Spotřebitelské ceny u nás v březnu se podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu meziměsíčně zvýšily o 0,1 procenta. Proti stejnému měsíci v minulém roce pak vzrostly stejně jako v únoru »jen« o dvě procenta, což vlastně znamená přesné naplnění cíle České národní banky. Na místě je ovšem potřeba poznamenat, že v loňském březnu ceny meziročně stouply o 15 % a už v březnu 2022 se zvýšily meziročně o 12,7 %. Znamená to (i když tato relativní čísla nestačí jen prostě sečíst), že se za dva roky u nás ceny zvýšily téměř o pětinu a za tři roky skoro o třetinu! Přitom především v případě bydlení – základní životní potřeby – je nárůst cen ještě mnohem vyšší. Ačkoliv tedy zvyšování cen relativně zpomalilo, vzhledem k tomu, že mzdy dosud rostly mnohem pomaleji, drahota trvá a dál snižuje životní úroveň většiny obyvatel. Samochvála vládnoucí »pětikolky«, že »úspěšně zvládla inflaci«, tak ani nyní rozhodně není na místě.
Zrychlení meziročního cenového růstu zejména v oddíle doprava (o 3,5 %) bylo podle statistiků kompenzováno prohloubením cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (meziroční snížení v souhrnu o šest procent). Pohonné hmoty a oleje zdražily meziročně o 4,8 % (v únoru růst o 1,2 %) a poplatek za dálniční známku se zvýšil o 53,3 % (v únoru bez meziroční změny). Naopak mouka zlevnila o 27,8 % (v únoru pokles o 22,8 %), vepřové maso o 5,7 % (v únoru o 2 %), jogurty o 7,9 % (v únoru o 6,1 %), ovoce o 2,9 % (v únoru o 1,1 %) a zelenina o 4,8 % (v únoru o 0,1 %).
Největší »příspěvek« k inflaci mají trvale ceny za bydlení
Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měly podle ČSÚ i nadále ceny v oddíle bydlení. Nájemné z bytu vzrostlo meziročně o 7,1 %, vodné o 10,9 %, stočné o 10,5 %, ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu stouply o 4,6 %, elektřina zdražila o 13,1 % a teplo a teplá voda o tři procenta. Naopak meziročně zlevnily zemní plyn (o 5,2 %) a tuhá paliva (o 4,4 %).
Náklady vlastnického bydlení (takzvané imputované nájemné, v jehož rámci statistici sledují zejména ceny stavebních materiálů, stavebních prací a ceny bytů či domů) se v únoru zvýšily meziročně o 0,9 % (v únoru stouply o jedno procento).
Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle stravování a ubytování, kde zdražily stravovací služby o 8,2 % a ubytovacích služeb o devět procent. Ceny lihovin se pak zvýšily meziročně o 3,2 %, piva o 4,9 % a tabákových výrobků o 5,9 %. Naopak víno zlevnilo o tři procenta. Ceny v oddíle doprava byly vyšší v souhrnu o 3,5 %.
Na meziroční snižování celkové cenové hladiny pak měly v březnu největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde kromě výše zmíněného zlevnilo drůbeží maso (o 16,4 %), polotučné trvanlivé mléko (o 26,6 %), vejce (o 27,7 %) a cukr (o 22,2 %).
Ceny zboží úhrnem se v březnu zvýšily meziročně o 0,1 % a ceny služeb vzrostly o 5,4 %.
Meziměsíční vývoj pak byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle doprava, kde sehrálo roli především zvýšení poplatku za dálniční známku o 53,3 % a také růst cen pohonných hmot a olejů o 1,6 %. Ceny zboží úhrnem zůstaly v březnu na úrovni předchozího měsíce a ceny služeb stouply o 0,4 %.
Nárůst cen od roku 2015 o víc než polovinu!
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v březnu 7,1 % (v únoru 8,2 %).
Index vývoje cen k průměru roku 2015 dosáhl 150,4 % (v únoru 150,2 %), což znamená, že spotřební zboží a služby u nás za posledních zhruba osm let zdražily o víc než polovinu.
Graf názorně ukazuje, že z dlouhodobého pohledu Česko v růstu spotřebitelských cen stále výrazně převyšuje průměr Evropské unie a dominuje i mezi svými nejbližšími sousedy.
Tomáš Cinka