Desítky hodin trvající maraton kolem zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí dnes skončil. Vládní pětikoalice opět využila svojí početní převahu a návrh na zavedení této možnosti volby prosadila navzdory tvrzení opozičních hnutí, že korespondenční volba nezaručuje dodržení ústavní zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování. Novelu nyní dostane k projednání Senát.
Pro návrh hlasovalo všech 92 přítomných zástupců vládní pětikoalice a také nezařazený poslanec Ivo Vondrák. Opozice byla proti. Její návrhy na zamítnutí předlohy či její vrácení do druhého čtení neměly šanci na schválení. Koalice opět přistoupila k převálcování opozice díky své početní většině.
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová před hlasováním varovala, že volby jsou samotnou podstatou demokracie a neměly by se měnit po každých volbách. »Hrajete si s ohněm a dobře to víte,« uvedla směrem k zástupcům vládní koalice.
Vládní poslanci si prosadili pevné hlasování o návrhu na dnešní 13. hodinu. Dopoledne tak většina lavic koaličních poslanců zela prázdnotou, což kritizovali zástupci opozice.
»Z předkladatelů je tady jenom kolegyně Potůčková a jinak je tady úplně prázdno. A pak, jak se bude blížit třináctá hodina, tak sem všichni poslanci a celá vláda nakráčí a budete hlasovat. To je nový trend, který jste teď tady zavedli. To znamená pevný čas – a všichni vědí, že do 13 hodin tady vůbec nemusejí být, můžete si dělat, co chcete, a my si tady můžeme říkat, co chceme,« uvedl například Patrik Nacher (ANO). Takové jednání označil za nedůstojné.
Jeho stranická kolegyně Jana Mračková Vildumetzová chtěla diskutovat o otázce sčítání hlasů ze zahraničí. Ty se budou připočítávat čtyřem největším krajům – Moravskoslezskému, Středočeskému, Jihomoravskému a hlavnímu městu Praha. To považuje za diskriminaci zbývajících deseti krajů. »Čtyři kraje budou mít nadpoloviční většinu v Poslanecké sněmovně, to považuju za neférové,« uvedla s tím, že je potřeba zachovat rovnost v rámci celé ČR.
»Tady budou rozhodovat čtyři největší kraje? Ty ostatní budou kraje druhé kategorie? A pro tohle vy budete hlasovat za váš kraj? Styďte se!« řekla Jana Pastuchová (ANO) ke kolegům, kteří stejně jako ona zastupují malé kraje.
Méně minut než ve stavu legislativní nouze
Vladimíra Lesenská (SPD) se pozastavila nad tím, že tak závažný návrh nepředkládá vláda, ale je poslaneckou iniciativou. Jde podle ní o změnu, která přináší víc protichůdných názorů než shody. »Jsme přesvědčeni, že díky poslaneckému návrhu, pokud bude schválen a uveden do praxe, již nebude možné hovořit v souvislosti s volbami a s vládní většinou, která v budoucnu vznikne na jejich základě, o klasické standardní demokracii, protože standardní, klasická a tradiční demokracie se opírá o jeden základní princip, a tím jsou svobodné, soutěživé a spravedlivé volby znemožňující manipulace a podvody při hlasování a sčítání hlasů,« uvedla ze stanoviska SPD.
Z koaličních poslanců hájil zavedení možnosti volit dopisem předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. »Korespondenční volba je jenom jeden z mnoha kroků, kterými modernizujeme tuto zemi,« uvedl. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nejde o žádné objevování Ameriky. Možnost korespondenční volby má většina evropských zemí. »Korespondenční volba není ničím jiným, než umožnit kvalitním a jednoduchým způsobem volit ze zahraničí,« prohlásil.
Projednávání návrhu ve všech čteních zabralo poslancům téměř sto hodin času. Poprvé v historii samostatné ČR došlo k ukončení 1. čtení návrhu hlasováním, což opět kritizoval předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO). Závěrečné čtení trvalo třináct hodin. »Opoziční poslanec měl ve třetím čtení méně minut než ve stavu legislativní nouze,« vyčetl. Před hlasováním se do diskuse hlásilo ještě více než 50 zástupců opozice.
Korespondenční volbu ze zahraničí budou moci podle předlohy využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Novela se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb.
Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem v příštích řádných volbách do Sněmovny v roce 2025. Opozice proto obviňuje koalici z účelového prosazování novely.
Sněmovna je opět kompletní
Ještě před projednáváním závěrečného čtení korespondenční volby složil poslanecký slib nový člen dolní komory. Martin Dlouhý nahradil v Poslanecké sněmovně Ondřeje Koláře (oba TOP 09), který byl zvolen do Evropského parlamentu. Kolář se sněmovního mandátu vzdal před týdnem prohlášením přímo na plénu.
Do Evropského parlamentu kandidovalo osm aktivních členů Sněmovny, uspěla polovina z nich. Vedle Koláře se stanou evropskými poslanci místopředsedkyně dolní komory Klára Dostálová, místopředseda evropského i zahraničního výboru Jaroslav Bžoch a místopředsedkyně zahraničního výboru Jaroslava Pokorná Jermanová (všichni ANO).
Dostálovou by měl ve vedení Sněmovny nahradit Juchelka
Hnutí ANO se na dnešním jednání poslaneckého klubu jednomyslně shodlo na tom, že Dostálovou ve vedení dolní komory nahradí člen sociálního výboru a stínový ministr práce hnutí ANO Aleš Juchelka. Novinářům to řekla předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová. »Aleš Juchelka je člověk, který má velmi silné portfolio, dělá sociální oblast, oblast důchodů, zákoníku práce,« řekla s tím, že je pro hnutí důležité, aby Juchelka mohl z pozice místopředsedy Sněmovny tuto agendu hájit.
Předseda hnutí Andrej Babiš zároveň informoval, že čtvrteční předsednictvo ANO rozhodlo o tom, že hnutí vystoupí z liberální frakce Renew Europe v Evropském parlamentu i z evropské strany ALDE. V dosavadní frakci by podle něj ANO nemohlo plnit svůj program.
»Šli jsme do voleb, abychom bojovali proti ilegální migraci, abychom změnili Green Deal, který ničí evropský průmysl a zemědělství a má negativní dopad na naše občany. Na základě jednání jsme dospěli k názoru, že Renew a ALDE mají zkrátka jiná stanoviska než hnutí ANO,« uvedl Babiš. Frakce i strana podle něj chtějí integrovat EU do federace, posilovat Brusel, potlačit malé a střední členské státy Unie a jejich identitu a kulturu, zrušit právo veta a zavést nadnárodní kandidátky do EP. Zároveň nejsou připraveny udělat dostatečnou revizi Green Dealu.
Předsednictvo uložili svým europoslancům usilovat o vstup do takové frakce, která jim umožní prosazovat program hnutí ANO pro evropské volby. Rozhodne se podle Babiše v příštích dvou týdnech.
(jad)
FOTO – Facebook
Falšovat volby, to je slabota. Fialovi soukmenovci v Kyjevě nepotřebují volby žádné a jací jsou to liberální demokrati!
Na Seznamu se tomto rozhodnutí mlčí. Asi mají strach z diskuze.
Je to banda!
Korespondenční volba
– Francie zakázala korespondenční volby v roce 1975 – kvůli podvodům.
– Mexiko zakázalo korespondenční volby v roce 1992 – kvůli podvodům.
– Belgie zakázala korespondenční volby v roce 2018 – kvůli podvodům.
– Švédsko nikdy nedovolilo volit korespondenčně.
– Itálie nikdy nedovolila volit korespondenčně.
– Ukrajina nikdy nedovolila volit korespondenčně.
– Rusko nikdy nedovolilo volit korespondenčně.
– Japonsko nikdy nedovolilo volit korespondenčně.
– Ani jedna země Středního východu nikdy nedovolila volit korespondenčně.
– Žádná země Jižní Ameriky nikdy nedovolila volit korespondenčně.
Hlavní důvod – podvody s počty údajných voličů ze zahraničí!
Nelze spolehlivě kontrolou zjistit, zda jde o opravdového voliče, nebo o údajného voliče, který v mnoha případech ani neexistuje (úmrtí a podobně…), nebo o své volbě ani neví, protože někdo zneužil jeho hlas.
Proto Pekarová prohlásila, že korespondenční volbu prosadí, i kdyby měli ve sněmovně nocovat…!