»Bezpečnost osob nebo majetku nelze nikdy, nikde a ničím zajistit, ale kdo je připraven, není překvapen,« říká expert Oldřich Šelenberk

Díky válečným konfliktům, migračním vlnám a přírodním katastrofám jsou nyní velmi diskutovanými tématy v médiích a také v rámci široké veřejnosti různé postupy sebeochrany, osobního přežití, nouzového vybavení, první pomoci a podobně. Po delším čase jsme proto požádali experta na bezpečnost Oldřicha Šelenberka o jeho osobní názor k této problematice. Šelenberk se zabývá se svojí firmou SCSA Security bezpečnostními a detektivním službami, výcvikem příslušníků ozbrojených a bezpečnostních složek nebo IZS už skoro 35 let. K tomu je hlavním instruktorem bojového systému MUSADO a pořádá proto doplňující kurzy i pro veřejnost v oblasti situační střelby, přežití a bezpečného chování.

Jak vy nyní vnímáte současnou bezpečnostní situaci tady v Česku a v Evropě?

Už se budu možná asi po stopadesáté opakovat, ale jak říká lidové pořekadlo: »Opakování je matkou moudrosti a chybami se člověk učí.« Takže každý z nás se může kdykoliv stát objektem násilí, organizovaného zločinu, dopravní nehody nebo mimořádné situace, tedy např. požáru, výbuchu, povodně, extrémního sucha, úniku chemických látek, válečného konfliktu, covidu, infekční nemoci, blackoutu, únosu na dovolené, zemětřesení, ale i fyzického napadení bez zjevného důvodu.

Je nutné zcela vážně chápat základní fakt, že stoprocentní bezpečnost osob nebo majetku nelze nikdy, ničím a nikde zajistit! Zvláště v této hektické době proto platí osvědčené pravidlo, že kdo je připraven, není překvapen. A také to, že co je doma (nebo co máte momentálně u sebe či v autě) se počítá k dobru. Všeobecně vždy platí, že základem je dostatek pitné vody pro celou rodinu, konzervované jídlo, zdroje tepla a světla, prostředky první pomoci, základní hygiena, funkční oblečení a věci na nouzové přespání. Důležitá je také zásoba pohonných hmot pro vaše vozidlo (jinak nikam neodjedete, případně nikde nenatankujete) a určitě je dobré mít i dostačující peněžní hotovost, protože kreditní karty asi fungovat nikde nebudou (dobře se s nimi ale škrábe námraza na sklech auta). Důležité jsou i platné osobní doklady. Kolegové ze zahraničí mi ještě doplňovali informace, že poslední trend je pro krizové situace mít u sebe i drobné slitky zlata, protože ty platí po celém světě. Vždy je nutné mít také na dosah připravená evakuační zavazadla. Určitě jsou lepší velké batohy na záda pro celou rodinu než vláčet v každé ruce čtyři igelitky, a ještě vést někam svoje děti. Nechci rozhodně nikoho strašit, ale ve čtyři hodiny ráno po vyhlášení případného poplachu nebo evakuace nebudete určitě vědět co dělat dřív.

Hodně aktuální bylo teď téma povodně ve světě a také u nás v Česku. Máte k tomu nějaký osobní komentář?

V říjnu jsme měli velký seminář u příležitosti výročí 35 let MUSADO v ČR. Byli zde instruktoři z našich světových poboček a dozvěděl jsem se tak spoustu nových informací ohledně občanských nepokojů, vzrůstající kriminality, různých zákroků, ale také ohledně přírodních katastrof. Dovolím si nyní uvést krátký výňatek ze zprávy od našeho hlavního instruktora pro latinskou Ameriku, který sídlí v Brazílii. Zažili si tam s povodněmi opravdu tragický kousek. Z jeho e-mailů mi vždy naskočila husí kůže (voda stoupá, je zatopené letiště, plavou zde hadi, krokodýli a mrtví lidé). Všechno doprovázené fotkami pro pochopení situace.

Povodně v Rio Grande do Sul, zejména v hlavním městě Porto Alegre, byly způsobeny kombinací přírodních a lidských faktorů. Mezi hlavní příčiny patřily intenzivní deště, změny klimatu a fenomén globálního oteplování, který zvyšuje frekvenci extrémních klimatických událostí. Nekontrolovaná urbanizace a odlesňování situaci také zhoršily, protože plochy s přirozenou vegetací, které absorbují vodu, byly nahrazeny stavbami a asfaltem, což ztěžuje odvodnění a zvyšuje riziko povodní.

Tyto záplavy měly ničivé dopady. V Porto Alegre, hlavním městě státu, bylo několik oblastí zcela zaplaveno, což vedlo k destrukci obydlí, obchodů a klíčové infrastruktury. Mezinárodní letiště Salgado Filho bylo vážně poškozeno, což přerušilo leteckou dopravu, zkomplikovalo příchod nouzové pomoci a poškodilo místní a státní ekonomiku. Náklady na obnovu těchto oblastí jsou vysoké a odhadovaný čas na obnovu se může protáhnout i na několik let.

Kromě materiálních škod představují povodně i závažná zdravotní rizika. Kontaminace stojaté vody odpadními vodami a jinými znečišťujícími látkami přispívá k šíření přenosných nemocí, jako je leptospiróza, hepatitida A a gastrointestinální onemocnění. Například leptospiróza se přenáší močí krys přítomných ve stojaté vodě po povodních a představuje velkou hrozbu pro exponované obyvatele.

Pokud jde o čísla, povodně zde zasáhly 460 měst z celkových 497 ve státě, s vysokou mírou úmrtnosti a významným počtem lidí bez domova. Počet obětí byl vysoký, což odráží závažnost katastrofy.

Takže si k tomu nyní ještě přidejte letošní povodně v Česku, v Německu a ve Španělsku a další komentář k povodním a kritickým situacím (přežití) už určitě víc momentálně nepotřebujete. Příroda se na nás asi zlobí.

A jak hodnotíte práci všech složek Integrovaného záchranného systému?

Osobně se domnívám, že na letošní povodně v Česku byly složky IZS i občané už celkem dost dobře připravení – viz protipovodňové zábrany, pytle s pískem, čerpadla, odpouštění přehrad atd. Všem skládám osobní poklonu. My jsme za naši rodinu přispěli alespoň finančně na některé charitativní účty.

Co byste tedy v souvislosti s tématem, jež jsme dnes probírali, na závěr našeho rozhovoru vzkázal?

Zdůrazním pouze osvědčené taktické zásady, že kdo je připraven, není překvapen a také že všechno souvisí se vším. A hlavě, lidé, bděte, neblbněte, ať složky IZS nemusí dělat zbytečnou práci.

Petr Kojzar

FOTO – archiv Oldřicha Šelenberka

Související články

7 KOMENTÁŘŮ

  1. IZS fungoval skvěle. Politici se vedle nich promenádovali, ale pak když mělo přijít na přidání v platech, dělali mrtvého brouka. Voda pominula, a sliby také…

    • Pouze do té doby, než ta situace nastane. Pak obyčejně většina lidí čumí jako telata a čeká až se ně někdo postará. Podle hesla – kdo umí, umí, kdo neumí, komentuje druhé ma webu

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy