Cena elektřiny v Evropě za další metou, a ani za ní se nezastaví

AKTUALIZOVÁNO

Cena klíčového termínového kontraktu na elektřinu dnes na energetické burze European Energy Exchange (EEX) v Lipsku poprvé překročila 500 eur (zhruba 12 300 korun) za megawatthodinu (MWh). Za poslední rok se tak zvýšila zhruba o 500 procent, vzhůru ji tlačí hlavně omezování dodávek ruského plynu, informovala agentura Bloomberg.

Ceny na burze v Lipsku jsou pro Evropu zásadní. Cena klíčového kontraktu s dodáním v příštím roce si dnes odpoledne připisovala až 11 procent a vyšplhala se až na 530,5 eura za MWh. Analytici nepředpokládají, že cenový růst v nejbližší době poleví.

Růst cen energií tlačí v evropských zemích vzhůru inflaci a zvyšuje náklady domácností i podniků. »Čím déle budou tyto ceny růst, tím více to pocítí celá ekonomika,« uvedl jeden z analytiků poradenské společnosti Oxford Economics. »Rozsah tohoto růstu a rozsah této krize nelze srovnat s ničím v posledních desetiletích,« dodal.

Ceny plynu v Evropě se dnes vyšplhaly na nejvyšší úroveň od března. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn pro evropský trh ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v podvečer vykazovala zhruba pětiprocentní nárůst a pohybovala se nad 230 eury za MWh. Během dne vystoupila až nad 250 eur za MWh, zatímco před rokem se pohybovala pod 30 eury za MWh.

Gazprom varuje: Ceny plynu budou v zimě mnohem vyšší

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom přitom varuje, že ceny plynu v Evropě se mohou v zimě zvýšit o dalších 60 % na více než 4000 dolarů (96 713 Kč) za 1000 metrů krychlových. Vývoz a produkce samotného Gazpromu přitom klesá vinou západních sankcí uvalených na Rusko. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Hlavním dodavatelem plynu do Evropy je právě Rusko. Dodávky z Ruska jsou letos ale slabší, protože po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu nastal spor o turbíny, které jsou součástí plynovodu Nord Stream 1, a další plynovod Nord Stream 2 nebyl kvůli invazi ani spuštěn. Ceny plynu proto v reakci raketově vzrostly.

»Ceny plynu k okamžitému dodání v Evropě dosáhly 2500 USD (za 1000 m3). Pokud taková tendence přetrvá, ceny letos v zimě podle konzervativních odhadů překročí 4000 USD za 1000 m3 uvedl Gazprom.

Kyjev na jaře uzavřel jednu z přepravních cest ruského plynu do Evropy. Gazprom pak snížil dodávky suroviny přes Nord Stream 1 postupně až na současných zhruba 20 % kapacity. Důvodem jsou problémy s údržbou plynovodu, kterou do značné míry znemožňují právě sankce Západu.

Podle analytika Jevgenije Suvorova ze společnosti CentroCreditBank se těžba plynu Gazpromu v srpnu snížila meziročně o 32,2 %, jeho export pak klesl o 59 %.

(ici, čtk)

ILUSTRAČNÍ FOTO – archiv

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy