Čerstvá data o tuzemské ekonomice: relativní klid před bouří

Průmyslová výroba se v březnu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu zvýšila meziročně o 0,4 procenta, přičemž proti únoru stoupla o 2,6 %. Stavební produkce vzrostla o 8,2 %, meziměsíčně ale klesla o 3,7 %. Bilance zahraničního obchodu skončila v březnu se schodkem 13,8 miliardy korun, což byl meziročně o 30,5 mld. Kč horší výsledek. Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes také sdělilo, že v dubnu o další procentní bod klesla nezaměstnanost. Dopady válečného konfliktu na Ukrajině se tak v tuzemské ekonomice zejména v březnu, ale ani v dubnu ještě naplno neprojevily. Výjimkou je nesporně prudký růst cen, data o dubnové inflaci zveřejní ČSÚ zítra.

Průmysl stagnoval

»Situace v průmyslu byla i v březnu velmi podobná té v předešlých měsících. Kvůli poklesu produkce ve výrobě motorových vozidel produkce českého průmyslu i v březnu stagnovala, stejně jako hodnota nových zakázek,« uvedl Radek Matějka, ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky.

Naprostá většina průmyslových odvětví podle statistiků zaznamenala v březnu meziroční růst. Nejvíce přispěla vlivem zvýšené poptávky po elektrotechnické produkci výroba elektrických zařízení a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde byla vyšší zejména produkce uhelných elektráren. Výroba motorových vozidel byla meziměsíčně na stejné úrovni, v porovnání s loňským březnem však klesla o 17 %, a to zejména kvůli přetrvávajícím problémům u dodavatelů. Svůj vliv na tento výsledek měla rovněž vysoká srovnávací základna. Pokles produkce opět zaznamenala i odvětví, která jsou na výrobu automobilů navázána.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích byla v březnu na stejné úrovni jako v předchozím měsíci, meziročně pak stoupla o 3,4 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 2,8 %, tuzemské vzrostly o 4,9 %. »Stejně jako v předchozích měsících celkovou hodnotu nových průmyslových zakázek ovlivnily zejména dva významné faktory: výrazný růst cen v některých odvětvích, např. v chemickém průmyslu nebo ve zpracování kovů a přetrvávající problémy ve výrobě motorových vozidel,« uvedla Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu.

Stavebnictví zpomalilo

»Stavební produkce v březnu zpomalila meziroční tempo růstu a meziměsíčně po více než půl roce klesla. Růst brzdilo zejména pozemní stavitelství, produkce inženýrských staveb dále rostla dvouciferným tempem,« řekla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby.

Produkce v pozemním stavitelství, které zahrnuje především stavby budov, se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 6,2 %, inženýrské stavitelství, jehož páteř tvoří zejména velké dopravní stavby, zaznamenalo meziroční růst o 14,7 %.

Stavební úřady v březnu 2022 vydaly 7910 stavebních povolení, meziročně o 6,1 % více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 47,1 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 vzrostla o 28,6 %. »Počet vydaných stavebních povolení a jejich orientační hodnota dále rostly především na nové výstavbě. Do růstu orientační hodnoty staveb se však promítá výrazný růst stavebních prací a materiálu. Nicméně i bez tohoto vlivu byl objem plánované výstavby nad úrovní loňského března,« vysvětlil Matějka.

Počet zahájených bytů podle statistiků v březnu vzrostl meziročně o 44,7 % na 4196 bytů, počet dokončených bytů ale klesl o 3,4 % na 3304 bytů.

Dovoz rostl mnohem rychleji než export

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v březnu podle předběžných údajů ČSÚ schodkem 13,8 mld. Kč, což byl meziročně o 30,5 mld. Kč horší výsledek.

Celkové saldo nepříznivě ovlivnil především meziročně o 15,9 mld. Kč větší deficit v obchodu s ropou a zemním plynem v důsledku růstu cen na světových trzích. Dále se o 10,3 mld. Kč snížil přebytek v obchodu s motorovými vozidly a o 7,1 mld. Kč se prohloubil deficit v obchodu se základními kovy.

Příznivý vliv měl naopak zejména o 8,4 mld. Kč vyšší přebytek v obchodu s elektřinou a nižší schodek v obchodu se základními farmaceutickými výrobky (o 3,7 mld. Kč).

Bilance obchodu se státy Evropské unie se zhoršila meziročně o jednu miliardu korun. Deficit obchodu se státy mimo EU se pak prohloubil o 29,2 mld. Kč.

Vývoz se zvýšil meziročně o 3,9 % na 388,1 mld. Kč a dovoz vzrostl o 12,7 % na 401,9 mld. Kč.

»Vysoký podíl na záporném výsledku obchodní bilance měla meziročně vyšší hodnota dovozu energetických komodit, kterou pozorujeme nepřetržitě již více než rok. Neméně významný byl i meziroční pokles vývozu motorových vozidel a jejich dílů, přičemž jeho hodnota loni v březnu byla naopak historicky nejvyšší,« uvedla Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu.

Registrovaná nezaměstnanost klesla

Úřad práce ČR (ÚP ČR) evidoval ke konci dubna na svých krajských pobočkách a jejich kontaktních pracovištích celkem 243 658 uchazečů o zaměstnání. Meziročně jich bylo o 54 218 méně, meziměsíční úbytek pak činil 9215 osob. Nicméně 5074 uchazečů bylo vyřazeno z evidence z důvodu neplnění součinnosti s ÚP ČR a 6402 uchazečů odešlo z evidence na vlastní žádost. Lze se právem domnívat, že nemalá část z nich posílila »šedou ekonomiku«.

Podíl tzv. dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15-64 let (ÚP ČR jich uvádí 220 318) k obyvatelstvu stejného věku ke konci dubna klesl na 3,3 % (březen 2022 – 3,4 %, duben 2021 – 4,1 %). Nejvyšší byl tento podíl v okresech Karviná (8,3 %), Most (6,7 %), Chomutov (6,4 %), Bruntál (6 %), Louny (5,8 %), Ústí nad Labem (5,5 %), Ostrava-město (5,4 %) a Znojmo (5 %). Nejnižší naopak v okresech Praha-východ (1,1 %), Praha-západ a Pelhřimov (shodně 1,5 %), Benešov (1,6 %), Rychnov nad Kněžnou (1,7 %), Jindřichův Hradec a Plzeň-jih (shodně 1,8 %) a Jičín (1,9 %).

»Dubnový pokles míry nezaměstnanosti byl ovlivněn hned několika faktory. Jedním z nich je začátek období sezónních prací, Randstad zaznamenal zvyšující se množství nabídek brigád například v cestovním ruchu. Dále také pokračují snahy firem o růst a dorovnání propadu způsobeného covidovou krizí, v důsledku čehož se zvýšila jejich poptávka po nových kandidátech. Příliv ukrajinských utečenců prozatím očekávaný vliv na pracovní trh neměl,« uvedl pro iportaL.cz Jacek Kowalak, generální ředitel personální agentury Randstad Česká republika.

Volných pracovních míst evidoval ÚP ČR ke konci dubna 344 350. Bylo to o 15 818 méně než v předchozím měsíci a o 943 více než v loňském dubnu. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 0,7 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Karviná (9,7), Most (4,4), Bruntál (4,3), Ústí nad Labem (3,7), Sokolov (3,1), Louny (2,9), Děčín (2,6) a Jeseník (2,5).

»Otázkou je, zda se počet volných pracovních pozic časem nezačne více snižovat. Důvodem mohou být výpadky dodávek potřebných materiálů a komponentů pro výrobu. Dalšími vlivy, které mohou do budoucna způsobit růst nezaměstnanosti, jsou zdražování a rostoucí inflace, což může mít za následek zhoršení finanční situace firem a snížení jejich schopnosti nabírat nové zaměstnance,«dodal.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy