Administrativa prezidenta Joe Bidena v tichosti obnovila deportace do Ruska, což je zjevný obrat oproti postoji přijatému po vyhrocení konfliktu na Ukrajině před více než rokem, kdy byly tyto deportace pozastaveny, napsal deník The Guardian.
Zastánci imigračního zákona byli zaskočeni, když byl náhle deportován z USA zpět mladý Rus, který přicestoval do USA na základě snahy vyhnout se v Rusku mobilizaci. Patřil k několika málo ruským žadatelům o azyl. Mnozí z nich se v posledním roce dostali do USA a nyní se obávají, že je americká vláda vrátí zpět do Ruska, kde jim podle Guardianu hrozí vězení nebo mobilizace.
»Imigrační a celní úřad USA je i nadále odhodlán prosazovat imigrační zákony humánně, efektivně a profesionálně. Usnadňuje přesun a vyhošťování osob bez státní příslušnosti prostřednictvím komerčních leteckých společností a charterových letů na podporu požadavků stanovených v daných úkolech,« uvedl tento týden federální úřad s tím, že provádí vyhošťování do zemí, včetně Ruska, v souladu s pokyny.
Zpráva o obnovení deportací do Ruska přišla jen něco málo přes rok po zprávách, že Bidenova administrativa pozastavila deportační lety do Ruska, na Ukrajinu a do sedmi dalších zemí v Evropě na začátku války na Ukrajině. Není jasné, kdy byly deportace do Ruska obnoveny. Bílý dům na žádost o komentář nereagoval, píše Guardian.
Emigranti z Ruska přicházeli do USA v domnění, že mohou požádat o azyl a budou chráněni před deportací kvůli deklarovanému vládnímu postoji. Nyní zjevná změna politiky způsobila zmatek u samotných migrantů a jejich advokátů, kterým zbývá jen málo času na přípravu dalších kroků.
Jennifer Scarboroughová, texaská advokátka, mezi jejíž klienty patří čtyři ruští muži, kteří se dostali do USA přes hranice z Mexika a požádali o azyl, patří mezi ty, kteří se potýkají se zmatkem v této politice. Tito muži v žádosti o azyl uváděli strach z mobilizace.
Scarboroughová uvedla, že jí úřady sdělily, že jeden z jejích klientů byl o víkendu deportován, a vysvětlila, že díky jeho právnímu statusu a statusu pobytu nepochybuje o tom, že byl odvezen do Ruska.
Další dva její klienti zůstávají v právní nejistotě, protože jejich žádosti o azyl jsou fakticky bez možnosti řešení. Muži během pohovorů s imigračními úředníky, při nichž musí žadatelé o azyl vysvětlit, že v případě návratu do vlasti existuje »výrazná možnost« pronásledování nebo mučení, uvedli, že se obávají povolání do bojů na Ukrajině a následků v případě, že se nepodřídí. Jenže imigrační úředníci rozhodli, že strach z povolání do armády nesplňuje kritéria pro určení »věrohodného strachu«, a každý z nich se odvolal k imigračnímu soudci, který ovšem souhlasil, že kritéria opravdu nesplňují.
Následně nepodali včas odvolání. Tito dva muži tak mají nyní nevyřízené příkazy k vyhoštění – to znamená, že mohou být potenciálně kdykoli vyhoštěni do Ruska. »Jeden z nich je v současné době v imigrační vazbě v Louisianě, zatímco druhý byl propuštěn poté, co držel hladovku,« uvedla pro Guardian Scarboroughová.
Jednomu ze tří zbývajících klientů v této situaci se podařilo včas dokumenty podat – a následně dostal příležitost k novému pohovoru o »věrohodných obavách«. Během tohoto druhého pohovoru imigrační úředníci skutečně určili, že strach z odvlečení na frontu je platným azylovým nárokem, který přináší »věrohodný strach«.
»Ačkoli je získání rozhodnutí o ‚věrohodných obavách‘ pouze počátečním krokem k tomu, aby byla žádost o azyl potenciálně úspěšná, je pro žadatele o azyl důležité, protože imigrační úředníci migranty, kteří splňují tato kritéria, v průběhu procesu žádosti většinou pouštějí,« vysvětlila Scarboroughová.
»Útěk před odvodem může být ve skutečnosti platnou žádostí o azyl,« řekla Scarboroughová a dodala, že nechápe, jak se obnovení deportačních letů slučuje s postojem USA vůči Rusku.
»Pokud jsme proti této válce, proč tedy říkáme, že Rusko má právo provádět odvody a deportovat lidi, aby bojovali na Ukrajině? Nechápu, jak můžete tyto dvě politiky postavit vedle sebe,« dodala.
(cik)