Do Velké Británie přicházejí kondolence od hlav států celého světa i dalších významných státníků v souvislosti s včerejším úmrtím královny Alžběty II. Britská královna byla více než panovnice, definovala éru, uvedl v prohlášení americký prezident Joe Biden. Ruský prezident Vladimir Putin označil úmrtí Alžběty II. za nenahraditelnou ztrátu. Čínský prezident Si Ťin-pching mluví o »velké ztrátě pro britský lid«.
Si Ťin-pching napsal kondolenční dopis novému králi Charlesi III., ve kterém vyjádřil upřímnou soustrast. Si Ťin-pchingovo oficiální prohlášení, odvysílané čínskou státní televizí CCTV, připomnělo, že Alžběta II. byla prvním britským panovníkem, který navštívil Čínu. »Přikládám velkou důležitost rozvoji čínsko-britských vztahů a jsem připraven spolupracovat s králem Charlesem III.,« uvedl čínský prezident.
Ruský prezident Putin podle agentury TASS ocenil autoritu, jaké se královna těšila na mezinárodní scéně, a připomněl lásku a úctu jejích poddaných. Novému panovníkovi popřál odvahu tváří tvář této nenahraditelné ztrátě. S královniným jménem jsou podle Putina neoddělitelně spjaty nejdůležitější události moderních dějin Spojeného království. »V průběhu mnoha desetiletí se Alžběta II. právem těšila lásce a úctě poddaných a také autoritě na mezinárodní scéně,« uvedl ruský prezident. Charlesovi III. popřál »odvahu a odolnost tváří tvář této těžké, nenahraditelné ztrátě«.
Putinův americký protějšek Joe Biden označil Alžbětu za státníka s nepřekonatelnou důstojností a poznamenal, že přispěla k pevnosti britsko-amerických vztahů. »Ve světě neustálých změn byla pro generace Britů stálou oporou a zdrojem útěchy a hrdosti, «uvedl Biden a poukázal na skutečnost, že většina Britů jiného panovníka ve svém životě nezažila. »Byla první britskou panovnicí, ke které mohli lidé na celém světě cítit osobní a bezprostřední vztah – ať už ji slyšeli v rádiu jako mladou princeznu promlouvat k dětem Spojeného království, nebo se shromáždili u televizorů při její korunovaci, nebo sledovali její poslední vánoční projev či její platinové výročí na svých mobilních telefonech. A ona jim na oplátku zasvětila celý svůj život,« napsal Biden.
Japonský premiér Fumio Kišida označil smrt královny za velkou ztrátu pro celý svět a také ostatní lídři vyzdvihli její výjimečnost a neúnavnou službu lidu a zemi. »Královna Alžběta… sehrála výjimečně důležitou roli v míru a prosperitě světa. V roce 1975 navštívila Japonsko a významně přispěla k posílení japonsko-britských vztahů… je to velká ztráta nejen pro britský národ, ale i pro mezinárodní společenství,« uvedl japonský premiér.
»Jordánsko truchlí nad úmrtím ikonického lídra. Její Veličenstvo královna Alžběta II. byla majákem moudrosti a zásadového vedení po sedm dekád. Byla partnerem Jordánska a drahým rodinným přítelem. Jsme s lidem a vedením Spojeného království v této těžké chvíli,« připojil se ke kondolencím jordánský král Abdalláh II.
Na Alžbětu II. vzpomněly i významné země Společenství. Královna inspirativně vedla svůj národ a stát a zosobňovala slušnost a důstojnost ve veřejném životě, napsal indický premiér Naréndra Módí. S úmrtím končí historické panování, reagoval australský premiér Anthony Albanese.
Český parlament dnes reagoval minutou ticha za zesnulou. »Její oddaná služba monarchii, nesmírná pokora a vznešenost zůstane navždy v našich srdcích,« uvedl již včera v kondolenci prezident Miloš Zeman. »S jejím odchodem končí jedna velkolepá historická epocha. Vaše matka byla symbolem moderních dějin nejen Velké Británie, ale celého světa,« napsal český prezident. »Její odkaz v podobě oddané služby monarchii, nesmírné pokory a vznešenosti zůstane navždy v našich srdcích,« dodal Zeman.
Zavzpomínal také na osobní setkání s Alžbětou v červnu 2017. Uvedl, že to pro něj byl jeden z nejsilnějších momentů působení v prezidentském úřadu. »Vaše Veličenstvo, dovolte mi, abych jménem svým i jménem občanů České republiky vyjádřil upřímnou soustrast,« zakončil dopis Charlesovi III.
»Královna Alžběta II. byla skálou, na které byla vystavěna moderní Británie, zprávami o její smrti jsme zdrceni,« uvedla britská premiérka Liz Trussová, kterou v úterý královna jmenovala do funkce na skotském zámku Balmoral. Krátce předtím na stejném místě přijala rezignaci premiérčina předchůdce Borise Johnsona. Rovněž on se připojil ke kondolencím a uvedl, že Alžběta II. byla v mnoha ohledech nejlepší panovnicí v britských dějinách, která zmodernizovala konstituční monarchii. »Ačkoliv naše hlasy jsou ještě zastřené smutkem, můžeme s jistotou vyslovit slova, která v této zemi nezazněla více než sedm desetiletí. Bože ochraňuj krále,« dodal expremiér na adresu nového panovníka Charlese III.
(pk)
Je to fenomén, ale jsem rád, že navzdory všeobecnému šílenství tomu iportal24.cz nevěnuje veškerý prostor. Palec nahoru.
Nechápu,proč tomu všechny média venuji tolik prostoru. Rodina, která o ničem nerozhoduje, žije v přepychu a všude se o ni pise.