Ceny potravin letos rostou závratnou rychlostí, inflace by byla mnohem vyšší nebýt zlevnění PHM

Meziroční růst spotřebitelských cen u nás se v březnu zůstal podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu na 2,7 procenta. Meziměsíčně pak ceny stouply o 0,1 %. Nutno ale připomenout, že srovnávací základna byla hodně nízká. Loni v březnu se sice ceny zvýšily meziročně »pouze« o dvě procenta, avšak v březnu 2023 vzrostly dokonce o 15 % a už v březnu 2022 o 12,7 %! Navíc zejména v případě základních životních potřeb, jako jsou bydlení a potraviny, je dlouhodobě růst cen ještě mnohem vyšší. Příjmy drtivé většiny obyvatel se přitom po celou dobu vládnutí Fialova kabinetu zvyšovaly mnohem pomaleji…

Meziroční cenový růst podle statistiků zrychlil především v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Maso zdražilo o 3,7 % (v únoru o 2,1 %), ceny ve skupině mléko, sýry, vejce stouply v souhrnu o 11,4 % (v únoru o 7,3 %), ovoce bylo dražší o 11,1 % (v únoru o 5,3 %) a nealkoholické nápoje o 7,8 % (v únoru o 6,2 %). Naopak se prohloubil pokles cen za pohonné hmoty a oleje. Ty byly v březnu meziročně nižší o 8,5 % (v únoru o 3,9 %).

»Růst cen potravin byl téměř zcela vykompenzován poklesem cen pohonných hmot. Benzín Natural 95 se na čerpacích stanicích v průměru prodával za 35,25 Kč/l, což byla nejnižší cena od září roku 2021. Nafta se prodávala za 34,83 Kč/l, což bylo nejméně od listopadu loňského roku,« doplnila Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Výrazně zdražují služby

Ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly tak v březnu největším tahounem růstu inflace. Polotučné trvanlivé mléko zdražilo o 11,1 %, vejce o 46 %, máslo o 27,3 %, čokoláda a čokoládové výrobky o 33,9 %, káva o 22,5 % a kakao o 27,1 %.

Další v pořadí vlivu na meziroční růst cen byl vývoj v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde lihoviny podražily o 3,5 %, víno o 1,1 %, pivo o 1,3 % a tabákové výrobky o 8,2 %.

Dál výrazně rostly i ceny za bydlení. Nájemné z bytu stouplo o 6,3 %, vodné o 4,2 %, stočné o 3,7 %, ceny tepla a teplé vody vzrostly o 4,5 % a výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 3,6 %. Naopak elektřina zlevnila o 4,8 % a zemní plyn o 8,5 %.

Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) vzrostly v březnu o 3,6 % (v únoru o 3,1 %), a to zejména v důsledku zdražování nových nemovitostí.

Ceny stravovacích služeb pak stouply o 4,7 % a v případě ubytovacích služeb byly vyšší o 8,1 %.

Úhrnem se ceny zboží v březnu zvýšily meziročně o 1,6 % a ceny služeb vzrostly o 4,5 %.

Míra inflace stoupá

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v březnu 2,6 % (v únoru 2,5 %).

Index vývoje cen k průměru roku 2015 dosáhl v březnu 154,4 % (v únoru 154,3 %), což znamená, že spotřební zboží a služby u nás od té doby zdražily víc než o polovinu.

Graf názorně ukazuje, že Česko v růstu spotřebitelských cen dlouhodobě výrazně převyšuje průměr Evropské unie a trvale dominuje i mezi svými nejbližšími sousedy.

Ivan Cinka

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy