Čeští opoziční politici oceňují modernizaci na čínský způsob a kritizují mainstream

V Pekingu včera začalo třetí plenární zasedání 20. Ústředního výboru Komunistické strany Číny. Generální tajemník Si Ťin-pching přednesl na úvod pracovní zprávu a mluvil o dalším obsáhlém prohlubování reformy a podpoře modernizace na čínský způsob.

Zpráva zkoumá význam komplexních reforem pro dosažení čínské modernizace. Hlavním cílem reforem je zdokonalení socialistického systému s čínskými charakteristikami a modernizace správy státu. Smyslem reforem je dosáhnout vysoce rozvinuté socialistické tržní ekonomiky do roku 2035. Ta má být dokonalejší a systém řízení země modernizovanější.

Ačkoli česká mainstreamová média o plenárním zasedání informují jen velmi skromně, řada osobnosti tuzemské politiky, zejména ze strany opozice, ho sleduje velmi detailně. »Důraz se evidentně klade nejen na technologickou změnu, ale i sociální změny a finanční systém, což v mých očích předznamenává i posun BRICSu,« uvedl ve svém komentáři k zasedání předseda představenstva Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory Vojtěch Filip. »Plénum naznačuje, jak velký význam bude mít další politické směřování Číny a s tím souvisí i personální změny. Osobně si nejvíce vážím bodu modernizace na čínský způsob. Je to cesta, která by mohla být inspirací pro celý svět, včetně Evropy,« dodal Filip.

Expremiér Jiří Paroubek si všiml, že česká mainstreamová média dávají třetí plenární zasedání 20. ÚV KS Číny do souvislosti s tím, že ekonomický rozvoj v zemi údajně neprobíhá tak, jak by si její představitelé představovali. »Pokud jde o reakci názorového mainstreamu na zasedání KS Číny, myslím, že by se měli naši borci věnovat ryze českým problémům. Klesá průmysl, stavebnictví, vláda nemá věrohodnou koncepci situace ohledně stagnace hospodářství, zatímco Čína bude mít pětiprocentní růst, a už nehraje roli, jestli to bude 5,1 nebo 4,9 %. V těch hospodářských objemech jsou to obrovská čísla. Dynamika hospodářství v Číně je velká a tohle je cesta jak ji ještě více podpořit,« uvedl expremiér a nynější předseda ČSSD.

»Čínská civilizace přetrvala tisíce let a reagovala na jakoukoli katastrofu tím, že z ní vyšla ještě více posílená. Sebevědomí ještě více podtrhuje stoletý boj strany a její velké úspěchy, které jsou, navzdory propagandě v České republice, neoddiskutovatelné,« uvedla statutární místopředsedkyně ČSSD Jana Volfová. »Především se mi ale líbí princip modernizace. Čína nehodlá setrvávat ve starých kolejích a neustále se snaží zdokonalovat. Řeší nedostatky systému, neváhá se na ně podívat kritickýma očima a myslí na vývoj společnosti směrem do budoucna, což mi u nás v republice chybí. Tady vše řešíme teprve, až problémy nastanou,« dodala Volfová.

Předseda strany DOMOV David Tygr Ploc k tomu dodal, že reformami si čínská společnost uvědomuje svoji odpovědnost k celosvětovému vývoji. »Jde o to, aby se socialistický systém s čínskými rysy stal lepším a aby nedocházelo k výkyvům, naopak aby rozvoj, jehož země dosáhla, byl trvalý,« řekl Ploc a stejně jako Filip použil přesah ke společenství BRICS. »Je jasné, že BRICS díky čínským reformám ještě více potvrdí dominanci, což se u nás nesmí říkat. Četl jsem, že směřuje k vlastní měně kryté zlatem, která rozhodně urychlí dedolarizaci světa a to, že země BRISC budou jednotné proti hloupé dohodě o územní celistvosti Ukrajiny a zejména při vytváření multipolárního řádu, o čemž se v České republice rovněž musí mlčet,« dodal Ploc.

Zkušenosti s tamní politikou má předsedkyně Aliance národních sil (ANS) Vladimíra Vítová, která se osobně účastnila několika on-line konferencí v rámci BRICS a zaznamenává tendence k posunu tohoto společenství z pouze ekonomické na civilizační platformu. »Smysl čínských reforem spočívá v tom, že globalisté se snaží udělat z Číny centrum řízení světové ekonomiky a přenést ho tudíž z Ameriky. Různé síly v čele se Si Ťin-pchingem se brání tomu, aby jako součást tohoto přesunu nevznikl původně plánovaný digitální koncentrák pro lidi,« řekla Vítová.

Plenární zasedání skončí 18. července, kdy se zároveň veřejnost dozví závěry a další perspektivy vývoje čínské společnosti.

(pk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy