Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu schválili návrh zákona o vyhoštění nelegálních přistěhovalců do Rwandy po dobu projednávání jejich žádostí o azyl. Podle výsledků hlasování iniciativu podpořilo 320 poslanců, 276 bylo proti.
Plán na vyhoštění nelegálních migrantů do Rwandy předložil před rokem a půl kabinet Borise Johnsona. Zatím se jej nepodařilo uskutečnit kvůli postoji britských soudů, které se domnívaly, že nelegálním migrantům deportovaným do Rwandy by hrozila deportace do jejich domovských zemí, kde by mohly být ohroženy jejich životy a zdraví. Aby vláda premiéra Rishiho Sunaka tuto překážku obešla, podepsala se Rwandou novou dohodu, která má tuto možnost vyloučit, a předložila také nový návrh zákona. Ten prohlašuje Rwandu za bezpečnou zemi a obsahuje také opatření, která omezí možnost vyhoštěných migrantů napadnout tuto skutečnost u soudu.
Ostrá debata a vzpoury poslanců
Projednávání návrhu zákona ve skutečnosti vedlo k rozkolu ve vládnoucí Konzervativní straně. Přibližně 60 toryovských poslanců podpořilo pozměňovací návrhy k textu zákona, které měly za cíl jeho zpřísnění. Zejména bývalý zástupce šéfa britského ministerstva vnitra Robert Jenrick, který v prosinci opustil kabinet právě kvůli nesouhlasu s vládním návrhem zákona, předložil dva návrhy, podle nichž by žadatelé o azyl neměli mít právní možnost zablokovat své vyhoštění z království a Evropský soud pro lidská práva by neměl mít pravomoc na poslední chvíli zrušit jejich vyslání do Rwandy.
V úterý další konzervativní poslanec Billy Cash předložil zákonodárcům podnět k diskusi o tom, že britská vláda není povinna ve svém programu potírání nelegálních přistěhovalců dodržovat mezinárodní právo v oblasti lidských práv. Stejně jako Jenrickovy pozměňovací návrhy byl i tento návrh většinou hlasů zamítnut. Nicméně navzdory tomu, že návrh zákona v Dolní sněmovně prošel, britští političtí komentátoři se shodují, že ostrá debata, která jej provázela, Sunakovu pozici podkopala. Již dříve oznámili místopředsedové Konzervativní strany Lee Anderson a Brendan Clark-Smith svou rezignaci na protest proti vládnímu návrhu.
Sám Sunak trval na tom, že Spojené království musí plnit své závazky jako člen Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Návrh zákona bude nyní předložen k posouzení Sněmovně lordů. Poté, co členové horní komory parlamentu vznesou své návrhy k jeho znění, bude dokument vrácen do Dolní sněmovny.
Problém nelegálních přistěhovalců
Počet nelegálních přistěhovalců, kteří se k anglickým břehům dostávají na nafukovacích člunech přes kanál La Manche, v posledních letech neustále roste. Celkem se od roku 2018 přes Lamanšský průliv do Spojeného království dostalo více než 110 000 nelegálních migrantů, a to navzdory slibům Konzervativní strany, že nelegální přistěhovalectví potlačí. V roce 2023 zpracovaly britské úřady celkem přes 112 000 žádostí o azyl, z nichž 67 % bylo úspěšných. Během vyřizování žádostí jsou nelegální přistěhovalci obvykle umisťováni do speciálních migračních center, jejich počet je však nedostatečný. Podle deníku The Times stojí britské daňové poplatníky ubytování těchto imigrantů přibližně 4 miliardy liber (115 miliard Kč) ročně. Zejména ubytování nelegálních přistěhovalců v hotelech stojí denně asi 6 milionů liber (172 milionů Kč).
(jb, TASS)