmonauty jako hlavní modul Tianhe, včetně tří místností na spaní, toalety a kuchyně.
Laboratorní modul poskytne větší platformu pro vědecké experimenty ve vesmíru. Je určen především pro vesmírný vědecký výzkum života. Modul je vybaven laboratorními skříněmi pro ekologii života, biotechnologie a vědu o proměnlivé gravitaci.
Na palubě modulu Wentian je malé robotické rameno, které je o polovinu lehčí a delší než stávající robotické rameno na základním modulu vesmírné stanice. Robotické rameno má nosnost přibližně osminu svého předchůdce a jeho přesnost určení koncové polohy je pětkrát vyšší než u jeho předchůdce, což mu umožňuje provádět složitější operace.
Malá robotická paže bude mít podobné úkoly jako její předchůdce, včetně asistence astronautům při činnostech a provádění kontrol v otevřeném vesmíru.
Co bude dál?
Laboratorní modul Mengtian, poslední součást vesmírné stanice, bude vypuštěn v říjnu. Do té doby bude čínská vesmírná stanice rozšířena ze základního jádrového modulu na základní třímodulovou strukturu ve tvaru písmene T, s jádrovým modulem Tianhe uprostřed a dvěma laboratorními moduly Wentian a Mengtian po obou stranách.
Modul Mengtian je určen pro vědecký výzkum v mikrogravitaci a je vybaven multidisciplinárními laboratorními skříněmi pro experimenty v oblasti fyziky kapalin, materiálové vědy, vědy o spalování, základní fyziky a kosmických technologií.
Ve fázi výstavby vesmírné stanice se plánuje téměř 100 experimentů, uvedl Lin Xiqiang, zástupce ředitele CMSEO, na tiskové konferenci před červnovým startem mise s posádkou Shenzhou-14. Dodal, že po normalizaci provozu bude prováděn rozsáhlý vědecký výzkum. Očekává se, že výzkum účinně podpoří průlomové objevy v hlavních hraničních vědeckých oblastech, jako je temná hmota a temná energie, vznik a vývoj galaxií, přírodní zákony a udržitelný rozvoj Země.
(pr)