Ceny stouply za dva roky o víc než čtvrtinu, nejen kvůli válce…

Meziroční růst spotřebitelských cen v lednu podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu stoupl na 17,5 procenta z prosincových 15,8 %. Nejvýrazněji zdražilo bydlení, a to i »díky« ukončení Úsporného tarifu pro domácnosti ve formě příspěvku na energie. Opět šly nahoru také ceny potraviny. Navíc je potřeba připomenout, že již v loňském lednu inflace vystoupala na 9,9 %, a to ještě nebyla válka na Ukrajině, na níž se dnes vše svádí. Znamená to (i když oba výsledky v procentech nelze jen prostě sečíst), že ceny u nás za dva roky stouply o dost více než o čtvrtinu! Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by již více než rok trvající bezuzdné zdražování mělo v dohledné době skončit. Válka na Ukrajině, intenzivně podporovaná současnou českou vládou, pokračuje a energetická krize, kterou tato vláda spíše přiživuje, zřejmě potrvá i celý letošní rok, ne-li déle.

Zrychlení meziročního cenového růstu bylo v lednu podle statistiků ovlivněno zejména zdražením v oddíle bydlení. Ceny elektřiny přešly z prosincového poklesu o 21,2 % v růst o 36,4 %. Vodné zrychlilo růst na 16,3 % (v prosinci 5,3 %), stočné na 30,3 % (v prosinci 6,4 %) a ceny tepla a teplé vody stouply o 44,7 % (v prosinci o 28,8 %). Jen ceny zemního plyn zmírnily růst na 87 % z prosincových 140,2 %. Nájemné z bytu pak vzrostlo meziročně o 6,1 %, ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 18,6 % a tuhých paliv o 58,1 %.

Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) se v lednu zvýšily o 9,1 % (v prosinci o 10,9 %), a to zejména v důsledku zdražení stavebních materiálů a stavebních prací.

Další v pořadí vlivu na růst inflace byly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Rýže zdražila meziročně o 35,1 %, mouka o 44,2 %, vepřové maso o 36,8 %, drůbeží maso o 32,4 %, polotučné trvanlivé mléko o 39,5 %, vejce o 85 %, oleje a tuky o 31,5 % a cukr o 84,7 %.

Ceny stravovacích služeb vzrostly o 23,8 % a ceny ubytovacích služeb stouply o 19,9 %. Dovolené s komplexními službami pak podražily o 19,1 %.

Ceny zboží úhrnem v lednu vzrostly o 20,8 % a ceny služeb se zvýšily o 12,2 %.

Meziměsíční růst o šest procent

Meziměsíčně spotřebitelské ceny v lednu zvýšily o šest procent. Výrazný růst v oddíle bydlení byl z velké části ovlivněn ukončením Úsporného tarifu, kdy cena elektřiny oproti prosinci stoupla o 139,8 %. Teplo a teplá voda zdražily o 23,5 %, stočné bylo vyšší o 30,3 %, vodné o 16,3 %, cena zemního plynu stoupla o 2,2 % a nájemného z bytu vzrostlo o 1,1 %.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se meziměsíčně zvýšily především ceny nealkoholických nápojů (o 7,6 %), ovoce (o 9,8 %), zeleniny (o 7,3 %), vepřového masa (o 7,5 %), sýrů a tvarohů (o 3,9 %), pekárenských výrobků a obilovin (o 1,5 %) a vajec (o 8,6 %).

Lihoviny zdražily o 9,2 %, pivo o 8,9 % a víno o 8,5 %. Ceny dovolených s komplexními službami vzrostly o 11,2 %.

Ceny zboží úhrnem stouply meziměsíčně o 8,7 % a ceny služeb o 1,9 %.

Roční míra inflace se blíží šestnácti procentům

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v lednu 15,7 % (v prosinci 15,1 %).

Mezi unijními sousedy opět vynikáme, nechvalně…

Podle předběžných výpočtů Eurostatu činil v lednu takzvaný harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v Česku 19,1 % (v prosinci 16,8 %). V eurozóně byl podle bleskových odhadů Eurostatu 8,5 % (v prosinci 9,2 %) a na Slovensku 14,9 %. Za celou Evropskou unii jsou zatím jen prosincové údaje – HICP zde v posledním měsíci minulého roku činil 10,4 %. Porovnání v rámci EU celkem názorně ukazuje graf ČSÚ. Česko opět vyniká, ani tentokrát se však není čím chlubit…

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy