Syn horníka, zastánce LGBT, absolvent Harvardu a lékař povede ostrov v příštích čtyřech letech. Laj Čching-te složil za potlesku delegace z USA v Tchaj-peji oficiální přísahu jako tchajwanský vůdce.
Dne 13. ledna se na Tchaj-wanu konaly volby do nejvyššího úřadu a poslanců zákonodárného sboru (parlamentu). Laj Čching-te, který byl dosud náměstkem hlavy ostrova, zvítězil se ziskem 40,05 % hlasů. Druhým nejvyšším představitelem ostrova se stane Hsiao Bi-khim.
Inaugurace 64letého Laj Čching-teho se zúčastnilo více než 500 zahraničních hostů, včetně zástupců 12 zemí, které uznávají Tchaj-wan jako samostatný stát, asi 40 poslanců z evropských zemí a početná delegace USA.
Laj Čching-te, člen Demokratické pokrokové strany (DPP), bude nyní stát v čele ostrova následující čtyři roky. Ve funkci vystřídá Cchaj Jing-wen, která stála v čele Tchaj-wanu po dvě čtyřletá období (2016-2024). Po nástupu Cchaj Jing-wen do funkce se vztahy mezi Pekingem a Tchaj-pejí začaly zhoršovat. Odmítla uznat princip jedné Číny a zvrátila kurz postupného sbližování strany Kuomintang s Pekingem.
Politické názory Laj Čching-te se shodují s postojem Cchaj Jing-wen. V minulosti se tento politik často označoval za »bojovníka za svobodu Tchaj-wanu«. V poslední době se jeho rétorika změnila a zmírnila a nyní prohlašuje, že jeho prioritou je zachování statu quo v Tchajwanském průlivu.
Čtyřiašedesátiletý Laj Čching-te se narodil v roce 1959 v malém městečku Wanli na severu Tchaj-wanu. Otec budoucího politika byl horník a zahynul při neštěstí v uhelném dole, když byly Laj Čching-te pouhé dva roky. Chlapce a jeho pět sourozenců vychovávala matka.
Před svou politickou kariérou byl Laj Čching-te lékařem: získal bakalářský titul na katedře fyzioterapie a rehabilitace na Tchajwanské státní univerzitě a ve studiu pokračoval na lékařské fakultě Čchenggongské státní univerzity. Poté získal magisterský titul v oboru veřejného zdraví na Harvardově univerzitě a stal se tak jedním z mála lékařů na Tchaj-wanu s odbornými znalostmi v oblasti rehabilitace a klinické péče.
Navzdory svému lékařskému vzdělání má Laj Čching-te bohaté zkušenosti z politiky. Začal organizováním shromáždění a politických akcí a po dvou letech se vzdal lékařské kariéry ve prospěch politiky.
Již v roce 1998 byl zvolen poslancem. Věnoval zvláštní pozornost sociálním otázkám a problémům životního prostředí, čímž si získal velkou podporu voličů: během deseti let byl třikrát znovu zvolen do parlamentu.
V letech 2010-2017 byl Laj Čching-te starostou Tchaj-nanu, šestého největšího města Tchaj-wanu s 1,9 milionu obyvatel. Podle průzkumů veřejného mínění byl v roce 2013 nejoblíbenějším mezi šéfy 22 měst a okresů ostrova, jeho obliba dosahovala 87 %.
V roce 2017 si starosta města došel pro povýšení: byl jmenován předsedou ostrovní exekutivy (vlády). Během svého prvního veřejného vystoupení Laj Čching-te prohlásil, že je pro nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně.
V listopadu 2018 Laj Čching-te po porážce DPP v místních volbách rezignoval na funkci šéfa vlády a v lednu 2019 z úřadu odešel. O několik měsíců později se zaregistroval ke kandidatuře v primárkách Demokratické pokrokové strany, ale prohrál je.
Tehdejší šéfka tchajwanské vlády Cchaj Jing-wen mu ale nabídla, aby se stal jejím spolukandidátem pro druhé funkční období. Poté, co tento tandem zvítězil ve volbách v roce 2020, se Laj Čching-te stal jejím zástupcem ve funkci šéfa ostrovní vlády.
Politické názory Laj Čching-teho se do značné míry shodují s názory Cchaj Jing-wen. Dříve se tento politik často označoval za »bojovníka za nezávislost Tchaj-wanu«. V poslední době se však jeho rétorika změnila a zmírnila: za svou prioritu nyní prohlašuje zachování statu quo v Tchajwanském průlivu.
Ve svém prvním projevu po inauguračním ceremoniálu Laj Čching-te řekl, že Tchaj-wan očekává dialog s čínskými pevninskými orgány založený na zásadách vzájemného respektu a rovnosti. Poznamenal, že »můžeme začít tím, že obnovíme turistické cesty a také přivezeme studenty na Tchaj-wan, aby zde studovali«.
Laj Čching-te často tvrdí, že dveře Tchaj-wanu pro dialog s vládou pevninské Číny jsou »dokořán«. Současně ale politik popírá konsensus z roku 1992, který je politickým základem ČLR pro dialog s ostrovními orgány.
Laj Čching-te také aktivně prosazoval myšlenku zavedení angličtiny jako druhého úředního jazyka na Tchaj-wanu. Poprvé s touto iniciativou přišel ještě ve funkci starosty města Tchaj-nan v roce 2014, tehdy však politik navrhoval zavedení druhého jazyka pouze v tomto městě. Tuto myšlenku podpořila i šéfka tchajwanské vlády Cchaj Jing-wen, ale k její realizaci zatím nedošlo.
Je i zastáncem LGBT. V říjnu loňského roku se zúčastnil průvodu LGBTQ+ v Tchaj-peji, který byl největší podobnou akcí v Asii (zúčastnilo se jí asi 176 000 lidí). Předpokládá se, že to politikovi umožnilo zvýšit svůj elektorát na úkor mladší generace voličů.
Analytici očekávají, že Laj Čching-te bude pokračovat v kurzu dalšího distancování se od pevninské Číny a bude podporovat sbližování s USA a jejich spojenci v regionu. Očekává se také, že zvýší již tak rekordní vojenský rozpočet ostrova a nákupy amerických zbraní. Jak sám Laj Čching-te zdůraznil, pouze se silnou armádou může Tchaj-wan zajistit status quo a svou nezávislost na pevnině.
Tchaj-wan je spravován vlastní administrativou od roku 1949, kdy tam po porážce v čínské občanské válce uprchly zbytky kuomintangských sil vedené Čankajškem (1887-1975). Od té doby si ostrov ponechal vlajku a některé další atributy bývalé Čínské republiky, která existovala na pevnině před nástupem komunistů k moci. Oficiální Peking považuje Tchaj-wan za provincii Čínské lidové republiky.
(cik)