Promarněný půlrok, ostuda, nevyužitá šance. Tak mluví o druhém českém předsednictví v Evropské unii, které za pár dnů končí, politici, které oslovil iportaL24.cz. Štafetu po České republice přebírá Švédsko, které se předsednictví ujme 1. ledna.
Česko převzalo předsednictví v Radě Evropské unie od Francie. Zahájilo jej 1. července v Litomyšli zasedáním vlády Petra Fialy (ODS) s Evropskou komisí.
Předsednictví bylo výrazně ovlivněno vojenským konfliktem na Ukrajině i související ekonomickou a energetickou krizí. Mezi hlavní politické priority předsednictví patřilo zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posílení obranných kapacit a kybernetická bezpečnost, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí. Jak se české vládě podařilo tyto cíle naplnit? Dá se říct jediné, papír snese všechno.
Promarněný půlrok
Bývalý premiér Jiří Paroubek na českém předsednictví marně hledal nějaké plusy. Řadu organizačních i politických záležitostí podle něj zajišťoval za neschopnou českou vládu Brusel, což bylo vidět u velkého summitu, který se konal na Pražském hradě.
»Pokud jde o válku na Ukrajině, tak tím, jak se čeští představitelé dostali do vleku politiky zejména Spojených států amerických a sekundování politice Evropské komise, celá věc dostala ten rozměr, že nebyli schopni zajistit to nejpotřebnější, a to je mír na Ukrajině, začít jednat se stranami konfliktu a ne o bláznivých podmínkách prezidenta Zelenského, ale o nějakém stabilním mírovém uspořádání na východě Evropy tak, aby Ukrajina měla bezpečnostní záruky a Rusko se necítilo ohrožováno rozšiřováním NATO na východ,« řekl Paroubek. To podle něj vláda naprosto nezvládla, dokonce tímto směrem vůbec ani neuvažovala.
Důsledkem neschopnosti uvažovat o následcích svých činů je podle Paroubka výrazný pokles životní úrovně českého obyvatelstva. »Největší problém je v tom, že budou zase zasaženy ty vrstvy obyvatel, které už předtím byly slabé, takže chudí budou ještě chudší a střední vrstvy se začnou propadat dolů,« obává se bývalý premiér. Jak by jednou větou charakterizoval půlrok českého předsednictví? »Je to podle mě promarněný půlrok, vláda vynikla pouze ve své neschopnosti něco řešit,« konstatoval Paroubek.
ODS si s Evropou nerozumí
Vládu není za co chválit ani podle bývalého předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. »Česká republika není za předsednictvíoceňována ostatními zeměmi sedmadvacítky, možná nás ocení Francie za realizaci návrhu prezidenta Macrona na uspořádání evropské konference, kdy se nesejde jenom 27 zemí EU, ale všech více než 40 zemí Evropy bez Ruska a ekonomická spolupráce se posune do dalších zemí Evropy,« řekl. Je ale podle něj smutné, že i tuto akci provázely excesy, jako například neschopnost zajistit přítomnost katarského emíra, který na konferenci do Prahy přijel a nabízel plyn. »Česká republika to bohužel prokaučovala, takže investice a plyn skončí v Německu,« konstatoval Filip.
Pokud jde o ostatní příležitosti, tak je to podle něj ještě mnohem horší, než to bylo v době předsednictví ČR za vlády Mirka Topolánka. »Prostě ODS si s Evropou nerozumí, a to předsednictví je spíše ostudou než využitím příležitostí,« shrnul Filip.
Nevyužitá šance
Podle předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla je české předsednictví nevyužitou šancí. »ČR místo toho, aby v rámci svého předsednictví de facto prosadila některé své zájmy a věci, které by byly přínosné pro občany naší země, tak si to političtí představitelé spletli s vlastní PR kampaní, párkrát tady uspořádali nějaké setkání, ze kterého nebyly vůbec žádné výstupy, jenom stálo peníze naše daňové poplatníky, ale reálné předsednictví ČR za půl roku v EU nepřineslo vůbec nic, a to ani Evropě ani České republice,« řekl pro iportaL24.cz.
Velmi drahá řada neúspěchů a blamáží
Ještě ostřeji zhodnotil předsednický půlrok předseda SPD Tomio Okamura. »České předsednictví v Radě EU bylo jen velmi drahou řadou neúspěchů, blamáží s jedním velkým fiaskem na závěr. Českou republiku a české občany jednoznačně fakticky poškodilo, a to i dlouhodobě,« uvedl pro iportaL24.cz.
Konkrétně zmínil tři důležité okruhy. Jde podle něj o schválené rozšíření systému obchodování s emisními povolenkami na oblast vytápění a dopravy, tedy i na domácnosti. »Toto rozhodnutí je likvidační pro český průmysl a povede k výraznému růstu cen energií, pohonných hmot a dalšího zboží a služeb… Česká vláda nejen, že toto opatření nevetovala, ale dokonce aktivně prosazovala, a ještě se tím veřejně chlubí,« uvedl Okamura.
Vládě vytkl také to, že souhlasila s ukončením prodeje aut se spalovacími motory. »Toto opatření bude likvidační nejen pro občany, jelikož razantně stoupnou ceny automobilů a náklady na jejich provoz, ale hlavně pro automobilový průmysl, který je páteří české ekonomiky a exportu,« míní Okamura.
Vláda Petra Fialy podle něj v době předsednictví selhala také v oblasti energetiky. »Česká vláda nedokázala vyvázat domácí cenotvorbu elektřiny ze závislosti na Lipské komoditní burze a tzv. jednotném energetickém trhu Evropské unie, což nesmyslně zdražuje cenu doma vyrobené levné elektřiny českým spotřebitelům,« vytkl vládě Okamura.
Vláda nevyužila šanci něco změnit
Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) vláda nevyužila šanci při předsednictví něco změnit. Tým úředníků úkoly zvládl skvěle, nicméně pracoval s politickými zadáními, kterým chyběla odvaha.
Podobně jako Okamura i on kritizoval zejména dohodu unie na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. »Domácnosti a rodiny budou platit za vytápění fosilními palivy, za to, že budou jezdit auty na spalovací motory,« uvedl Havlíček.
Podle Havlíčka české předsednictví také znevýhodnilo evropské firmy vůči podnikům v USA a Asii, ohrozilo výrobu aut v Evropě. Exministr rovněž uvedl, že se kvůli emisním požadavkům zdraží výstavba nových budov. Kritizoval tak unijní dohodu o tom, že za několik let budou muset být nové budovy bezemisní.
Hořkou třešničkou na dortu je podle Havlíčka pochvala od místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse, který ocenil, že Česko dokázalo dovést do konce velmi komplikovaná jednání o klíčovém klimatickém balíčku. »Jako když vás soused před Vánocemi vytopí a poté pošle kapra na vyjádření dobrých sousedských vztahů,« uvedl Havlíček.
Poprvé Česko stálo v čele Rady EU v první polovině roku 2009. Předsednictví bylo výrazně ovlivněno březnovým pádem vlády Mirka Topolánka.
(jad)