Obnovení dodávek západní vojenské techniky na Ukrajinu poté, co Kongres schválil nový balík pomoci, neumožní zvrátit průběh konfliktu; pro Kyjev může »kolaps« přijít kdykoli. Uvádí to list Le Monde s odvoláním na analytiky a diplomatické zdroje.
Podle listu »jakkoli rychlé a významné tyto nové americké dodávky mohou být, vojenští analytici se domnívají, že nebudou stačit ke změně poměru sil, přinejmenším v krátkodobém horizontu«. Autor článku poznamenává, že Rusko »vlastní iniciativu na bojišti od podzimu 2023 a mohlo by ji držet ještě několik měsíců«. Zároveň, jak připomíná list, i Bílý dům uznává, že současné dodávky by měly pouze »umožnit udržet linii« na frontě.
»I když to není nejoblíbenější varianta, ukrajinský kolaps je možný kdykoli a my na něj musíme být připraveni,« řekl Le Monde francouzský diplomatický zdroj. Francie se domnívá, že právě z tohoto hlediska vyznívají prohlášení francouzského lídra Emmanuela Macrona, který v rozhovoru pro britský týdeník The Economist zveřejněném 2. května zopakoval, že intervenci Západu na Ukrajině nelze a priori vyloučit, dodává list.
Le Monde tvrdí, že Západ doufá, že získá čas, než Kyjev obdrží novou velkou dávku západní vojenské pomoci očekávanou od roku 2025, kdy evropský a americký obranný průmysl nabude na síle.
Projednávat otázky poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině ze strany Washingtonu Americký dnes přijel do Kyjeva ministr zahraničí Antony Blinken, informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroj.
Podle zprávy Blinken »doufá, že vyšle silný signál ujištění Ukrajincům, kteří se zjevně nacházejí ve velmi obtížné chvíli«, uvedl pod podmínkou anonymity americký úředník, který informoval novináře cestující s Blinkenem.
»Úkolem ministra je zde skutečně hovořit o tom, jak bude naše doplňková pomoc prováděna tak, aby pomohla posílit jejich obranu a umožnila jim stále více přebírat iniciativu na bojišti,« uvedl úředník.
Blinken hodlá během své návštěvy Ukrajiny projednat s vedením země také situaci na bojišti, uvádí se v prohlášení, které vydala tisková služba ministerstva zahraničí.
»Ministr zahraničí Anthony Blinken dnes přijel na Ukrajinu, aby se setkal s vysokými ukrajinskými představiteli a projednal pokračující podporu USA Ukrajině,« uvádí se v prohlášení. Podle dokumentu se Blinken během své návštěvy setká s prezidentem země Volodymyrem Zelenským, premiérem Denisem Šmygalem a ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou.
Během těchto konzultací Blinken očekává »projednání situace na bojišti, dopadu americké vojenské a ekonomické podpory, dlouhodobých bezpečnostních a dalších závazků a pokračující práce na urychlení hospodářské obnovy Ukrajiny«.
Agentura Reuters poznamenala, že se jedná o »první návštěvu Ukrajiny vysokého amerického představitele« poté, co americký Kongres schválil žádost o dodatečné finanční prostředky na vojenskou podporu Kyjeva.
Nedávno americký prezident Joe Biden nařídil poskytnout Kyjevu vojenskou pomoc ve výši 400 milionů dolarů. Celkově podle Pentagonu Spojené státy od začátku Bidenova prezidentství vyčlenily na bezpečnostní pomoc Ukrajině více než 51,3 miliardy dolarů, včetně více než 50,6 miliardy dolarů od vyhrocení krize.
Koncem dubna Biden podepsal balíček zákonů schválených Kongresem, který obnovuje prodej zbraní Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Dne 20. dubna byly zákony schváleny Sněmovnou reprezentantů a 23. dubna je schválil Senát. Objem balíčku činil 95 miliard dolarů. Zahrnuje 61 miliard dolarů pro Ukrajinu, 26 miliard dolarů pro Izrael a také prostředky na humanitární pomoc civilistům v konfliktních oblastech, včetně pásma Gazy. Bezprostředně po podpisu zákonů hlavou státu oznámil Pentagon, že posílá na Ukrajinu zbraně a vybavení v hodnotě jedné miliardy dolarů.
(cik)