Blíží se doba dovolených. Pár rad, které před cestou do daleka jistě oceníte!

Ač se to nezdá, doba dovolených se blíží raketovým tempem. Jakkoli se musíme, s ohledem na současnou drahotu uskromnit, je to čas, na který se všichni těšíme a který nám pomůže zrelaxovat uprostřed každodenní šichty. Máme pro vás malý, či spíše velký, »tahák«, jenž by vám mohl pomoci, abyste nezapomněli na nic důležitého pro ideální dovolenou. Zvláště tehdy, vydáváte-li se do zahraničí s dětmi, jistě oceníte pár rad, protože musíte přemýšlet i za ně, a přitom vám příliš času a prostoru pro přemýšlení nenechají.

V prvé řadě musíte mít platný cestovní pas, v případě cestování po EU občanský průkaz. I děti dnes již musejí mít svůj vlastní, takže v případě cestování s nimi ho raději zajistěte s dostatečným předstihem. Jinak vás to vyjde zbytečně draho.

Nejlépe dvakrát (i vícekrát) zkontrolujte, zda máte letenku nebo voucher od cestovní kanceláře, dále hotelový voucher, případně doklad o zaplacení ubytování. Nezapomeňte ani na pojištění v cizině, včetně toho covidového (jeden nikdy neví), jež vám buď vyběhají v příslušné cestovní kanceláři nebo si zajistíte připojištění u jakékoli vybrané společnosti. A pokud jste vlastníky řidičského průkazu, neváhejte a rovněž si ho přibalte. Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit.

Technika

V dnešní době si již život bez mobilního telefonu, vesměs toho chytrého, neumíme představit. A to často ani při cestě na zahraniční dovolenou, kde bychom si měli především odpočinout, a ne na dálku vyřizovat pracovní nebo rodinné záležitosti. Ačkoli jste se však zapřísáhli, že vás dění v tuzemsku vůbec nebude zajímat, je potřeba být v kontaktu s okolím. Minimálně se svým partnerem či partnerkou, s nimiž jste na zahraniční dovolené. Proto rozhodně na mobil nezapomínejte, a s ním ani na nezbytnou nabíječku! Bez ní by vám byl mobil, minimálně druhou polovinu pobytu, k ničemu…

Rozhodně si přibalte i vše, čím jedinečné dovolenkové okamžiky zachytíte – fotoaparát či videokameru, no a rovněž v tomto případě budete potřebovat coby příslušenství nabíječku (případně baterky). Hodit se vám může i univerzální cestovní adaptér na zásuvky elektrického napětí – abyste nebyli překvapení, že v některých zemích nenabijete nic, protože tam mají odlišné zástrčky.

Hygiena

Málo platné, už dávno nejsme pravěcí nebo středověcí lidé, kteří se myli jen ve vlastním potu. V zájmu civilizace (a tím vůbec nemáme na mysli slavnou hlášku z filmu Pekařův císař) potřebujeme spoustu hygienických přípravků a pomůcek, jichž si celou řadu musíme brát i na dovolenou. Muži by neměli zapomínat na holicí potřeby, ženy zase na intimní hygienické pomůcky, v čele s tamponem a vložkami. Nezapomeňte si přibalit také hřeben, šampon na vlasy, sprchový gel, kartáček se zubní pastou a kapesníky. Hodit by se mohly i základní prostředky na praní, deodorant, manikúra či kapesníčky. Většina z toho se sice dá kdekoli v zahraničí koupit, ale mnozí z nás jsou z hlediska hygieny zvyklí na konkrétní značky, zatímco jiné jim nevyhovují. Kvalita v tuzemsku prodávaného zboží navíc bývá trochu jinde než v exotickém světě.

Proti sluníčku

Jedete-li za sluncem, a nikoli na norské fjordy, musíte na to být připraveni. Kromě dioptrických brýlí či kontaktních čoček (pokud to váš zrak potřebuje) si přibalte i sluneční brýle s UV filrtem, dále opalovací krémy s co nejvyšším faktorem (není pravda, že se více opálíte s menším faktorem, je to stejné, ale ten vyšší vás více chrání před škodlivým zářením), a pokud nemáte u hotelu slunečník přímo na pláži, pak si vezměte s sebou svůj vlastní. I když jedete třeba jen chytat bronz, občas bude příjemné skrýt se před nejžhavějšími paprsky. Proto se bude hodit i náležitá ochrana hlavy – šátek či kšiltovka.

Na koupání

Pokud si zapomenete plavky, nechali jste doma to nejdůležitější. U moře se totiž určitě budete chtít především koupat, nehledě na to, že příjemný relax nabízejí i hotelové bazény. S tím souvisí i další nutný obsah zavazadla: ručník a osušky. Doporučujeme si rovněž přibalit navíc obuv do vody, a to i v případě, že v ní nejsou ony otravné kamínky. Existuje totiž spousta vodních tvorů (a »netvorů«), na něž byste si jistě neradi stoupli.

Léky

Jestliže nechcete riskovat podivnou medicínu místních lékařů či lékárníků a ještě za to draze platit, pak si pro jistotu přibalte i následující léky a masti: proti horečce, proti průjmu, proti bolestem, na nachlazení, gely proti bodnutí hmyzem, masti na spáleniny, odřeniny a otoky, náplasti a obvazy a dále i desinfekční prostředky či teploměr. Pokud máte nějaké léky na předpis, pro jistotu se informujete o jejich převozu v celních předpisech konkrétní země, kam zrovna míříte.

Peníze

Peníze jsou samozřejmostí. Dejte si do peněženky přímo bankovky platící v zemi, kam cestujete, nebo takové, jež se tam dají směnit. Ne všude vám totiž vymění české koruny. Milovníci elektronických plateb nechť navštíví svoji banku a zjistí si, zda mohou v dané zemi platit svojí kartou, případně kde všude ji vezmou.

A ještě jedna dobrá rada, která je – jak známo – nad zlato. Naučte se předem, jakou hodnotu mají místní bankovky a mince. Vymyslete si pomůcku, podle níž se vám bude lépe počítat finální cena zboží a podle níž budete přímo na místě směňovat peníze. Jde o to, abyste nenalítli a nenechali se okrást, pokud byste tedy měli tu smůlu a narazili na chamtivé »domorodce«. Nikdy, a to mějte na paměti především, nedávejte své peníze z ruky. Hlavně při směně tzv. načerno nejprve inkasujte, pak přepočítejte, zda hodnota financí sedí, a až teprve po uložení místních bankovek na bezpečné místo dejte z ruky své původní peníze.

»Papíry«

Z »papírových« nutností můžete, kromě dokladů, potřebovat slovník, mapy, případně prospekty. Možná se vám to zdá zbytečné, ale cokoli si o dané zemi zjistíte dopředu, to jako když najdete. Důležité je mít alespoň částečné potuchy o povaze a temperamentu místních obyvatel. Co je v zemi zakázáno, na co jsou tam nejvíce hákliví a co je obzvláštní společenské faux pas. A podle toho se i chovejte. Udělají, co vám na očích vidí, ale nesnesou pošlapání vlastních hodnot či tradic. Důkladné prostudování reálií příslušné země se vám bude hodit i pro výlety, v nichž se ještě podrobněji seznámíte s tamějšími zvyky či obyčeji. Asi netřeba zdůrazňovat, že nějaké to cizí slovíčko (alespoň ze základní konverzace) bude vaším velkým plusem!

FOTO – pixabay

Vše pro děti!

Už byla řeč o nutnosti zvláštního pasu pro dítě, tím ovšem dovolenková starost o vaši ratolest nekončí. To, co si přibalíte, závisí přirozeně na věku vašeho potomka. Asi nemá cenu tříletému capartovi brát dudlík, stejně jako novorozeněti odrážedlo. Rozhodně byste ale, bez ohledu na věk, měli mít s sebou očkovací průkaz a spousty hraček (hlavně – pokud nemáte doma zrovna puberťáka – lopatičky a bábovičky na písek, kterého si děti užijí u moře jako nikde jinde). Ať už je děcko jakkoli staré, vždy se vám »šikne« olej nebo pudr, léky pro daný věk, opalovací krém pro děti a vlhčené ubrousky. Vyplatí se, když dítě nějakou dobu před odjezdem či odletem baští laktobacílky. Přátelské bakterie pomohou malému človíčkovi, aby neměl problémy, hlavně žaludečního rázu. A ty zejména v afrických zemích útočí na všechny turisty, tím více na děti!

Pokud cestujete letadlem, dítě většinou zkraje usne a probudí se až na místě, ovšem jestliže jedete k moři autem, budete muset fázovat svoji cestu s ohledem na malou ratolest. Nejlépe je zastavovat po dvou hodinách u motorestů a restaurací typu KFC či McDonald’s, kde mívají dětské koutky s prolézačkami, houpačkami a skluzavkami. Díte se »vyblbne«, vybije energii a zase bude připraveno na cestu.

Vyplatí se mít v autě malou televizi či laptop s dětskými filmy. Uvidíte, jak bude najednou váš lotr celou cestu hodný a jak se noční můra zvaná cestování změní v raze příjemnou záležitost!

Marcela Špičková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy