Po dvou letech poznamenaných pandemií mají Češi chuť cestovat

Patrné je to i na prodejích pobytů spojených s oslavami konce roku. Z domácích destinací mají Češi nejvíce zájem o Krkonoše a Šumavu. V Praze je ale podíl tuzemských turistů nižší než v ostatních regionech. Hoteliéři zde přesto očekávají výrazně lepší vánoční a novoroční sezonu než loni, kdy byl turistický ruch ovlivněn pandemií koronaviru a vládními opatřeními.

Loni v prosinci do pražských hotelů, penzionů či kempů přijelo 250 000 turistů, v letech před vypuknutím pandemie se jich v Praze ubytovalo víc než 600 000. Data o návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) pochází z plošného šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ). Hezahrnují účastníky cestovního ruchu, kteří se ubytovali jinde, než v hromadném ubytovacím zařízení a jednodenní návštěvníky. Report připravila agentura CzechTourism ve spolupráci s ČSÚ. Podle jednotlivých oblastí je možné vybírat zde.

Obyvatelé míst, která mají nejvíc rádi turisté, oceňují přínosy cestovního ruchu. Vnímají přitom i problematické aspekty většího zájmu, za nejčastější považují vyšší ceny, dopad na přírodu či intenzivnější dopravu spojenou s omezenými možnostmi parkování. Významně pozitivní roli může sehrát i cestování mimo hlavní sezónu, která v evropských nejnavštěvovanějších městech bývá zpravidla od jara do října. Mimo toto období je v daných destinacích méně cestovatelů a nižší jsou i ceny. Udržitelnost cestovního ruchu podporuje také venkovská turistika, dobrovolnictví, nákup regionálních produktů apod.

Jaký byl v 1. pololetí 2022 postoj rezidentů k cestovnímu ruchu v lokalitě zjišťoval Institut turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism od letošního dubna do června. Výsledky jsou k dispozici na tomto místě. Šetření se zúčastnilo 5171 lidí ze 150 různých míst. Data k tomuto tématu se sbírají průběžně. Detailní čísla i po jednotlivých lokalitách bude obsahovat celková zpráva za rok 2022.

Ředitel portálu Slevomat Ladislav Veselý uvedl, že Češi mají po dvou letech poznamenaných pandemií chuť cestovat. »Patrné je to i na prodejích pobytů spojených s oslavami konce roku. Poptávka po tuzemských pobytech vzrostla meziročně o 23 procent, po zahraničních pak dokonce o 50 procent,« uvedl. Z domácích destinací mají Češi nejvíce zájem o Krkonoše a Šumavu. »Průměrná cena za jednu noc v ČR se pohybuje kolem 3000 korun, což je proti loňsku zdražení o zhruba 20 procent. Velkou roli v tom hrají především ceny energií,« doplnil.

Hoteliéři v Praze očekávají výrazně lepší sezonu

Ave Hotels provozující síť pražských hotelů zaznamenala vyšší poptávku než loni, kdy hotelnictví poznamenala nejistota ohledně protipandemických opatření. »Obsazenost na prosinec je tedy v tuto chvíli srovnatelná s předpandemickými lety a pevně věříme, že během příštích týdnů nenastane žádná mimořádná okolnost, která by tento trend nějak výrazně narušila,« uvedl obchodní a marketingový ředitel společnosti Marek Čermák.

Doplnil, že v sítí hotelů tvořili letos Češi 25 procent hostů, což je zhruba tříprocentní nárůst oproti období před začátkem pandemie a lze předpokládat, že v závěru roku to bude podobné. V Praze je ale podle něj podíl tuzemských turistů nižší než v ostatních regionech. »Museli jsme kvůli inflaci zdražit. Vzhledem k téměř bezprostřední návaznosti současné energetické krize na krizi pandemickou ovšem v tomto roce postupujeme opatrně, stejně jako většina našich konkurentů. Větší zdražování očekáváme v příštím roce,« dodal. Nyní podle něj nelze odhadovat, jak moc mohou ceny růst.

Síť Czech Inn Hotels očekává, že letos budou jejich hotely plné. Jednatel společnosti Jaroslav Svoboda uvedl, že ještě nechávají několik desítek ze 7000 lůžek volných pro domácí návštěvníky, na které se společnost od pandemie koronaviru výrazně více orientuje. »Ve srovnání s minulým rokem budeme mít dvojnásobné tržby,« doplnil. Na Vánoce očekává hlavně zahraniční klientelu, protože Češi jsou zvyklí trávit svátky spíše doma nebo na horách. Společnost má od roku 2018 nejvíce lůžek v Praze, a proto je pro společnost hlavní sezona zhruba od dubna. Svoboda doplnil, že řetězec neplánuje zdražovat adventní a vánoční nabídku ani ceny v hotelových restauracích.

Hotely ze sítě OREA Hotels & Resort byly loni obsazené jen z asi 35 procent. »Letos jsou naše hotely v Praze už v tuto chvíli zaplněné zhruba z poloviny,« uvedl ředitel obchodní strategie hotelového řetězce Jiří Fontana. Doplnil, že poptávka je srovnatelná s rokem 2019, kvůli omezení pravidelných letů do Prahy se změnil poměr národností. Řetězec také sleduje rostoucí poptávku individuálních rezervací hostů. Situace je výrazně lepší než loni také podle manažera botelu Racek a hotelu Arkada Karla Krejčího.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy