Premiér Rishi Sunak dnes postupně oznamoval členy nové britské vlády. Je zřejmé, že většinu klíčových postů přenechal vesměs stejným lidem, jak tomu bylo za jeho předchůdkyně, různé »škraloupy« si ale tak už nese každý z nich. Podívejme se tedy podrobněji, kdo na oněch klíčových postech nyní usedne (řazeno abecedně):
- Kemi Badenochová (42) – ministryně pro mezinárodní obchod a pro záležitosti žen a rovné příležitosti
Od letošního září zastávala post ministryně mezinárodního obchodu ve vládě Liz Trussové. Poslankyně od roku 2017, letos figurovala mezi uchazeči na post lídra britských konzervativců, nakonec podpořila Rishiho Sunaka. Od února 2020 byla státní tajemnicí pro rovné příležitosti ve vládě Borise Johnsona, od loňského září zastávala také post státní tajemnice pro místní samosprávu, víru a komunity. Na obě pozice počátkem července rezignovala. Členkou Konzervativní strany je od roku 2005, nyní je považována za vycházející hvězdu strany.
Narodila se 2. ledna 1980 v Londýně rodičům nigerijského původu. Vystudovala počítačové inženýrství na jihoanglické Sussexské univerzitě. Loni v září si vysloužila kritiku labouristů i části veřejnosti, když v soukromé konverzaci na WhatsAppu, která unikla do médií, napsala, že ji nezajímá kolonialismus. »Tehdy neexistoval žádný koncept práv. Těmi, kdo tratili, byly staré elity, nikoli běžní lidé,« uvedla také Badenochová. Je vdaná, má tři děti.
- Suella Bravermanová (42) – ministryně vnitra
Bude pokračovat na tomto postu, který opustila teprve minulý týden. V úřadu sama skončila 19. října, formálně kvůli porušení vládních pravidel, ale v dopise premiérce Trussové dala najevo své »vážné obavy« ohledně odhodlání konzervativní vlády dodržet sliby, které voliči slyšeli při posledních volbách. Ministryní vnitra se stala po nástupu Liz Trussové do čela vlády letos na začátku září. Generální prokurátorka od září 2021 (a předtím od února 2020 do března 2021) byla i hlavní právní poradkyní vlády. Po rezignaci Johnsona byla mezi uchazeči o vedení britských konzervativců v raných fázích výběru. Za vlády premiérky Theresy Mayové působila od ledna do listopadu 2018 jako první náměstkyně ministra pro brexit. Poslankyní je od roku 2015, do Konzervativní strany vstoupila o dva roky později. V letech 2017 až 2018 byla předsedkyní Evropské výzkumné skupiny.
Narodila se 3. dubna 1980, její matka přišla do Británie z Mauricia a otec z Keni, oba jsou indického původu. Vystudovala právo na Oxfordské univerzitě. »Miluji tuto zemi. Když sem moji rodiče přišli, neměli vůbec nic a Británie jim dala naději, bezpečí a příležitosti. Mně tato země poskytla neuvěřitelné možnosti ve vzdělání a v kariéře. Jsem této zemi vděčná,« prohlásila letos v červenci Bravermanová. Je vdaná, má dvě děti.
- James Cleverly (53) – ministr zahraničí
Ministrem zahraničí byl již ve vládě Liz Trussové od letošního září. Před tím byl ministrem školství (od letošního 7. července). V tomto úřadu nahradil Michelle Donelanovou, která v něm strávila pouhé dva dny během letošní červencové politické krize, která vyústila v odchod Borise Johnsona z postu premiéra. V referendu o EU v červnu 2016 byl Cleverly pro odchod, za druhé vlády Theresy Mayové se v letech 2018 až 2019 stal místopředsedou konzervativců.
Po Johnsonově nástupu do premiérské funkce v červenci 2019 se Cleverly stal do února 2020 ministrem bez portfolia. Od února 2020 byl jmenován státním tajemníkem pro Střední východ a Severní Afriku a od letošního února do července byl státním tajemníkem pro Evropu a Severní Ameriku; na ministerstvu zahraničí spolupracoval s Trussovou.
Poslancem je Cleverly od roku 2015, mandát obhájil i o dva roky později. Narodil se 4. září 1969 v Londýně, jeho matka pochází ze Sierry Leone, otec je Brit. Po krátkém působení v britské armádě (odešel kvůli zranění) studoval na Univerzitě západního Londýna (UWL), poté pracoval ve vydavatelství. V roce 2012, za starostování Borise Johnsona v Londýně, byl mimo jiné předsedou metropolitního hasičského úřadu, působil i v londýnském zastupitelstvu. V březnu 2015 byl povýšen do hodnosti podplukovníka.
Je ženatý a má dva syny. V srpnu 2019 čelil obvinění, že způsobil škodu jinému autu na dálnici M11, řidič druhého auta vypověděl, že Cleverly překračoval rychlost a za jízdy telefonoval.
- Jeremy Hunt (55) – ministr financí
Resort financí vede od 14. října, kdy nahradil Kwasiho Kwartenga. V letech 2018 až 2019 vedl britskou diplomacii, ve funkci v roce 2018 nahradil Borise Johnsona. Již dvakrát se ucházel o post lídra konzervativců a v roce 2019 se dostal s pozdějším premiérem Johnsonem do finále výběru. Letos opět kandidoval poté, co Johnson oznámil rezignaci, vypadl ale hned v prvním kole. Od roku 2005 je poslancem. Před jmenováním do čela diplomacie byl od roku 2012 ministrem zdravotnictví (nejdéle sloužícím šéfem tohoto resortu v britské historii) a ještě předtím, v pozici ministra kultury a sportu v letech 2010 až 2012, dohlížel na realizaci olympijských her v Londýně v roce 2012.
V čase referenda o brexitu v roce 2016 byl Hunt pro setrvání Británie v unii, ale po něm se přidal k brexitovému křídlu. V říjnu 2018 dokonce při obhajobě vládní politiky přirovnal chování Evropské unie k Sovětskému svazu, což vyvolalo nesouhlasné reakce. Později se za výrok omluvil. Jako ministr zahraničí ale varoval před možností neřízeného brexitu. »Mou skutečnou obavou je, že by to pozměnilo postoj britské veřejnosti vůči Evropě na celou generaci,« řekl Hunt. Narodil se 1. listopadu 1966 v londýnském Kenningtonu, vystudoval filozofii, politologii a ekonomii na univerzitě v Oxfordu, v té době vstoupil do Konzervativní strany. Po studiích podnikal, dokonce na čas dovážel do Británie marmelády z Japonska, kam nakonec odjel učit angličtinu. Po návratu do vlasti se dal opět na podnikání a v roce 2005 byl poprvé zvolen do Dolní sněmovny. Je ženatý, manželka pochází z Číny a mají tři děti.
- Penny Mordauntová (49) – ministryně odpovídající za koordinaci vládní agendy v Dolní sněmovně
Od letošního září má ve vládě na starosti koordinaci vládní agendy v Dolní sněmovně. V létě patřila mezi favority na post lídra konzervativců, vypadla až v pátém kole volby. Byla první ženou na postu britského ministra obrany, byť pouhých 85 dní v roce 2019. Tehdy ji na začátku května jmenovala tehdejší premiérka Theresa Mayová po odchodu Gavina Williamsona, a v polovině července Mordauntová odešla po jmenování Borise Johnsona premiérem. Předtím byla od listopadu 2017 ministryní pro mezinárodní rozvoj. Od dubna 2018 do července 2019 byla také šéfkou vládního úřadu pro rovné příležitosti. V britském parlamentu zasedá od roku 2010 a od téhož roku je rezervistkou britského námořnictva.
Po rezignaci Trussové jako první z konzervativců oficiálně oznámila, že se bude ucházet o pozici lídryně strany a premiérky. Ze stranického klání o premiérský post ale odstoupila a souboj o lídra konzervativců tak vyhrál Rishi Sunak.
Narodila 4. března 1973 v Torquay v hrabství Devon, je dcerou bývalého výsadkáře a jméno prý dostala po křižníku britského námořnictva Penelope, který bojoval ve druhé světové válce. Vystudovala filozofii na Univerzitě v Readingu. Je rozvedená.
- Grant Shapps (54) – ministr hospodářství a energetiky
Minulou středu 19. října nahradil v úřadu ministra vnitra Suellu Bravemanovou. Předtím pracoval od července 2019 ve vládě Borise Johnsona jako ministr dopravy. V parlamentu zasedá od roku 2005.
Po jmenování Davida Camerona premiérem v roce 2010 byl Shapps jmenován státním tajemníkem pro bytovou výstavbu a místní vládu. V roce 2012 se stal ministrem bez portfolia ve vládě, odkud odešel v květnu 2015 na pozici státního tajemníka na oddělení pro mezinárodní rozvoj. V listopadu 2015 z této pozice odstoupil kvůli aféře s údajným zastrašováním uvnitř Konzervativní strany, kterému údajně nezabránil a které podle některých tvrzení přimělo jednoho mladého člena konzervativců, Elliotta Johnsona, spáchat sebevraždu.
Narodil se 14. září 1968 v hrabství Hertfordhire v jižní Anglii v židovské rodině, studoval obchod a finance na univerzitách ve Watfordu a v Manchesteru. Poté si založil firmu na tvorbu webových stánek. V září 2012 zařadil internetový vyhledávač Google 19 jeho obchodních webových stránek na černou listinu za porušení pravidel copyrightu. Je ženatý a má tři děti.