Tradice smaženého kapra s bramborovým salátem na vánočním stole vznikla u nás až v 19. století. Na venkově však ještě počátkem století byla připravována vánoční jídla především z potravin, které zemědělci sklidili ze svých polí, sadů, nebo si přinesli z lesa.
Bramborové saláty všeho druhu bývaly všelijaké. Celoročně byl bramborový salát již v 19. století připravován ze zbytků (pokrájeného) masa, brambor a cibule, podával se výhradně teplý. Teprve ve třicátých letech minulého století lze najít recepty na bramborový salát v podobě, jak ho známe dnes (ovšem bez vazby na Vánoce), tedy – připravený z brambor, vařené kořenové zeleniny, kyselých okurek, jablek, hrášku… Vánoční bramborový salát se začal připravovat až v polovině minulého století.
Pražský salát
Připravuje se klasicky, z oloupaných brambor vařených ve slupce, pokrájených na malé kostičky. Přidejte jemně pokrájenou šunku, opepřete a osolte, vmíchejte marinádu z octa, cukru a vody, neuškodí ani pár kapek worcesteru a lžička hladké hořčice. Promíchejte a nechte vychladit. Chybí vám majonéza? V pravém pražském bramborovém salátu není. Nedáte-li jinak, pak mu pár lžic majonézy, lépe však – bílého jogurtu se lžící hladké (plnotučné) hořčice rozhodně neuškodí.
Šumavský salát
V šumavském bramborovém salátu šunka chybí, asi proto, že západočeské pohraničí bylo chudší. V osolené vodě uvařené brambory oloupejte a nakrájejte na malé kostičky. Stejně tak i v mírně osolené vodě uvařenou kořenovou zeleninu (mrkev, celer, petržel). Jemně pokrájené sterilované okurky, natvrdo uvařená vejce, jemně pokrájenou cibuli, lák z okurek podle chuti) – to vše promíchejte, opepřete, osolte, vmíchejte pár (doslova) lžic hladké hořčice. Nesmí chybět majonéza, »královna« studených omáček. A to nejen dovnitř salátu, ale i na jeho povrch. Salát v míse zalijte majonézou, nejlépe doma připravenou, a na vrchol »posaďte« překrojené vařené vejce. Ozdobte snítkami petrželky a nechte salát vychladit do druhého dne.
Salát s gothajem
Uvařené oloupané salátové brambory pokrájejte na malé kostičky, stejně tak i v octové vodě uvařenou kořenovou zeleninu (v poměru tři díly vody, dva díly octa). Přidejte rozumné množství (na 1000 g brambor tři čtyři) jemně pokrájené sladkokyselé okurky. Gothajský salám pokrájejte na malé kostičky, stejně jako jedno či dvě kyselá jablka. Rukou v míse promíchejte, osolte, lehce opepřete, přidejte hladkou hořčici, lžičku či dvě cukru, jemně pokrájenou a krátce ve vroucí vodě spařenou cibuli. Pár lžic sterilovaného hrášku dodá salátu půvab a chuť. Přidejte lák z okurek nebo ocet. Natvrdo uvařená a pokrájená vejce vmíchejte až v závěru společně s majonézou, ovšem jen s majonézou poctivou, neodlehčenou. Salát uložte přes noc v chladu.
Bramborový salát s cibulí
A co třeba bramborový salát s cibulí. Oloupané uvařené brambory nakrájejte ještě horké na kolečka, a dejte do mísy. V hrnku smíchejte trochu horkého masového vývaru (na 1000 g asi 100 ml), smíchejte ho se lžičkou octa, trochou soli, pepře a lžičkou moučkového cukru, marinádou brambory přelijte. Posypte je jemně pokrájenou cibulkou, zakryjte a nechte v chladu několik hodin. Při podávání každou porci ozdobte jemně posekanou petrželkou. Věřte nevěřte, ale ke smaženým rybám je báječný.
(jan)