Spojené státy a Velká Británie provedly sérii leteckých úderů v Jemenu, což vyvolalo celosvětový poplach ohledně toho, jak tyto útoky přispívají k doutnajícímu riziku regionálního konfliktu – včetně proudu otázek z Kongresu, zda byl Biden vůbec legálně oprávněn údery provést. Uvedl to zpravodajský server The Intercept.
V prohlášení prezident Joe Biden uvedl: »Dnes na můj pokyn americké vojenské síly – společně se Spojeným královstvím a s podporou Austrálie, Bahrajnu, Kanady a Nizozemska – úspěšně provedly údery proti řadě cílů v Jemenu, které hútíjští povstalci využívají k ohrožení svobody plavby na jedné z nejdůležitějších vodních cest světa.«
Jemenští Hútíové reagovali na izraelské bombardování pásma Gazy útokem na obchodní lodě v Rudém moři, které směřovaly do izraelských přístavů nebo z nich pocházely, a zablokovali je. Tyto útoky vedly v posledních týdnech k téměř úplnému uzavření izraelského přístavu Ejlat.
Vzhledem k tomu, že Izrael byl postaven před Mezinárodní soudní dvůr v Haagu za údajné páchání genocidy na Palestincích v Gaze, mohla by húthijská blokáda izraelského obchodu v Rudém moři získat novou globální legitimitu.
Údery v Jemenu více přímo zapojily USA do izraelské války proti Hamásu a Hizballáhu, které jsou stejně jako Hútíové podporovány Íránem. Biden zdůvodnil údery jako »obrannou akci« – což je narážka na otázku prezidentských pravomocí – a slíbil další opatření k zabezpečení Rudého moře. »Nebudu váhat učinit další opatření na ochranu našich lidí a volného toku mezinárodního obchodu, pokud to bude nutné,« řekl Biden.
Bezprostředně po úderech však členové Kongresu z obou stran zpochybnili ústavnost útoku. »Je skvělé vidět, jak se proti tomu postavila dvoustranná opozice z řad progresivní levice i populistické pravice,« uvedla Aída Chávezová z organizace Just Foreign Policy. »Je děsivé, že místo toho, aby Bidenova administrativa jednala s cílem zastavit izraelské válečné zločiny, rozhodla se dále poškodit naši globální pověst i náš ústavní systém tím, že zahájila nový nepovolený konflikt proti Jemenu.«
»Prezident Biden porušuje článek 1 ústavy tím, že provádí letecké údery v Jemenu bez souhlasu Kongresu,« napsala na Twitteru republikánka Rashida Tlaibová. »Američané jsou unaveni z nekonečné války.«
»Prezident by se měl obrátit na Kongres, než zahájí útok proti Hútíům v Jemenu a zapojí nás do dalšího konfliktu na Blízkém východě. To je článek 1 ústavy. Budu se za to zasazovat bez ohledu na to, zda je v Bílém domě demokrat nebo republikán,« řekl demokrat Ro Khanna.
»Oddíl 2C zákona o válečných pravomocích je jasný: Biden může uvést USA do nepřátelství pouze po schválení Kongresem nebo v případě národní nouze, když jsou USA pod bezprostředním útokem. Toto je odvetný, útočný úder.«
Současně několik členů Kongresu vyjádřilo úderům silnou podporu v rámci širšího úsilí republikánů o vojenskou konfrontaci s Íránem.
Zatímco Biden ospravedlňoval své útoky v Jemenu bez souhlasu Kongresu, v roce 2020, kdy prezident Donald Trump eskaloval nepřátelství s Íránem, byl oddaným zastáncem názoru, že před přijetím vojenské akce, která by mohla podnítit zapojení USA do regionální války, by měla být záležitost konzultována v Kongresu.
(jb)