Americký prezident Joe Biden v úterý přednesl ve Sněmovně reprezentantů a Senátu Kongresu každoroční projev o stavu Unie. Mimo jiné prohlásil, konflikt na Ukrajině je pro Washington a celé světové společenství »zkouškou staletí«. Americký vůdce ujistil, že politické síly jeho země jsou i nadále jednotné v podpoře Kyjeva. Republikáni kontrovali prohlášením, že by raději viděli konfrontaci s Čínou.
Podle Bidena je konflikt na Ukrajině »zkouškou věků – zkouškou pro Ameriku, zkouškou pro svět«. Washington ale v uplynulém roce prokázal ochotu »hájit nejzákladnější principy« a »postavit se za suverenitu«, pokud jde o podporu Kyjeva. »Sjednotili jsme NATO a vytvořili globální koalici. Byli jsme s ukrajinským lidem,« tvrdí. »Budeme vás podporovat tak dlouho, jak to bude nutné,« dodal Biden s tím, že Amerika Ukrajinu podporuje jednotně. Bílý dům přitom již podruhé za sebou pozval ukrajinskou velvyslankyni v USA Oksanu Markarovovou, aby byla u prezidentva projevu v Kongresu.
V nynějším projevu Biden slovo »Rusko« nepoužil, přestože jméno ruského prezidenta Vladimira Putina zmínil třikrát (v předem připraveném textu se objevilo čtyřikrát). V loňském projevu o stavu Unie Biden uvedl, že kvůli západním sankcím »ruská ekonomika ochabuje«. Řekl, že USA »spolu se svými spojenci zavádějí silné ekonomické sankce«, »odřízly největší ruské banky od mezinárodního finančního systému« a údajně »zbavily ruskou centrální banku možnosti chránit rubl«. »Odřízneme Rusku přístup k technologiím, což poslouží k vyčerpání jeho ekonomických možností a oslabení jeho ozbrojených sil na dlouhá léta dopředu,« vyložil americký prezident.
O Číně
Ohledně Číny Biden prohlásil, že Washington je odhodlán spolupracovat s Pekingem, »pokud to podpoří zájmy USA a celého světa«. Zároveň vyjádřil názor, že jeho země »má dnes nejsilnější pozici, aby mohla konkurovat Číně nebo komukoli jinému na světě«. »Nehodlám se omlouvat za naše investice do posílení Ameriky,« řekl prezident.
Biden zdůraznil, že Washington bude jednat na ochranu USA, pokud Čína svými kroky ohrozí jejich suverenitu. »Nepochybujte o tom, že pokud Čína ohrozí naši suverenitu, budeme jednat na ochranu naší země, jak jsme dali najevo minulý týden,« řekl. Americké úřady minulý týden objevily čínský meteorologický balón nad svou pevninou a 4. února jej americké síly sestřelily ve vnitrostátním vzdušném prostoru.
Čína se v Bidenově současném projevu objevuje častěji než v loňském. Před rokem se slovo »Čína« v projevu objevilo pouze třikrát. V každém případě se jednalo o hospodářskou soutěž mezi USA a Čínou. V téže souvislosti pak Biden zmínil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. »Jak jsem řekl Si Ťin-pchingovi, ‚sázet proti Američanům je vždy nevýhodné‘,« řekl Biden. Slovo »Čína« letos vyslovil nejméně pětkrát. Šéf washingtonské administrativy se o čínském vůdci zmínil také dvakrát. Zejména uvedl, že při rozhovorech se Si Ťin-pchingem opakovaně prohlásil, že Washington si přeje s Pekingem »soupeřit, nikoli vést konflikt«.
O polarizaci americké společnosti
Podle Bidenova názoru se Spojené státy nacházejí ve zlomovém bodě, země musí překonat vnitropolitické rozpory a současná rozhodnutí určí směr jejího vývoje na další desetiletí. »Každá generace Američanů stojí před okamžikem, kdy je vyzvána k obraně naší demokracie. A to je naše chvíle. Drazí Američané, dnes večer se setkáváme v bodě zlomu. Je to jeden z těch okamžiků, které sdílí jen několik generací. Rozhodnutí, která nyní učiníme, budou určovat směřování této země a světa na další desetiletí,« uvedl prezident.
Podle Bidena byla americká demokracie »vystavena zkoušce zde 6. ledna 2021«. Hlava státu, která zastupuje Demokratickou stranu USA, narážela na vpád příznivců předchozího amerického republikánského vůdce Donalda Trumpa do Kongresu. Současný prezident zároveň označil ty, kteří před dvěma lety vtrhli do Kapitolu, za »rebely«. »Všichni bychom se měli ozvat proti takovým akcím. Politické násilí nemá v Americe místo,« řekl Biden.
Američané podle něj nejsou »diváky dějin«. »Jsme schopni čelit silám, kterým čelíme. Čelíme zkoušce současné doby a je třeba učinit rozhodnutí,« domnívá se 46. prezident Spojených států. V této souvislosti vyzval krajany, aby na sebe navzájem pohlíželi »ne jako na nepřátele«, ale jako na občany stejné země. »Jsme jedinou zemí na světě, která je založena na myšlence. Země, která stojí před světem jako maják. Země, která se nachází v nové éře příležitostí,« řekl Biden.
USA – tábor normálních a tábor šílenců
Guvernérka Arkansasu Sarah Sandersová, kterou Republikánská strana USA pověřila, aby reagovala na výroční zprávu demokrata Bidena o stavu Unie uvedla, Biden demonstruje na světové scéně slabost. »Za našimi hranicemi – od Afghánistánu po Ukrajinu, od Severní Koreje po Írán – ohrožuje slabost prezidenta Bidena naši zemi i celý svět. Prezidentovo odmítání konfrontace s Čínou – naším nejhrozivějším protivníkem – je nebezpečné a nepřijatelné,« tvrdí Sandersová, která v letech 2017-2019 působila jako tisková mluvčí Bílého domu za republikána Donalda Trumpa, předchozího šéfa americké vlády.
Podle ní je současná americká exekutiva zcela podřízena agendě »radikálně levicových« kruhů. »Dělící čára v dnešní Americe není mezi pravicí a levicí. Volba je mezi normálním a šíleným,« je přesvědčena Sandersová, která zdůraznila, že je ve svých 40 letech je »nejmladší guvernérkou v zemi a Biden je ve svých 80 letech nejstarším prezidentem v americké historii«. Podle ní se Biden »stal prvním mužem, který se vzdal prezidentství« ve prospěch levicového křídla Demokratické strany, které ostře vystupuje proti tradičním hodnotám a které »ani nedokáže říct, co je to žena«.
Sandersová dodala, že nevěří téměř ničemu, co Biden řekl. Podle guvernéra čelí USA »nekontrolovatelné inflaci, nárůstu násilné trestné činnosti, nebezpečné krizi na hranicích s Mexikem a hrozbě ze strany Číny«. Bidenova administrativa však podle jejího názoru prokázala neschopnost řešit jakýkoli z těchto problémů. »Je čas na změnu. Je čas, aby nová generace vedla ostatní. Tohle je naše chvíle. To je naše příležitost,« uzavřela Sandersová.
(cik, TASS)
„ušáci“ válčí s každým…