Představitelé Bundeswehru (německých ozbrojených sil) vypracovali zprávu, v níž kritizují ukrajinské ozbrojené síly za špatné uplatňování bojových dovedností získaných během výcviku na Západě, přičemž hlavní problém vidí autoři dokumentu v jednání důstojníků. Se zprávou, která je označena jako »pouze pro oficiální použití«, se seznámil deník Bild.
Podle deníku má dokument samostatnou kapitolu, která popisuje závěry z pozorování akcí Ozbrojených sil Ukrajiny. »Některé vojenské jednotky jsou rozděleny na příliš malé složky a ukazuje se, že každá z nich provádí nějaké akce, ale neexistuje jednotný boj,« cituje publikace úryvek z této kapitoly.
Tím se zvyšuje pravděpodobnost, že zasáhnou vlastní, uvádí noviny. Kromě toho neexistují žádné prvky boje, které by umožnily v rozhodujícím okamžiku stanovit palebnou převahu. Bild poznamenává, že v takové bitvě nepomůže ani západní výcvik, ani technická převaha, ani početní převaha personálu.
Autoři zprávy Bundeswehru vysvětlují současnou situaci především nikoli individuálními chybami, ale »ukrajinskou vojenskou doktrínou«. Čím více zkušeností voják získal v řadách ozbrojených sil Ukrajiny a čím vyšší je jeho hodnost, tím méně si osvojuje zásady výcviku absolvovaného na Západě, poznamenávají noviny. Článek popisuje stav věcí na příkladu mladých ukrajinských vojáků: učí se látku, ale když se ocitnou na Ukrajině, plní rozkazy důstojníků, kteří nejsou schopni jednat podle západního vzoru. Podle Bildu na základě zprávy Bundeswehru »ukrajinští důstojníci ruší úspěchy«, kterých vojáci dosahují při výcviku na Západě.
Deník dodává, že akce ozbrojených sil Ukrajiny jsou v dokumentu hodnoceny mimořádně kriticky. Výsledkem je, že protiofenzíva ukrajinské armády »stále postupuje poměrně pomalu«, uvádí článek.
Ukrajinský ministr obrany připouští zpoždění protiofenzívy
Šéf ukrajinského ministerstva obrany Oleksij Reznikov v rozhovoru pro CNN připustil, že protiofenzíva je pomalejší, než se čekalo. Ujišťuje však, že se tím »netrápí«. Mezi důvody pomalého tempa ministr jmenoval nedostatek munice a systémů protivzdušné obrany.
Představa, že jakákoli protiofenzíva musí být rychlá, je podle něj mylná. Reznikov dodal, že »boj není počítačová hra«.
Předtím ukrajinští vojáci řekli listu Kyiv Post, že utrpěli těžké ztráty, jejich morálka klesala kvůli neúspěšným pokusům o protiofenzívu.
Jak informovalo ruské ministerstvo obrany, ukrajinská armáda se od 4. června neúspěšně pokouší o ofenzivu. Dne 11. července ruský ministr obrany Sergej Šojgu řekl, že ztráty personálu ozbrojených sil Ukrajiny od zahájení protiofenzívy přesáhly 26 000. Ruský prezident Vladimir Putin zdůraznil, že ukrajinské jednotky nebyly úspěšné v žádném směru.
Miller: Ukrajina má vše, co potřebuje a dostane další balíček
Na pravidelném pondělním brífinku pro novináře šéf tiskové služby amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller nehodnotil průběh protiofenzívy Ozbrojených sil Ukrajiny. »Pokud jde o protiofenzívu, nebudu ji z tohoto pódia komentovat. Jak jsme již dříve uvedli, necháme to na ukrajinských ozbrojených silách,« řekl diplomat.
»Zopakuji, že z našeho pohledu má Ukrajina vše, co potřebuje k provedení této protiofenzívy. Poskytli jsme jí obrovské množství vojenského vybavení, stejně jako naši spojenci a partneři v Evropě a dalších částech světa,« zdůraznil Miller a zároveň potvrdil, že tyto dodávky budou pokračovat, a to i v nadcházejících dnech.
Později americké úřady oznámily nový balíček vojenské pomoci Ukrajině ve výši 400 milionů dolarů, který počítá s přesunem 32 obrněných transportérů Stryker. Informovala o tom agentura Associated Press s odvoláním na své zdroje.
Washington podle něj pošle do Kyjeva také granáty z houfnic, rakety Hydra-70, průzkumné drony Hornet, munici pro protiletadlové raketové systémy krátkého a středního doletu NASAMS, vícenásobné raketomety HIMARS a systémy protivzdušné obrany Patriot. Kromě toho Spojené státy pošlou na Ukrajinu asi 28 milionů nábojů.
(jb, TASS)
Přesně jak v roce 1944…