Rishi Sunak dostal tento týden řadu zdrcujících ran, když labouristé vyhráli bitvu na ostří nože a převzali od konzervativců post starosty West Midlands a Sadiq Khan porazil svého rivala z řad toryů v Londýně a zajistil si třetí funkční období.
Spolu s rozhodujícími vítězstvími labouristů Andyho Burnhama ve Velkém Manchesteru, Steva Rotherama v Liverpoolu a Tracyho Brabina v Západním Yorkshiru tak labouristé získali většinu anglických starostů, upozornil The Guardian.
Po katastrofálním výsledku toryů do místních zastupitelstev, kdy Andy Street prohrál s Richardem Parkerem o 1508 hlasů, bylo po dramatické sérii přepočítávání hlasů vyhlášeno vítězství ve West Midlands. Poprvé od roku 1996 skončili v počtu získaných mandátů třetí za liberálními demokraty.
»Nebezpečí pro Sunakovou spočívá v tom, že konzervativní poslanci budou nyní vnímat premiéra a celostátní stranu jako ty, kteří zničili úspěšného a oblíbeného starostu ve West Midlands, jemuž mnozí přičítali zásluhy o povzbuzení ekonomiky regionu. Streetův osud byl zpečetěn, přestože v kampani za třetí funkční období udělal vše pro to, aby se od národní konzervativní strany distancoval,« napsal list.
Konzervativní bývalá ministryně vnitra Suella Bravermanová v Sunday Telegraphu napsala, že je načase, aby Sunak voličům předložil odvážné nabídky. »Půjdu k věci, aby nikdo neztrácel čas přílišnou analýzou: nesmíme měnit našeho vůdce,« uvedla. »Výměna lídra teď nebude fungovat: čas na to přišel a odešel. Díra, z níž se musíme vyhrabat, je na premiérovi a je načase, aby se pustil do hrabání.«
Doplnila, že voliči toryů chtějí důvod, proč volit konzervativce. »Pokud chceme mít nějakou šanci problém vyřešit, musíme o tom mluvit otevřeně,« dodala a vyzvala Sunakovou, aby přijala »silné vedení, nikoliv manažerství« v otázkách daní, migrace a práva a pořádku.
Předseda labouristů Keir Starmer napsal pro Observer, že Sunak nemá jinou možnost než okamžitě vyhlásit všeobecné volby, aby se vyhnul dalším škodám, které zemi způsobuje jeho ochromená vláda a hluboce rozdělená strana. »Je tragické, že Británie je nyní obětí zombie vlády, která uvízla v očistci s premiérem, jenž nechce vyhlásit volby, o nichž se obává, že je prohraje, ale nedokáže dát této zemi změnu, kterou si zaslouží. Protahování této situace způsobí jen další škody, další úpadek a další odliv.«
Podle Starmera výsledky, v nichž labouristé získali 185 křesel v zastupitelstvech, zatímco toryové ztratili 473 křesel, ukazují, jak se všechny části země pod vedením labouristů spojují za národním projektem, který zacelí staré rozpory, včetně těch týkajících se brexitu a sporů kolem skotské nezávislosti.
Navzdory divokým spekulacím, že má v boji o post londýnského starosty problémy, si Khan snadno zajistil třetí funkční období, když zvýšil svůj podíl hlasů na 44 % a skončil o 11 % před svou konzervativní soupeřkou Susan Hallovou. Ta se ve své kampani zaměřila na útok na Khanovo rozhodnutí rozšířit zónu s velmi nízkými emisemi.
Ve svém vítězném projevu na radnici Khan podpořil Starmerovu výzvu k uspořádání všeobecných voleb. »Posledních osm let Londýn plaval proti proudu toryovské vlády,« řekl s tím, že když je labouristická strana pod vedením Keira Starmera připravena znovu vládnout, je čas, aby Rishi Sunak dal veřejnosti na výběr. »Všeobecné volby nejenže vydláždí cestu k novému směřování naší země, ale také uskuteční odvážné kroky, které Londýňané chtějí vidět.«
Konzervativní poslanec Martin Vickers vyzval své kolegy, aby přestali mluvit o převratu a spojili se za Sunakem. »Po 14 letech je šance, že dojde ke změně vlády, ale na základě toho se nevzdáváte. Bojujete proti tomu, snažíte se minimalizovat ztráty a doufáte, že se něco objeví. Kdo ví, jaké krize mohou nastat během příštích tří nebo čtyř měsíců?« dodal.
Gavin Barwell, bývalý poslanec za torye a šéf štábu Theresy Mayové v Downing Street, v listu Observer napsal, že mnozí z těch, kteří usilovali o post lídra, nechtějí nyní převzít vedení »a být obviňováni z nevyhnutelné porážky«. Tvrdí také, že po poškození pověsti značky toryů Borisem Johnsonem a Liz Trussovou »Sunak ani nikdo jiný pravděpodobně nemůže udělat nic, aby porážku odvrátil«.
(cik)