Domácnosti, ale také firmy se zřejmě musí připravit na to, že od příštího roku jim podstatně zdraží elektřina. Podle návrhu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) regulovaná složka elektřiny pro domácnosti vzroste oproti letošnímu roku o 71 procent. To bude znamenat zdražení v průměru asi o 1408 Kč za megawatthodinu (MWh) s DPH. Ještě větší nárůst ceny čeká velkoodběratele.
Zatímco u domácností má být nárůst oproti letošku o 71 procent, na hladině vysokého napětí o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent.
Cena energií se skládá z obchodní složky, kterou určují dodavatelé, a regulované části, kterou spravuje stát. Regulovaná složka elektřiny tvoří u domácností asi 40 procent konečné ceny, u plynu je její podíl kolem 20 procent. U velkých odběratelů je podíl regulované složky elektřiny na konečné ceně nižší.
Důvodem vysokého nárůstu je zejména přenesení části plateb na odběratele, které letos kvůli energetické krizi dotoval stát. Jde především o poplatky za obnovitelné zdroje energie (POZE), dále náklady na technické ztráty v přenosové a distribuční soustavě nebo náklady na podpůrné služby. Roli také hraje snížení regulované složky na letošní rok. Oproti roku 2021, který byl posledním nedotovaným rokem, bude zdražení asi o 800 Kč za MWh.
Debakl ministra průmyslu Síkely
»Jasně se ukazuje, že vláda tvrdila něco úplně jiného, než je realita, že vláda vlastně neví, co dělá,« okomentoval situaci pro iportaL24.cz energetický expert KSČM Leo Luzar. Vzhledem k tomu, že Česká republika patří mezi největší výrobce elektrické energie, by podle něj teoreticky měli mít její občané nejlevnější energii v celé Evropě. »Když si tohle uvědomíme, je to o to větší tragédie,« dodal bývalý poslanec. Současnou vládu kritizuje za to, že dopustila, aby se česká energie vyvážela do zahraničí, sice tím získává prostředky do státního rozpočtu, ale zapomíná na české občany. »Takovéto situace by u seriózní vlády nikdy nemohly nastat,« míní Luzar.
Z dlouhodobého hlediska se podle něj jasně ukazuje, že tím, že máme rozdělené energie na distribuční a silovou, tak určitě poroste cena za distribuci elektrické energie. »Ta se stane jednou z nejvýznamnějších položek ceny energie obecně a bude třeba, aby česká vláda, pokud chce zachovat sociální smír a určitou životní úroveň občanů, na to reagovala a snažila se hledat zdroje, jak elektrickou energii pro občany zlevnit, popřípadě zabezpečit, aby vůbec byla,« dodal komunistický expert.
Návrh už na sociální sítí X okomentoval také místopředseda opozičního hnutí ANO a bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podle něj jde o debakl současného ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN). »Stalo se přesně to, před čím jsem varoval. Proto jsme také navrhovali scénář, který by tomuto vývoji předešel. Neposlouchají, a že to odnesou lidé a firmy je jim jedno. Takhle se fakt hospodářství nenastartuje,« uvedl Havlíček.
U plynu bude navýšení mírnější
U plynu by měl být nárůst regulované složky o něco nižší. U domácností by regulovaná část plynu měla meziročně vzrůst asi o 39 procent, což by znamenalo zdražení asi o 125 Kč za MWh plynu. U velkoodběratelů by nárůst měl činit 42,5 procenta, v přepočtu asi 63 Kč za MWh. U plynu je navýšení mírnější zejména kvůli jeho nižšímu podílu na konečné ceně. V případě plynu se také do cen nepromítají platby za POZE.
O návrhu se bude ještě jednat, konečné rozhodnutí úřad vydá na konci listopadu.
Hnutí ANO po programové konferenci minulý týden avizovalo, že si klade za velký úkol zabránit zvýšení cen elektřiny. Chce k tomu přispět pozměňovacími návrhy ke státnímu rozpočtu pro příští rok. Navýšení cen elektřiny je podle předsedy hnutí Andreje Babiše faktor, který způsobil inflaci a bere lidem peníze. »Teď svedeme souboj o druhé čtení rozpočtu, kde načteme naše pozměňovací návrhy, abychom zamezili dalšímu ožebračování všech a ničení i našeho průmyslu, zaměstnavatelů a živnostníků,« řekl Babiš novinářům.
Hnutí podle Havlíčka odmítá převod poplatků za obnovitelné zdroje na spotřebitele a firmy do regulované složky ceny elektřiny.
Šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová uvedla, že hnutí sesbírá podpisy pro svolání mimořádné schůze k cenám energií.
(jad)
Všiml jsem si. že toto téma nezvykle rychle zmizelo z hlavní stránky SZ. Není to poprvé, SZ se osvědčil již několikrát při ostudných vystoupeních členů vlády nebo prezidenta.
Zdražením elektřiny vláda nezklamala. Ve volbách požádala většina voličů poslance a vládu o zdražení elektřiny a plynu a předání takto získaných peněz solárním baronům, majitelům větrných elektráren, pěstitelům řepky , obchodníkům s emisními povolenkami .
hhh