Leccos se traduje o celeru a jeho nejen zdraví prospěšných účincích. Již ve starém Egyptě byl celer používán jako koření, ale především jako přírodní afrodiziakum. I v lidovém léčitelství je celer chronicky známý pro svůj blahodárný vliv na mužskou potenci. I »chladné« ženy ho prý používaly… Ale kdo ví, jak to bylo a je.
Celer znali už v dávnověku, pěstovali ho ve starém Egyptě, v Řecku i Římě. Ve středověku jej pěstovali v klášterních zahradách, dávali jej do polévek i pod maso. Je to zelenina s velkým obsahem minerálů a vitamínů. Celerové listy jsou bohaté na vitamín A, kořenové bulvy jsou významným zdrojem vitamínů B a C. Z minerálních látek nám celer nabízí draslík, hořčík, vápník, železo i fosfor, sodík a mnoho aminokyselin. Celer můžeme konzumovat syrový, můžeme ho přidávat do salátů, ale běžně jej používáme i v kuchyni při přípravě vařených jídel. Velkou výhodou této zeleniny totiž je, že dobře snáší vysoké teploty.
Celer zlepšuje funkci ledvin, urychluje totiž proces odstraňování toxinů. Budeme-li zhruba měsíc pít celerový džus nebo jíst syrový celer, zlepší se činnost ledvin a vyhneme se problémům s ledvinovými kameny.
Celer spolehlivě snižuje hladinu cholesterolu, a navíc zvyšuje vylučování žluče. Pokud nás tedy trápí zvýšený cholesterol, zkuste celerový džus, každé ráno po tři týdny nalačno dvě deci.
Krevní tlak? Celer rozšiřuje cévy, zlepšuje krevní oběh a snižuje krevní tlak. Opět prý pomůže pití celerového džusu.
Je údajně vynikající potravinou při redukčních dietách, spolehlivě pomáhá zhubnout, protože snižuje chuť na jídlo. Stačí prý během dne jíst na plátky nakrájený, jistěže očištěný celer.
Jedna sklenka celerového džusu před spaním údajně pomůže i s nespavostí.
Celer jako afrodiziakum pravděpodobně přitáhne vaši pozornost. I proto, že návod na přípravu je jednoduchý. Očištěné bulvy celeru pokrájejte, přidejte k nim pokrájené části zelených listů natě. Máte-li doma odšťavňovač, použijte ho, pokud ne, vsaďte na mixér. Šťávu pijte mezi jídlem po dvou deci, ale maximálně čtyři dny v týdnu, aby se nepodráždily ledviny. Dobré pro muže i pro ženy.
Celer jako lék je v této podobě (totiž jako šťáva) skvělý i při chřipce, nachlazení, ba i angíně. Celerové silice pomáhají s rozpouštěním hlenu a zároveň dezinfikují a čistí sliznice, čímž pomohou s jejich čištěním a zároveň zabíjí mikroorganismy. Navíc posilují naši imunitu.
Netřeba zmiňovat fakt, že celer je skvělý do omáček, včetně tradiční svíčkové, nesmí chybět v poctivé bramboračce, dvě tři lžíce strouhaného celeru dodají zajímavou chuť i obyčejnému, veskrze však báječnému, podzimnímu bramboráku, v němž by neměl chybět ani česnek!
Celerový salát s mrkví
Tenhle recept zkuste! K tomu budete potřebovat dvě nevelké hlízy celeru, čtyři větší mrkve, šťávu z jednoho citronu, lžíci olivového oleje, špetku nejlépe mořské soli. Zeleninu nastrouhejte, zalijte citrónovou šťávou, osolte a vmíchejte olej. Dobré a zdravé!
Smažený celer
Tohle zpracování nemá chybu, i když si můžeme myslet o smažení cokoliv, třeba to, že není nejzdravější. Omyté a oloupané dvě hlízy celeru (asi 500 g) nakrájejte na plátky silné asi čtyři milimetry, povařte v osolené vodě se lžící octa zhruba pět minut. Poté je propláchněte studenou vodou a nechte okapat. Poté plátky celeru obalte v klasickém trojobalu a osmažte dozlatova. Celer musí v oleji »plavat«. Přebytečný olej nechte vsáknout do papírového ubrousku a podávejte s vařenými brambory. Báječné!
Pomazánky s celerem
Lahůdka se vším všudy! Jemně nastrouhaný celer, mrkev a kořen petržele utřete s jedním či více (podle chuti) prolisovanými stroužky česneku a s 250 g tvarohu. Přidat můžete i tavený sýr, případně lžíci majonézy, skvělý je i bílý jogurt. Podle chuti můžete přidat lžíci strouhaného tučnějšího tvrdého sýra nebo měkkého salámu, lepší je však šunka. Nevěříte majonéze či jogurtu? Tak přidejte lžičku olivového oleje a dvě lžíce citrónové šťávy.
Řapíkatý celer
Za »hřích« v kuchyni stojí i řapíkatý celer. Je dobrým řešením při artritidě, revmatismu a dně. Dost bylo depresivních stavů! Řapíkatý celer vaše nervy uklidní… Budiž za to této zelenině chvála!
Ano, máte pravdu, chce to pár receptů. Tak třeba salát. Svazek řapíkatého celeru, tři jablka, hrnek zakysané smetany, dvě lžíce majonézy, lžíce rozinek, lžíce pokrájených vlašských ořechů, sůl a pepř. Řapíkatý celer pokrájejte na menší kousky a stejně tak nakrájená oloupaná a jádřince zbavená jablka. Smíchejte se zbývajícími surovinami, osolte a opepřete, nechte v chladu odpočinout a podávejte. K masům nebo k opečeným toastům anebo jen tak…
Také zapečený řapíkatý celer je báječný a stačí k tomu 100 mm dlouhé pokrájené řapíky dvě tři minuty povařené v osolené vodě s několika kapkami citrónové šťávy. Nechte je okapat a naskládejte do máslem vymazané zapékací misky. Osolte, opepřete, posypte strouhaným sýrem a zapečte. A k tomu čerstvě uvařené brambory… Když přidáte do misky nudličky šunky nebo uzeného masa, rozhodně neprohloupíte! Ale nejsou nutné.
Pravda, celer, a to i řapíkatý, je aromatický. Ale to vám nebude vadit, když ho použijete k přípravě přírodní šťávy. Leckde zahálí, či je jen čas od času využívaný odšťavňovač. Dejte do něj pokrájený řapíkatý celer, pokrájenou mrkev, pár pokrájených jablek a dvě tři rajčata. Přidejte špetku soli a čerstvě mletého pepře, pár kapek citrónu. Na zdraví! Ano, na zdraví! Nemáte odšťavňovač? Použijte mixér!
Skvělý nápoj připravíte z očištěné nastrouhané celerové bulvy jemně pokrájeného řapíkatého celeru. Vše rozmixujte s rajčatovou šťávou a nastrouhaným křenem! Mírně osolte. To nemá chybu!!!
Celerová polévka
Z mnoha dalších receptů doporučujeme celerovou polévku. Jemně pokrájenou bulvu celeru, pokrájené stonky řapíkatého celeru včetně listů, pár stroužků česneku (jak kdo má rád), zeleninový či masový vývar. To vše po uvaření rozmixujte. Vmíchat můžete mléko nebo smetanu (nevařte!); nakonec přidejte pokrájené čerstvé bylinky (majoránku, nať petržele nebo bazalku). A přikusujte nasucho opečené toasty…
(jan)