Blaho vlastních lidí trápí současnou pravicovou vládu Petra Fialy (ODS) vskutku minimálně. Nejenže jim odmítá pomoct překonat současnou éru zdražování, ale neštítí se v této skutečně těžké době hovořit o znovuzavedení plateb ve zdravotnictví. Alespoň ekonomický expert ODS Jan Skopeček otevřeně hovoří o příplatcích při léčbě banálních nemocí.
»Pokud chceme mít nejlepší dostupnou léčbu v případě vážných nemocí, budeme si muset za léky pro léčení banálních nemocí připlatit. Byť už asi nebude – po politickém zemětřesení, které to přineslo – nikdo opakovat věci typu třicetikorunových poplatků za návštěvu lékaře či předpis,« sdělil Skopeček v rozhovoru pro Lidové noviny.
Pochopení by zřejmě našel u koaličních Pirátů. »V programovém prohlášení vlády ke zdravotnictví je i otevření diskuse o dobrovolném doplňkovém připojištění. Pracuje na tom tým kolem pana senátora Krause. Až předloží své závěry, tak o nich určitě povedeme intenzivní diskusi i s kolegy z ministerstva zdravotnictví,« uvedla pro CNN Prima NEWS místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti).
Návrh by ve Sněmovně určitě narazil u opozice. »Vždyť si platíme, většina z nás platí zdravotní pojištění. Jestli tohle má být první krok, jak privatizovat zdravotnictví, tak já říkám jasné ne,« reagovala na Twitteru předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Nesouhlasí ani místopředsedkyně výboru pro zdravotnictví Karla Maříková (SPD). Hnutí SPD podle ní vůbec neuvažuje o tom, že by se jakékoli poplatky do zdravotnictví zaváděly. »Vláda snížením plateb za státní pojištěnce zdravotním pojišťovnám škrtla 14 miliard, posílání zbraní na Ukrajinu také stojí nějaké finanční prostředky, a jestli to vláda chce nyní vysát na českých občanech tím, že by si měli něco připlácet, tak to je nehoráznost,« řekla pro iportaL24.cz. Zdůraznila, že pokud by takový návrh přišel do Sněmovny, SPD ho v žádném případě nepodpoří.
Standard bude stanoven tak, aby narostla spoluúčast pacientů
»Je neuvěřitelné, že současné asociální vládní koalici ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Pirátů prochází prakticky bez povšimnutí brutální útok na jedno ze základních lidských práv. Zdravotnictví hrazené z veřejného zdravotního pojištění je nejen součástí Listiny základních práv a svobod a tedy i Ústavy ČR, ale zároveň i jeden z nejdůležitějších a lidmi nejvíce ceněných výdobytků moderní společnosti,« reagovala pro iportaL24.cz expertka KSČM na zdravotnictví Soňa Marková.
Zdůraznila, že již současná 13procentní spoluúčast na financování zdravotní péče, je pro nízko a středně příjmové občany často neřešitelným problémem. »Nejvíce je to znát na stomatologické péči, kde je spoluúčast dokonce padesátiprocentní a také na doplatcích na léky. Zubní ordinace a lékárna je již dnes pro mnohé nedostupným luxusem,« dodala.
Podle Markové si je třeba uvědomit, že lidi s nízkými a středními příjmy, kteří stěží pokrývají nezbytné výdaje za bydlení či potraviny, tvoří dvě třetiny obyvatel České republiky a v důsledku rekordní inflace, nárůstu cen všech životních potřeb, jich bude stále přibývat. »Fialovu vládu vůbec nezajímá, že nemocní lidé jsou nejzranitelnější a 60 procent naší společnosti, za které platí zdravotní péči stát, žije z nízkých příjmů. Ti nebudou mít finanční prostředky na doplácení,« zdůraznila Marková. Navíc, jak dodala, ze čtyř milionů ekonomicky aktivních pracovníků je skoro 900 tisíc OSVČ a ti hradí ve většině případů minimální pojistné. K tomu téměř 60 % zaměstnanců nedosahuje na průměrnou mzdu.
»Pro všechny tyto skupiny každý další výdaj znamená, že se musí uskromnit, pokud by si měli připlácet i na zdravotní péči. Jakékoliv připojištění je možné zavést až po legislativním stanovení toho, co má být hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Jelikož vládne asociální pravice, bude tzv. standard stanoven tak, aby významně narostla spoluúčast pacientů,« varovala Marková.
Nemoc nebo úraz si nevybírá podle naditosti peněženky
Prvním pokusným balónkem podle ní bylo již zmiňované vládní prohlášení a mnohým nic neříkající věta o »doplňkovém komerčním zdravotním připojištění«. Protože to zůstalo bez odezvy, přicházejí se svými prohlášeními politici jako Skopeček nebo Richterová a snaží se vnutit myšlenku, že zdravotnictví potřebuje reformu a zdravotní péče bude »přirozeně« rozdílná pro bohaté a chudé. Lépe řečeno ti, kteří nebudou mít peníze na komerční poplatky, doplatky, přímé platby a různé druhy připojištění, na kvalitní potřebnou zdravotní péči nedosáhnou.
Tragédie podle Markové spočívá v tom, že hovoří o »banálních nemocech«, »běžných lécích«, či »jednoduchých zákrocích« a tím bagatelizují fatální dopady na zdraví a životy občanů, kteří si to nebudou »moci dovolit«. »Jenže zdravotnictví má být podle zvrácených plánů pravice jen pro bohaté«! Pro KSČM nadále zůstává základním principem zdravotnictví solidarita a veřejné financování. Lidé si platí zdravotní daň ze svých příjmů a za ty, kteří dočasně nebo trvale nemohou tak činit, platí stát. Zdravotní péče je pak hrazená stejně těm, kteří přišli pěšky, i těm, kteří přijeli mercedesem. Nemoc nebo úraz si totiž nevybírá podle naditosti peněženky,« zdůraznila komunistická expertka.
Dodala, že Fialova vláda, která bez mrknutí oka rozhazuje miliardy za zbrojení a každodenně ožebračuje svojí nekompetentností a všehoschopností vlastní občany, si udělala modlu ze sociální nerovnosti a slovo solidarita je pro ni nepřípustným vulgárním slovem. »Reforma zdravotnictví musí spočívat pouze ve větším důrazu na prevenci a výchovu ke zdravému způsobu života, ve zlepšení organizace celého systému, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání veřejnými finančními prostředky, v efektivním využívání elektronizace, ve zlepšení systému hrazení poskytované péče, a hlavně v zamezení snahy udělat si ze zdravotnictví výnosný kšeft,« míní Marková.
Podle loňských údajů Českého statistického úřadu v roce 2019 vynaložili občané ze svých peněženek na zdraví celkem 63,7 miliardy korun, tedy 13 % celkových výdajů na zdravotní péči v zemi. Jejich výdaje vzrostly meziročně o 11 % (6,4 mld. Kč), nejvíce od roku 2010.
(jad)