Čerstvá data o produkci a zahraničním obchodu oživení ekonomiky neslibují

Dnes zveřejněné údaje Českého statistického úřadu o tuzemské produkci ukazují, že restart ekonomiky se odkládá na neurčito. Průmyslová výroba v červnu meziročně vzrostla pouze o 0,9 procenta (ve stejném měsíci před rokem přitom stoupla o 1,7 %) a ve srovnání s letošním květnem byla vyšší o 0,9 %. Opět ale ubylo nových zakázek. Stavební produkce po delším »půstu« v červnu vzrostla meziročně o jedno procento (loni růst o 0,8 %) a meziměsíčně se zvýšila o 2,5 %. Bilance zahraničního obchodu sice skončila s přebytkem ve výši 18,2 miliardy korun, což byl meziročně o 33,4 mld. Kč lepší výsledek, ale opět za ním stojí především značný pokles dovozu.

Připomeňme, že měsíc před tím, tedy v květnu, zaznamenal průmysl meziroční růst jen o 1,4 %, stavebnictví si pohoršilo o 2,7 % a obchodní bilance skončila s přebytkem ve výši 11,8 mld. Kč.

Průmysl ztrácí tempo

»Tempo růstu průmyslové produkce se pozvolna snižuje. Ani nárůst výroby motorových vozidel a jejich dílů v červnu nepřevážil klesající trend v řadě jiných průmyslových odvětví, například v těžbě uhlí, hutnictví a slévárenství,« uvedl Radek Matějka, ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Stejně jako v minulých měsících podle statistiků meziročně klesla produkce ve většině průmyslových odvětví. Dvouciferný propad zaznamenaly těžba a dobývání (zejména hnědého uhlí) a výroba elektřiny a plynu (zejména hnědouhelné elektrárny), dále tisk a rozmnožování nahraných nosičů, výroba ostatních nekovových minerálních výrobků, výroba nábytku a výroba základních kovů, hutnictví a slévárenství. Naproti tomu odvětví výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení díky finalizaci dlouhodobých zakázek zaznamenalo výrazný meziroční nárůst produkce.

Zakázek, zejména zahraničních, dál ubývá

Hodnota nových zakázek v běžných cenách se v červnu ve sledovaných odvětvích podle ČSÚ snížila meziročně o 5,8 %. Nové zakázky ze zahraničí meziročně klesly o 7,6 %, tuzemské nové zakázky se pak snížily o 1,9 %. »Meziroční pokles byl ovlivněn zejména vyšší loňskou srovnávací základnou ve výrobě motorových vozidel. Pokračoval rovněž pokles hodnoty nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, kovozpracujícím a chemickém průmyslu,« upřesnila Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Ve srovnání s červnem předchozího roku zakázky přibyly pouze ve výrobě strojů a zařízení, farmaceutickém průmyslu, výrobě elektrických zařízení a výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu snížil meziročně o 1,9 %.

Za celé první pololetí průmyslová výroba sice stoupla meziročně o 1,2 %, avšak proti předchozímu pololetí klesla o 0,5 %.

Méně povolených staveb i zahájených bytů

»Růst se odehrával na inženýrských i pozemních stavbách a příspěvek segmentů k celkovému růstu byl stejný,« konstatoval Matějka. Produkce v pozemním stavitelství se podle statistiků zvýšila meziročně o 0,7 %. Inženýrské stavitelství zaznamenalo růst o 1,6 %.

Stavební úřady vydaly 6759 stavebních povolení, meziročně o 8,7 % méně. »Orientační hodnota v červnu povolených staveb dosáhla 44 mld. Kč a meziročně klesla o 15 %. Za tímto poklesem do značné míry stojí vysoká srovnávací základna z loňského června, kdy byla povolena výstavba velkého logistického centra,« uvedla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Počet zahájených bytů klesl meziročně o 18,3 % na 2469 bytů, počet dokončených bytů se zvýšil o čtyři procenta na 2469 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci se meziročně snížil o 0,4 %.

Za celé 1. pololetí stavební produkce klesla meziročně o dvě procenta.

Opět výrazně klesl dovoz

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v červnu podle předběžných údajů ČSÚ přebytkem ve výši 18,2 mld. Kč, což byl meziročně o 33,4 mld. Kč lepší výsledek.

Celkové saldo příznivě ovlivnil zejména meziročně o 16,6 mld. Kč menší schodek v obchodu s ropou a zemním plynem díky poklesu cen na světových trzích a nižšímu dovezenému množství. Přebytek v obchodu s motorovými vozidly stoupl o 7,8 mld. Kč a deficit v obchodu se základními kovy se zmenšil o 3,8 mld. Kč.

Nepříznivý vliv měl naopak zejména pokles aktiva v obchodu s elektřinou (o 3,8 mld. Kč), kovodělnými výrobky (o 1,8 mld. Kč) a odpadními produkty (o 1,1 mld. Kč).

Bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v červnu v souladu s dlouhodobým trendem zlepšila meziročně o 15,1 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se pak zmenšil o 18,5 mld. Kč.

Vývoz v červnu stoupl meziročně o jedno procento na 398,3 mld. Kč a dovoz klesl o 7,2 % na 380,1 mld. Kč.

Dodejme, že v lednu až červnu letošního roku dosáhl podle statistiků přebytek obchodní bilance 79,8 mld. Kč ve srovnání s deficitem 83,2 mld. Kč ve stejném období předchozího roku. Vývoz stoupl od počátku roku o pět procent, zatímco dovoz klesl o 2,4 %.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy