Chystá se brutální podraz na zdravotnictví?

Zcela nedemokraticky až diktátorsky si podle zdravotnických odborů počíná současná vláda v oblasti zdravotnictví a sociální péče. Odbory to uvedly v reakci na návrh státního rozpočtu na rok 2024, který unikl do médií. V něm se počítá se snížením tarifních platů a odložením valorizace plateb za státní pojištěnce. Výkonná rada Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR dnes vyzvala členské organizace k zakládání stávkových výborů.

Zdravotnické odbory s navrhovanými škrty nesouhlasí, nelíbí se jim ani to, že ministerstvo financí návrh předložilo do vlády bez připomínkového řízení. »Vždycky jsme jako odbory měly možnost se vyjádřit k základním parametrům a opatřením,« uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. »Ministerstvo financí přichystalo na tyto i další zaměstnance veřejných služeb a veřejné správy a na resort zdravotnictví jako celek mimořádně brutální podraz,« dodala.

Připomněla, že když počátkem roku 2022 zrušila nová vláda schválené zvýšení plateb zdravotního pojištění za státní pojištěnce a připravila tak zdravotnictví o 14 miliard korun, argumentovala, že místo toho nastavila valorizaci plateb za státní pojištěnce, která bude do zdravotnictví přinášet potřebné finance, navíc předvídatelným způsobem. »Nyní materiál ministerstva financí předložený bez připomínkového řízení rovnou do vlády navrhuje, aby k valorizaci plateb za státní pojištěnce v roce 2024 nedošlo, je to bezprecedentní,« uvedla Žitníková. Odložení začátku valorizace by znamenalo snížení očekávaných příjmů veřejného zdravotního pojištění o 14 miliard korun. V praxi by to podle Žitníkové znamenalo, že ve výši plateb za státní pojištěnce by se zdravotnictví na úroveň roku 2022 dostalo nejdříve v roce 2025.

Hrozí zhoršení kvality a dostupnosti péče

Odbory kritizují také návrh na snížení platových tarifů o pět procent pro zaměstnance ve zdravotnictví, v sociálních službách, ale i v ostatních veřejných službách a veřejné správě. Pro občany to podle nich znamená zhoršení kvality a dostupnosti potřebné péče a vážné komplikace při vyřizování jejich záležitostí.

Už ve vládou schváleném konsolidačním balíčku je zavedení nemocenského pojištění zaměstnanců, návrh rozpočtu na rok 2024 přidává snížení platů státních zaměstnanců o pět procent. »Skrytě se vrací superhrubá mzda pro zdravotníky ve veřejné sféře. Bylo by od politiků fér, aby to takhle pojmenovali,« řekl předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel. »Odborový svaz a Lékařský odborový klub návrh ministerstva financí považují za výsměch zaměstnancům, kteří pracují v nenahraditelných a pro občany nezbytných profesích, za arogantní pohrdání jejich prací i jimi samotnými,« dodal.

Nedopatření způsobené horlivým úřednickým perem

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na Twitteru uvedl, že valorizace odložena nebude »Je to nedopatření způsobené horlivým úřednickým perem,« napsal ministr.

Jeho vyjádření nepovažují odbory podle Žitníkové za dostatečnou garanci, protože návrh v neveřejném vládním systému zůstává. »Co je psáno, to je dáno, Dokud to nebude staženo, budeme pokračovat,« uvedla.

Možnost odložení valorizace plateb chtěla na dnešním jednání Sněmovny projednávat opozice. Kamal Farhan (ANO) návrh označil za »jeden velký chaos vlády, ministerstva financí a ministerstva zdravotnictví«. »Poté, co vláda Petra Fialy sebrala českému zdravotnictví 14 miliard, poté, kdy snížila platbu v roce 2022 a nezapočítala do valorizačního mechanismu ani inflaci, to je katastrofa,« uvedl.

Připomněl, že ještě v únoru ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve Sněmovně tvrdil, že valorizační mechanismus musí být uchován, že po třech letech bude vyhodnocen.

Kritizoval také Válka za jeho vyjádření na Twitteru. »Horlivé úřednické pero tady bude škrtat desítky miliard? Kde to jsme? A čemu vlastně máme vůbec věřit? Máme věřit ministrovi Válkovi, který říká – nic se měnit nebude, nebo ministrovi financí, který to vložil do systému?« ptal se. Jeho návrh na zařazení nového bodu, kdy by o situaci diskutovali, ale koalice nepřipustila.

Veřejné zdravotní pojištění má mít podle schváleného systému s valorizací plateb za státní pojištěnce, kterými jsou děti, senioři nebo nezaměstnaní, příjmy 477,1 miliardy korun. Platba za státní pojištěnce je letos 1900 korun měsíčně, bez jejího zvýšení by do systému zamířilo o 14 miliard korun méně.

»Pošleme našim odborovým organizacím, aby se připravily na to, že případně můžeme zareagovat i formou stávky. Aby si dopředu začaly vytvářet výbory, které to budou koordinovat,« uvedla Žitníková s tím, že ale neříká, že plošná stávka skutečně bude.

(jad)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Demisi nekompetentní vlády, brát peníze lidem a strkat do války je nepřípustné. A co hospodářský růst, ten chce vláda uplně zničit. Tím, že lidem seberou peníze, nebudou lidé utrácet a tím se dále prohloubí pokles hospodářského růstu a tím i příjmů do státní kasy. Tuto rovnici zná každý absolvent základní školy. I když pan ministr financí nemá ekonomické vzdělání, základní rovnice by měl znát.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy