Bývalý bulharský premiér Bojko Borisov, jehož konzervativní strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) zvítězila na začátku října v parlamentních volbách, dnes podle médií oznámil, že se mu nepodařilo najít spojence pro vytvoření koaliční vlády. Učinil tak poté, co druhá strana v pořadí – centristická formace Pokračujeme ve změně (PP) dalšího expremiéra Kirila Petkova – odmítla s Borisovem jakoukoliv vládní spolupráci.
Bez toho, aby dvě nejsilnější strany převzaly vládní zodpovědnost, nelze sestavit žádný koaliční kabinet a budou se muset konat další předčasné parlamentní volby, řekl Borisov. Od dubna loňského roku přitom Bulhaři složení parlamentu vybírali již čtyřikrát.
Borisov také uvedl, že Petkovovi nabízí vytvoření »kabinetu odborníků« bez účasti politických špiček. »Jsme připraveni přijmout jakýkoliv kompromis v zájmu země,« citoval Borisova list Dnevnik.
Ve středu se v Sofii uskuteční první zasedání nově zvoleného Národního shromáždění, do kterého se dostalo celkem sedm stran. Prezident Rumen Radev může následně udělit celkem tři mandáty politickým stranám k vytvoření vlády. Pakliže ani jedna z nich neuspěje, skutečně balkánskou zemi čekají další parlamentní volby.
Od voleb z 2. října se Borisov neúspěšně snaží přimět PP k jednání o vzniku vládní koalice, připomíná server Balkan Insight. Petkov to odmítá s odkazem na četné korupční skandály za zhruba deset let dosavadního vládnutí Borisova.
Navzdory očekávání, že by GERB mohl sestavit kabinet se stranou bulharských Turků DPS a proruskou pravicovou stranou Obrození, Borisov zvolil jiný postup a hned po volbách vyzval k vytvoření »euroatlantické koalice«. Nabídku však odmítly »proevropské« strany PP a její nejbližší spojenec Demokratické Bulharsko, které dlouhodobě označují podle nich »nejasné geopolitické ukotvení« Bulharska za součást Borisovova politického odkazu.
Neschopnost dohodnout se na koalici by mohla vést k pátým volbám v Bulharsku za méně než dva roky. V dubnu 2021 navzdory rozsáhlým protestům proti Borisovově vládě zvítězil GERB, v červenci 2021 hlasování ovládla strana Je takový národ (ITN), volby v listopadu 2021 pak do pozice nejsilnější strany vynesly PP.
Petkovově straně se sice poté podařilo vytvořit vládní většinu, ale v červnu letošního roku jeho reformní koalice neustála hlasování o důvěře a GERB se v říjnových volbách stal opět nejsilnější parlamentní stranou.
Také Petkovovy vyhlídky na vytvoření koalice ovšem jsou malé. Kromě Demokratického Bulharska a případně částečně »proruské« Bulharské socialistické strany (BSP), které byly součástí už jeho prvního kabinetu, by Petkov potřeboval ještě čtvrtého spojence. Jako jediná možnost se totiž nabízí nová »proruská« strana Bulharský vzestup bývalého úřednického premiéra Stefana Janeva.
(ici, čtk)