Britská jaderná ponorka neúspěšně odpálila raketu Trident. Střela dramaticky selhala a zřítila se do oceánu několik metrů od britské jaderné ponorky, která ji vypustila, odhalil deník The Sun.
K druhému neúspěšnému odpálení v řadě – po chybném odpálení v roce 2016 – došlo v době, kdy byl ministr obrany Grant Shapps na palubě ponorky HMS Vanguard, aby byl svědkem testu. Ministerstvo obrany potvrdilo, že během cvičení 30. ledna u Floridy došlo k »anomálii«, ale jaderné odstrašení zůstává »účinné«.
Posádka jaderné ponorky dokonale absolvovala cvičení soudného dne a raketa Trident 2 byla vypuštěna do vzduchu stlačeným plynem v odpalovací trubici. Její první stupeň se však nezapálil a 58tunová raketa – vybavená atrapami bojových hlavic – se roztříštila o hladinu oceánu a potopila se. Jeden ze zdrojů pro The Sun uvedl: »Opustila ponorku, ale prostě spadla vedle ní.«
HMS Vanguard byla pod hladinou, pohybovala se v odpalovací hloubce, ale 44 stop dlouhá raketa ji při pádu zpět do Atlantiku nezasáhla. Okamžitě začalo horečné pátrání s cílem zjistit, co se stalo, a bylo nařízeno vyzvednutí přísně tajné raketové technologie z mořského dna.
Jedná se o druhý neúspěšný test od roku 2016, kdy se střela Trident odpálená z HMS Vengeance vychýlila z kurzu a sama se zničila.
I přes tento neúspěch však úředníci trvají na tom, že jsou přesvědčeni, že chybný výstřel byl »specifický pro danou událost«. Zásadní je, že kdyby k odpálení došlo při skutečné hlídkové misi, a nikoli v testovacích podmínkách, bylo by podle nich úspěšné. Z důvodu »národní bezpečnosti« ale nebyly zveřejněny žádné další podrobnosti o tom, co se pokazilo.
Ministerstvo obrany v prohlášení pro deník The Sun uvedlo: »HMS Vanguard a její posádka prokázaly, že jsou plně schopny provozovat britskou nepřetržitou námořní obranu, a prošly všemi testy během nedávné předváděcí a testovací operace (DASO) – rutinní zkoušky, která má potvrdit, že se ponorka může vrátit do služby po hloubkové údržbě.«
Anomálie prý byla specifická pro danou událost, a proto nemá žádné důsledky pro spolehlivost širších raketových systémů a zásob Trident. »Jaderné odstrašení Spojeného království zůstává bezpečné, spolehlivé a účinné.«
Úředníci zdůrazňují, že Trident zůstává jedním z nejspolehlivějších zbraňových systémů na světě, který úspěšně absolvoval více než 190 testů, na nichž se podílely Spojené království a USA.
Od roku 1994, kdy byla tato zbraň zařazena do výzbroje Královského námořnictva, vypálilo Spojené království 12 střel Trident 2. Dvě poslední však selhaly.
V červnu 2016 vystřelila raketa Trident 2 z ponorky HMS Vengeance a její raketové nosiče se úspěšně zažehly. O chvíli později se však vychýlila z kurzu, údajně směrem k USA, a automaticky se zničila.
Později byla vláda Theresy Mayové obviněna, že neúspěšný start zatajila, protože parlament měl hlasovat o obnovení britského jaderného odstrašení. Poslanci následně drtivou většinou podpořili plán utratit 40 miliard liber na »modernizaci jaderného odstrašení«. To znamená, že stárnoucí flotila ponorek Vanguard má být v roce 2030 nahrazena nástupci třídy Dreadnought.
Trident odpálený z HMS Vanguard měl urazit 3700 mil od pobřeží Floridy k místu dopadu ve středním Atlantiku mezi Brazílií a západní Afrikou. Jeho zamýšlená trasa byla odhalena ve varování pro lodě a letadla z Národní agentury pro geoprostorové zpravodajství. Cíl byl o 1000 mil blíže než při neúspěšném startu v roce 2016 a méně než polovina udávaného doletu rakety Trident 2, který činí 7500 mil.
Střely Trident 2 jsou navrženy tak, aby vystřelily na hranici vesmíru a dosáhly rychlosti 13 600 km/h, než se vrátí do zemské atmosféry s ničivou náloží až 12 jaderných hlavic. Poprvé vstoupily do služby u amerického námořnictva před 34 lety a o čtyři roky později u britského královského námořnictva.
Přesto výrobci raket Lockheed Martin trvají na tom, že Trident 2 zůstává »nejpokročilejší balistickou střelou na světě«. Společnost uvedla, že od roku 1989 byly úspěšně odpáleny »rekordních« 191krát, naposledy v září, kdy USS Louisiana, ponorka třídy Ohio s jaderným pohonem, provedla v Tichém oceánu ukázkovou a zkušební operaci.
Britské odpaly jsou vzácnější, protože každá raketa stojí až 17 milionů liber. Poslední úspěšné odpálení ve Velké Británii se uskutečnilo v říjnu 2012, kdy loď HMS Vigilant odpálila raketu po přestavbě a námořních zkouškách.
(cik)