Největší britský výrobce energií RWE uvedl, že cena, kterou vláda nabízí provozovatelům větrných farem, musí vzrůst až o 70 procent, aby přiměla společnosti k výstavbě, jeho varování přišlo poté, co v posledním kole výběrového řízení nebyly obdrženy žádné nabídky na výstavbu nových větrných farem, upozornil The Daily Telegraph.
Tom Glover, předseda britské divize RWE, uvedl, že cena musí vzrůst až o 70 procent. Podle Glovera musí být developerům nabídnuta cena 65 až 75 liber (přes dva tisíce korun) za megawatthodinu (MwH) energie vyprodukované větrnými elektrárnami. V poslední aukci pořádané Britskou vládou bylo přitom vysoutěženo 44 liber.
Toto varování navazuje na katastrofální výsledek zářijového kola přidělování dotací na výstavbu větrných elektráren na moři, které pro britské ministry skončilo ponížením, neboť ani jedna společnost nakonec nepředložila nabídku.
Glover označil tuto událost za »nešikovnost« a uvedl, že pokud se nezvýší cena nabízená developerům, hrozí, že se bude opakovat. Podle podmínek vládních aukcí se developeři přihlašují do programu, který nabízí minimální »realizační cenu« za jejich produkci. Pokud tržní ceny klesnou pod realizační cenu, je výrobcům vyplacen rozdíl. Pokud jsou tržní ceny vyšší než realizační cena, výrobci uhradí přebytek.
Gloverovy připomínky přicházejí v době, kdy Britská vláda připravuje návrh plánů pro další kolo. Zvýšení realizační ceny by ale mohlo znamenat vyšší účty pro spotřebitele, i když Glover namítl, že nejpravděpodobnější alternativy, jako je plyn, by byly ještě dražší než větrná energie.
Glover uvedl, že Spojenému království hrozí, že nesplní svůj cíl vybudovat do roku 2030 50 gigawattů (Gw) kapacity větrných elektráren na moři, pokud nebude další kolo přepracováno tak, aby přilákalo investory.
Spojené království má v současné době pouze 14 GW větrné kapacity z mořských větrných elektráren, takže aby splnilo svůj cíl, musí od nynějška do roku 2030 instalovat alespoň jednu novou turbínu denně. »To se podaří pouze v případě, že se developerům zaplatí správné peníze,« varoval Glover. »Potřebujeme podstatně vyšší cenu. Každý projekt je jiný, ale 65 až 75 liber je správné rozmezí,« dodal.
Ana Musatová, politická ředitelka RenewableUK, profesní organizace větrného průmyslu, tvrdí: »Cena za větrnou energii je vyšší. Mezinárodní soutěž o soukromé investice do projektů čisté energie je intenzivní. Ostatní země se snaží odlákat developery z Velké Británie, aby pracovali jinde.«
»Nemůžeme si dovolit opakování toho, co se stalo v letošní aukci, takže úspěch té příští je životně důležitý, pokud chceme ujistit investory a vybudovat náš dodavatelský řetězec větrných elektráren na moři,« dodala Musatová.
Výrobci nemusí nikdy dosáhnout zisku, pokud je realizační cena stanovena příliš nízko, což je důvod, proč minulé kolo neuspělo. Mnozí v odvětví se domnívají, že neúspěchu posledního kola se dalo předejít, protože Grant Shapps, tehdejší ministr energetiky, opakovaně varoval, že realizační cena 44 liber je příliš nízká. »Odvětví před tím vládu varovalo. Zaznamenali jsme celosvětový nárůst nákladů až o 40 procent a poptávka také vzrůstala, protože po Ukrajině všichni chtějí větší energetickou nezávislost. Průmysl vládu varoval, ale ta se rozhodla ceny nezvyšovat,« uvedl Glover.
Inflace, která zasáhla sektor, znamená, že někteří developeři také odstoupili od stávajících projektů. Glover odhadl, že neschopnost vlády reagovat na inflaci v oblasti energetických projektů zpozdila rozvoj větrné energie na moři ve Spojeném království až o dva roky.
RWE je německá firma, ale působí v Evropě, Asii a Tichomoří a Severní Americe a dohromady zaměstnává 19 000 lidí.
Ve Spojeném království dodává 15 % elektřiny, což z ní činí největšího jednotlivého výrobce energie s výkonem postačujícím pro 14 milionů domácností.
Tato energie pochází z řady plynových elektráren, vodních elektráren a více než tuctu větrných farem na moři, které jsou v provozu nebo ve výstavbě.
(cik)