Vývoj spotřebitelských i výrobních cen u nás do značné míry závisí na tom, jak drahé jsou dovozy. Proto se zejména dnes, kdy ceny importu prudce rostou, potvrzuje oprávněnost otázky, proč si u nás to, co můžeme, nepěstujeme či nevyrábíme sami, abychom nebyli tolik závislí na zahraniční produkci? Jinými slovy, proč pro to polistopadové vlády nic nedělaly a mnohé tomu dokonce aktivně bránily?
Ono totiž dovezené zboží sice může být nějaký čas i levnější, zejména v případě dotovaných zemědělských přebytků a potravinářských produktů, nastane-li však krizová situace, jako nyní, import nám bezskrupulózně zvedá inflaci.
A ta krizová situace je právě tu. Zatímco se vývozní ceny u nás v červnu, za který jsou poslední údaje, zvýšily meziročně o 16,5 procenta, dovozy podle dat Českého statistického úřadu zdražily o 21 %. »Hranici 20 % překonaly dovozní ceny druhý měsíc po sobě zejména kvůli vysokým cenám plynu, ropy, ropných výrobků a elektřiny,« upozornil Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.
Samozřejmě, co se týče energetických surovin, které spolu s elektřinou v souhrnu zdražily o 134,7 %, sotva kdy můžeme být soběstační. O to více bychom se ale měli snažit, abychom je kupovali co nejlevněji. Žel, současná česká vláda dosud dělá vše pro to, aby tomu bylo naopak…
Ony ale nerostly jen dovozní ceny energetických surovin. Například ceny polotovarů stouply o 21,7 % chemikálií o 16 % a potravin o 12,7 %. Když si k té poslední položce přidáme marže obchodních řetězců, nemůžeme se divit, že nám každý běžný nákup sahá stále hlouběji do kapsy…
Přitom by domácí produkce, pokud by naše zemědělské a potravinářské podniky nebyly zdecimované nekalou zahraniční konkurencí, spolu například s elektřinou, kterou bychom zbytečně nepředražovali na evropské burze, mohla být o dost levnější.
Nehledě na to, že se vysoká závislost na dovozech právě nyní neblaze projevuje i v zahraničním obchodě a má tak vliv i na celou ekonomiku. Zahraniční obchod ČR skončil v červnu podle ČSÚ se schodkem 12,1 miliardy korun, který byl meziročně o 3,4 mld. Kč vyšší. Zatímco vývoz se zvýšil meziročně o 15,3 % na 394,2 mld. Kč, dovoz vzrostl o 15,9 % na 406,3 mld. Kč. A v záporných číslech se nacházela bilance už pátý měsíc v řadě.
S cenou importu souvisí i kurz koruny. Slabá koruna totiž dovozy ještě zdražuje. ČNB naštěstí slíbila, že bude do konce roku na trhu aktivní a podpoří kurz koruny intervencemi. Ten by měl v příštích dvou letech zůstat pod hranicí 25 Kč za euro. Koncem letošního roku by se měl pohybovat kolem 24,75 Kč za euro. Žádná sláva to sice není, ale aspoň tak. Otázkou je, jak dlouho centrální banka vydrží odolávat tlaku exportérů, kteří naopak těží ze slabé koruny.
A vůbec pak jde o to, jestli se současná česká vláda začne někdy těmito otázkami vážně zabývat…
Ivan Cinka